«Християнський» антисемітизм
  • Срд, 28/02/2018 - 16:06

Цими днями в Ізраїлі розгорнулась драма з елементами комедії і трагедії одночасно. Весь християнський світ сколихнула новина, що основні «власники» Базиліки Божого Гробу в Єрусалимі – Єрусалимський греко-православний патріархат, Вірменська апостольська церква та Кустодія Святої Землі закрили її у знак протесту проти дій Єрусалимської мерії та можливого законопроекту, який мав ціллю регулювання земельних прав у Святому Місті.

Такі новини спровокували цілий шквал критики на адресу Ізраїлю, приписавши єврейській державі мало не прагнення знищити християнську присутність в Святій Землі, що євреї – смертельні вороги християнства і т.п. Особливо «християнські» антисеміти активізувалися у соціальних мережах. І все це під прикриттям оборони прав християн в Ізраїлі. На жаль, такі звинувачення знайшли свою публіку. Як це не прикро, але, практично, як і завжди в таких випадках, середньостатистичний користувач інформації не став розбиратися, що ж там насправді відбулося, а взяв на озброєння примітивне гасло: «Наших б’ють».

Слід зазначити, що жодним чином «борці» за права християн в Ізраїлі не відзначили, що Ізраїль – єдине місце на Близькому Сході, де християни відчувають себе безпечно і безперешкодно сповідують свою віру. І це попри те, що, на превеликий жаль, велика частина християн Святої Землі у протистоянні Ізраїля і палестинців відверто стали на сторону палестинців.  

Очевидно, що борцям із «жидівською загрозою» легше нападати на демократичний Ізраїль, аніж реально перейматися долею близькосхідних християн, які мають нещастя жити на Близькому Сході, але не в Ізраїлі. Легше і безпечніше. Адже, нападаючи на Ізраїль, вони свідомі того, що вони не постраждають від рук «всюдиприсутніх» агентів Мосаду, а от виступаючи проти ісламського радикалізму, легко можуть стати ціллю терористів.

Ситуація, що склалась довкола Базиліки Божого Гробу, насправді, судячи з усього, є відображенням внутріполітичної боротьби в Ізраїлі, яку вже кілька літ ліві партії провадять проти актуального прем’єра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу. Останніми місяцями ця боротьба є настільки запеклою і безкомпромісною, що в хід пішли усі дозволені і недозволені методи політичної боротьби.

Теперішній мер ізраїльської столиці Нір Баркат отримав свій пост завдяки підтримці соціал-демократичної партії «Авода» та сіоністсько-соціалістичної партії «Мерец», тобто, завдячуючи опонентам Нетаньягу. Тому, спроба Єрусалимської мерії заставити християнські конфесії ретроспективно платити податки цілком може знаходитись на лінії боротьби проти Нетаньягу – «а давайте, посваримо правий Уряд з християнами». Тактика, здається, практично безпрограшна. Адже, щонайменше, це викличе дипломатичний скандал. Адже такі дії відверто зачіпають інтереси держав, які зацікавлені у внутрішній стабільності Ізраїлю та у стабільних і партнерських стосунках Ізраїля і християнських громад, які знаходяться на його території.

Стосовно ж спірного законопроекту, то слід зауважити кілька також доволі цікавих моментів.

Авторка законопроекту – депутат Кнесету Рахел Азарія є членом ліберальної партії «Кулану». Знову ж таки - опоненти прем’єра Нетаньягу.

Іншим моментом цих подій є елемент махінацій з церковними землями в Ізраїлі, якими займаються самі християни. Не слід забувати, що у 2005 році греко-православний Єрусалимський патріарх Іреней позбувся патріаршого престолу саме через скандал з махінаціями з церковною землею в Єрусалимі.

Тобто, ситуація довкола закриття дверей Базиліки Божого Горбу аж ніяк не тягне на переслідування чи утиски християн з боку ізраїльської влади. Це – цілий комплекс проблем, які сторонам конфлікту потрібно вирішувати. І в цьому ізраїльський Уряд показав відкритість до діалогу. Прем’єр-міністр Ізраїлю уже створив комісію, яку очолить Цахі Анеґбі – міністр кабінету прем’єр-міністра, яка має вирішити ці проблеми спільно з християнськими конфесіями. Створення комісії уже призвело до розблокування Базиліки Божого Гробу.

Звісно, можна оспорювати моральність того, що християни спільно вирішили закрити центральну святиню християнського світу. Але такий екстраординарний крок усе ж таки виявився ефективним.

Стосунки юдаїзму і християнства, християн та юдеїв були непростими. Але перед лицем загрози знищення нашої цивілізації ордами мусульманських завойовників, не слід ніколи забувати, що Ізраїль – форпост нашої цивілізації серед моря ісламу.

о. Орест-Дмитро Вільчинський


Паломництво Святими місцями