Цілісний розвиток вимагає інтегрального роззброєння. Підсумки конференції у Ватикані
  • Пон, 13/11/2017 - 16:31

В днях 10 та 11 листопада у Ватикані відбувалася міжнародна конференція, присвячена забороні ядерної зброї та цілісному роззброєнню, організована Дикастерією служіння цілісному розвиткові людини. В ній взяли участь релігійні провідники та політики, лауреати Нобелівської премії миру, громадянського суспільства та міжнародних організацій. Зустріч завершилася підсумковою промовою кардинала Петера Турксона, Префекта згаданого відомства, що зачитав підсумки нарад, в яких запропоновано напрямні для майбутніх зусиль у справі роззброєння, розвитку та миру.

Провідною думкою документу є зв’язок між цілісним розвитком та цілісним роззброєнням. У цьому контексті неодноразово звучить посилання на вчення Папи Франциска, який постійно повторює, що все є пов’язаним між собою. І це вказує на серію думок і пріоритетів, які перерахував кардинал Турксон. Насамперед, повторено рішуче засудження застосування ядерної зброї та володіння нею, оскільки вона є «нерозбірливим і непропорційним засобом військових дій», згадуючи також про екологічні наслідки випробувань такої зброї.

В тексті підкреслюється, що ядерне стримування не є адекватним для того, щоб відповісти на кризи та виклики багатополярного світу, адже воно не здатне протистояти головним загрозам мирові й безпеці, якими є тероризм, асиметричні конфлікти, проблеми довкілля та бідність. Ядерне стримування не будує стабільний мир та створює лише фальшиве почуття безпеки та культури «взаємного побоювання» в системі міжнародних стосунків.

Ті ж причини спонукають до критики видатків на створення та утримання ядерної зброї, марнуючи «ресурси, необхідні для того, щоб боротися з головними причинами конфліктів та підтримувати розвиток і мир». Наголошується на тому, що мир будується «на фундаменті справедливості», а «ядерне роззброєння – це глобальна проблема, яка вимагає глобальної відповіді».

Старання на користь роззброєння є, одночасно, «невідкладною та прямою вимогою і довготривалим процесом», а все це пов’язане в перспективі «інтегральної екології». Для виконання цього завдання «суттєвим є діалог», який повинен бути «інклюзивним, залучаючи ядерні та неядерні держави, громадянське суспільство, міжнародні організації, уряди та релігійні громади». Католицька Церква, зокрема, «зобов’язується підтримувати цей діалог на всіх рівнях».

Врешті, підсумковий документ запрошує всі держави, які ще цього не зробили, ратифікувати трактат про заборону ядерної зброї та пропонують напрямні лінії, що не є «завершенням обговорень», але «початком майбутніх діалогу та дій».


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць