36 років тому - 13 травня 1981р. Алі Агджа здійснив замах на св. Івана Павла ІІ
  • Суб, 13/05/2017 - 12:42

13 травня 1981 року у свято Богоматері Фатіми 23-річний Мехмет Алі Агджа, член турецького терористичного угруповування "Сірі вовки", на площі Святого Петра в Римі стріляв і серйозно поранив папу Павла Івана II, котрий їхав у відкритому автомобілі. Агджа був затриманий відразу, а пізніше засуджений до довічного ув'язнення італійським судом.

Мехмет Алі Агджа народився в 1958 році в східній турецькій провінції Малатья. В юності був дрібним вуличним злочинцем, а в 20-річному віці вступив до ультраправого терористичного угрупування Бозкурт ("Сірі вовки"), яке було пов'язане зі спецслужбами, причетними до спроби військового перевороту 1980 року. 1 лютого 1979 року в Стамбулі Агджа, за наказом Бозкурт, вбив Абді Іпекчі, редактора великої турецької газети Milliyet, за що був невдовзі схоплений і засуджений до довічного ув'язнення. Через півроку за підтримки "Сірих вовків" втік з військовій в'язниці у Стамбулі і перебрався в Болгарію.

10 травня 1981 року за підробними документами Агджа з'явився в Римі, де разом з трьома спільниками (один турок і двоє болгар) отримав план замаху на папу римського. За словами Агджі операція фінансувалася болгарсько-турецьким мафіозі Бекіром Челенком, на якого вийшли керівники Бозкурт, і на випадок неможливості виконання задуманого Агджою був резервний кілер Усні Челік; згідно з планом відступу, після замаху бойовики мали під прикриттям паніки, викликаної невеликим вибухом, добратись до болгарського посольства.

13 травня 1981 року Агджа, під прикриттям натовпу прихильників, що наблизились до Івана Павла II, здійснив у нього кілька пострілів, чотирма кулями поранивши його в живіт і руку; пораненими виявились і двоє випадкових людей. Кинувши пістолет, Агджа намагався зникнути з місця злочину, але був затриманий черницею та кількома очевидцями і схоплений співробітниками безпеки; напарник Агджі запанікував і втік, не підірвавши вибуховий пристрій.

Поранений понтифік пережив 5-годинну операцію і, незважаючи на вилику крововтрату, вижив. На четвертий день після замаху він заявив, що пробачає Агджу. У липні 1981 року той був засуджений на довічне ув'язнення.

Є багато теорій про причини замаху. Сам Мехмет Алі Агджа дав у ході слідства кілька суперечливих версій. За однією з них організацію нападу на папу здійснили болгарські спецслужби за завданням КГБ СРСР. Пізніше він стверджував, що напад на папу бу викликаний конфронтацією в самому Ватикані. У 1991 році під час слухань діяльності ЦРУ у Сенаті США стало відомо, що в італійського слідства не було жодних переконливих доказів причетності до замаху ні Болгарії, ні СРСР і саме тому заарештований у 1981 році болгарський співробітних компанії Balkan Air в Римі був виправданий судом.

Однак, в 2002 році в Італії за ініціативою прем'єра Сільвіо Берлусконі була створена спеціальна комісія для вивчення архіву перебіжчика КГБ майора Мітрохіна, який передав британським спецслужбам документи, скопійовані ним за тридцять років роботи в якості архіваріуса КДБ та Службі зовнішньої розвідки. З документів, які стосувались Італії, випливало, що замах на Івана Павла II був ініційований КГБ і здійснений руками східно-німецької та болгарської спецслужб, яка за 3 мільйони марок залучила до реалізації плану турецьких "Сірих вовків".


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць