Франція: Рекордна кількість паломників до катедри Шартру
  • Чтв, 01/06/2023 - 17:11

«100 км наближення до Бога» - так звучало одне із гасел пішого паломництва до Шартру. Цьогоріч це паломництво потрапило на шпальти навіть мейнстрімових видань у зв’язку із рекордною кількістю учасників. Репортажі із етапів паломництва показували деякі телеканали, а у пресі обговорювали причини великої кількості учасників події, пов’язаної із традиційним обрядом, оскільки назагал фіксується спад католицьких релігійних практик. Увагу аналітиків також привернув середній вік учасників – 21 рік.

Варто зазначити, що натхнення такого пішого паломництва прийшло з Польщі, де вірні ходили до Ченстохови), а зараз така практика поширилась по інших країнах західної Європи.

Паломництво до Шартру – це традиційне католицьке паломництво, яке вирушило від катедри Нотр-Дам в Парижі і йшло до Нотр-Дам в Шартрі. Воно відбувається щороку у вікенд Зіслання Святого Духа. Ця традиція сягає корінням подорожі до Шартру королів Франції, які принаймні вд часів св. Людвіка до Людвіка XIV подорожували, щоб віддати шану незвичним реліквіям в катедрі Шартру. Йдеться про вельон, відомий як Одяг Діви Марії, який Мати Збавителя носила в часі народження Господа Ісуса. Це фрагмент тканини і вельон, довжиною понад п’ять метрів. У 1927 р. обидва фрагменти дослідили експерти і датували їх І-им століттям та вказали на походження з Палестини або Сирії. Вельон став подарунком катедрі від короля Карла ІІ Лисого.

Відновлення паломництва до Шартру наступило в 1983 р. Після пожежі в катедрі Нотр-Дам 15 квітня 2019 р. паломництво стартувало від паризького храму Сен-Сюльпіс. У 2020 і 2021 роках з огляду на коронавірус, подію треба було скасувати. У 2022 р. паломництву перешкодила погода, буря і злива.

Цьогоріч паломництво вирушило без перешкод. Його гаслом стало «Євхаристія – спасіння душ». У понеділок 29 травня на Літургії перед катедрою в Шартрі зібралось понад 16 тисяч паломників із 27 країн. Водночас паломництво стало обороною традиційної літургії, на яку останнім часом були накладені обмеження від Папи Франциска та яка у певних єпархіях була дискримінована. Товариство «Notre-Dame de Chrétienté», що організовує паломництво, залишається в єдності з Римом, однак надає перевагу традиційній літургії у передсоборовому тридентському обряді, інформує pch24.pl.

Варто зазначити, що охочих взяти участь було значно більше, ніж 16 тисяч, проте організатори були змушені завчасно припинити прийом заявок від учасників, оскільки на більшу кількість не давали згоду уряди префектур. 100 км паломники подолали за три дні, які стали «днями поглиблення віри у святій Літургії, відновлення жертви Христа, як таїнства реальної Присутності та сопричастя з Богом і усією Церквою», - зазначив капелан товариства організаторів.

Як аналізують медія, феномен цього паломництва вказує на духовну порожнечу сучасних часів, суспільні проблеми, еволюцію економіки, середовища, війну, надмірне споживання, насильство. На їхню думку, воно стало «реальним сигналом з боку молоді», яка потребує підтримки в цінностях.


Паломництво Святими місцями