Кардинал Кох: зусилля задля оновленого служіння Єпископа Риму
  • Чтв, 13/06/2024 - 15:14

Розповідаючи про новий документ «Єпископ Риму» Дикастерії сприяння єдності християн, її очільник наголошує на актуальній потребі служіння єдності на вселенському рівні, вказуючи на важливі напрацювання щодо теми служіння першості Наступника апостола Петра.

У четвер, 13 червня 2024 р. у Ватиканському прес-центрі відбулося представлення схваленого Папою Франциском документа «Єпископ Риму», який приготувала Дикастерія сприяння єдності між християнами. Даний дослідницький документ, у якому зібрані плоди екуменічних діалогів на тему служіння Наступника апостола Петра та синодальності, підсумовує відповіді на енцикліку «Ut unum sint» та має на меті пошук форм здійснення першості Папи Римського, яку поділяють інші Церкви. У інтерв’ю для Vatican News кардинал Курт Кох, префект Дикастерії сприяння єдності християн, пояснює особливості цього екуменічного документа та ділиться майбутніми планами у цьому питанні.

Спільний внесок в екуменічний вимір

Як зазначив кардинал Кох, коріння нового документа сягає запрошення Папи Івана Павла ІІ до всіх християн разом віднайти шляхи, якими служіння Єпископа Риму «може реалізувати служіння любові, визнане одними та іншими» («Ut unum sint», 95), про що також повторювали Папа Бенедикт XVI і Папа Франциск. «У документі підсумовано близько тридцяти відповідей на це запрошення та близько п'ятдесяти матеріалів екуменічних діалогів на цю тему. У 2020 році Дикастерія сприяння єдності християн розглядала 25-річчя енцикліки “Ut unum sint” як нагоду підбити підсумки дискусії. Скликання Синоду на тему синодальності підтвердило актуальність цього проекту як внеску в екуменічний вимір синодального процесу», – зазначив очільник Дикастерії сприяння єдності християн.

За його словами, документ є результатом справжньої екуменічної та синодальної праці, адже над його реалізацією працювали члени профільної Дикастерії, проводились консультації з багатьма католицькими експертами та науковцями різних християнських традицій Сходу і Заходу. А відтак проект документу було надіслано до Дикастерії Римської курії та Генерального секретаріату Синоду єпископів.

Необхідність служіння єдності на вселенському рівні

Як поділився кардинал Кох, від появи енцикліки «Ut unum sint», питання здійснення першості Папи обговорювалось майже у всіх екуменічних контекстах протягом останніх десятиліть, що сприяло встановленню нового і позитивного духу дискусії. «Можна сказати, що екуменічні діалоги виявилися відповідним контекстом для обговорення цього чутливого питання, – сказав він. – У той час, коли результати екуменічної співпраці часто вважаються мізерними або незначними, результати богословських діалогів демонструють цінність їхньої методології, тобто роздумів, зроблених очевидно разом».

За словами Префекта Дикастерії сприяння єдності християн, сьогодні служіння Єпископа Риму вже не розглядається як проблема, а радше як можливість для спільних роздумів про природу Церкви та її місію у світі. «Більше того, в нашому глобалізованому світі, безсумнівно, зростає відчуття необхідності служіння єдності на вселенському рівні. Виникає питання про те, як здійснювати це служіння, яке Іван Павло ІІ визначив як служіння любові», – зауважив він.

Спільна модель задля на шляху повної єдності

Говорячи про зміни способу здійснення служіння першості Папи впродовж історії, кардинал Кох вказав на історичні обставини та нові виклики, які зіграли важливу роль у цьому питанні. Однак для багатьох богословських діалогів принципи і моделі сопричастя, які існували в першому тисячолітті, залишаються парадигматичними для майбутнього відновлення повного сопричастя. «Певні критерії першого тисячоліття були визначені як орієнтири та джерела натхнення для здійснення загальновизнаного служіння єдності. Хоча перше тисячоліття є визначальним, у багатьох діалогах визнається, що його не слід ідеалізувати чи просто відтворювати, оскільки не можна ігнорувати події другого тисячоліття, а також тому, що першість на вселенському рівні повинна відповідати на сучасні виклики», – підкреслив очільник Дикастерії сприяння єдності християн. Він також додав, що оновлене здійснення першості повинно в кінцевому підсумку моделюватися на служінні, оскільки «влада і служіння тісно пов'язані між собою».

Нові напрацювання задля майбутнього діалогу

Говорячи про аспект синодальності, кардинал Кох зауважив, що служіння першості Наступника апостола Петра повинно здійснюватися в синодальний спосіб, а синодальність, у свою чергу, вимагає першості. «Наша дикастерія також організувала конференції під назвою “Вислухати Схід” і “Вислухати Захід”, щоб прислухатися до різних християнських традицій щодо синодальності та першості як внесок у синодальний процес», – поділився він.

За словами Префекта Дикастерії сприяння єдності християн, станом на сьогодні вже ведуться дослідження на тему спільних роздумів Церков про першість у XXI столітті, про що йшлося, зокрема, на пленарній Асамблеї Дикастерії, плоди якої були включенні в документ «Єпископ Риму». Таким чином, дані пропозиції будуть запропоновані всім християнам з метою почути їхні відгуки та розпочати спільну дискусію «задля оновленого здійснення служіння єдності Єпископа Риму».