11 лютого – державне свято у Ватикані, найменшій незалежній державі світу
  • Суб, 11/02/2017 - 21:39

11 лютого – це державне свято у Ватикані. Адже саме на цю дату припадає створення сучасної Держави-Міста Ватикану. 11 лютого 2017 року – 88-а річниця сучасної Папської держави.

Папська держава, яка називалася Папською областю, була утворена ще у VIII столітті в центральній частині Апеннінського півострова і проіснувала до 1870 року, коли внаслідок об’єднавчих процесів в Італії утворилася сучасна італійська держава, столицею якої став Рим. 11 лютого 1929 року між Італією та Апостольською Столицею було підписано так звані Латеранські Угоди, згідно з якими на території міста Риму утворено суверенну державу, суб’єкт міжнародного права, завданням якого є забезпечувати Апостольській Столиці, як найвищій інституції Католицької Церкви, повну і видиму незалежність та незаперечну суверенність на міжнародному рівні.

З територією 44 гектари, Держава-Місто Ватикан є найменшою незалежною державою у світі, як з огляду на площу, так і з огляду на кількість населення, яке на даний час становить приблизно 800 мешканців, з яких лише половина мають ватиканське громадянство. Крім безпосередньої території, ватиканській юрисдикції підлягають деякі об’єкти в Римі та поза містом, що мають екстра-територіальний статус. Ватикан має свій прапор та гімн, власну пошту та засоби суспільних комунікацій. Безпеку Папи та Ватикану запевнюють Корпус Швейцарської Гвардії та Корпус Жандармерії.

Особливим завданням Держави-Міста Ватикану, як вже було сказано, є забезпечувати суверенітет Апостольської Столиці, бути інструментом її незалежності від будь-якої іншої світської влади. Тому потрібно розрізнити ці два поняття. Католицька Церква виконує місію проповідування євангельської істини у світі для спасіння усіх людей. Це служіння вона виконує як через різні помісні та місцеві Церкви, розсіяні в усьому світі, так і через свій центральний уряд, названий Апостольською Столицею (Святим Престолом), що складається з Папи Римського та Інституцій, які йому допомагають.

Держава-Місто Ватикан, структури якої обмежені до найнеобхідніших для її існування, є резиденцією Папи Римського та засобом здійснення незалежності Католицької Церкви та Апостольської Столиці, яка є суб’єктом міжнародного права. Саме Апостольська Столиця встановлює дипломатичні стосунки з іншими державами, як також має своїх представників при міжнародних організаціях. Варто згадати, що у період після ліквідації Папської області і до утворення Держави-Міста Ватикану в 1929 році, суверенітет Апостольської Столиці, як центру Католицької Церкви, був визнаний багатьма державами, і не лише католицькими.

Слід пригадати, що 8 лютого 2017 року  виповнилося 25 років з дня встановлення дипломатичних стосунків між Україною та Святим Престолом.