До Львова приїхала мандрівна виставка ікон на ящиках з-під набоїв
  • Птн, 24/04/2015 - 18:08

Ще кілька днів, до 30 квітня, у Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького перебуватиме мандрівна благодійна виставка ікон, що зображені на ящиках з-під набоїв. Її автори українські художники, які вирішили створити роботи на матеріалі, що побував у зоні бойових дій, таким чином збирають кошти для лікування поранених героїв.

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.

Ініціатор проекту іконописець, художник Олександр Клименко розповів, що задум створити таку виставку з’явився після поїзди у зону АТО.

«Я поїхав у добровольчий батальйон і побачив, що ящики від набоїв схожі на дошки, на яких ми працюємо: на вигляд вони дуже давні. Тому я захотів написати на них ікону. Потім запросив двох художників, і ми працюємо над цим проектом і зараз», – розповів художник.

За словами іконописця, цей проект є дуже важливим та символічним.

«Ці дошки воювали. Їх привезли з Дебальцевого і Пісків. Дуже важливо, що дошки збирали солдати. Тому це наш спільний проект – митців і бійців. Для нас це неймовірно важливо, – розповів Олександр Клименко. – Також виставкою ми хочемо вивести війну з поля віртуального – ми переживаємо її віртуально у комп’ютері – через ікони, які є свідками цих подій. Ми хочемо і, навчивши не викидати дошки, зробивши їх цінністю, ставитись до наших героїв так само – не кидати їх напризволяще».

Перед початком малювання художники спеціально не обробляють дошки, залишають усі позначки.

Як розповів завідувач виставкової роботи Національного музею у Львові ім. А. Шептицького іконописець Остап Лозинський, з мистецької точки зору ця виставка також є дуже цікавою: «Художники працюють виключно у візантійській традиції, стилістиці українського бароко 17-18 ст.».

Він додав, що у Львові експонується лише частина виставки, яка приїхала з польського Любліна. Інша частина поїхала у Німеччину. Олександр Клименко уточнив, що експозицію уже мали змогу оглянути у декількох містах України.

«Сам проект розпочався на початку Великого посту. Він відкрився у Софії Київській. Потім ця виставка переїхала у Верховну Раду. Після цього вона була у кількох містах України: у Вінниці і,що важливо для нас, Маріуполі. Потім виставка була у Любліні», – розповів художник.

Він додав, що експонування виставки у Маріуполі та Львові є символічним.

«Таким чином ми намагалися поєднати Схід і Захід. Для нас це дуже важливо, бо Україна – вільна країна», – пояснив іконописець.

Кожну ікону, яка представлена на експозиції можна купити. Кошти від продажу йдуть на підтримку Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова (ПДМШ). За два місяці існування проекту вдалось зібрати 320 тис. грн.

«Ми проаналізували, скільки помирає солдат, і дійшли висновку, що немає достатньо військових шпиталів, де б пораненому бійцю відразу на передовій могли зробити операцію і врятувати життя», – розповів Олександр Клименко.

Остап Лозинський додав, що проект постійно оновлюється: постійно домальовуються твори.

«Дошки з-під набоїв воїни спеціально зберігають. Вони їх відправляють у Київ, щоб на них малювали ікони. Проект є активним і має своє життя: він постійно поновлюється, залучаються нові художники. Львівським іконописцям також запропонували долучитися», – розповів він.

Виставка у Львові закінчується 30 квітня. Після міста Лева експозиція помандрує у Німеччину, Чехію, Францію, Угорщину.

Надія Сапіга, ІА ZIK


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць