Кардинал Паролін: гарантувати всі свободи християнам Близького Сходу
  • Пон, 31/07/2023 - 09:39

Присутність християн на Близькому Сході вимагає не просто «толерування», християни в Сирії, як і в Палестині, Лівані, Ізраїлі чи будь-якій іншій країні, «є громадянами, яким повинні гарантувати всі свободи», адже вони є частиною своїх народів і «завжди робили внесок у їхній культурний, економічний і політичний розвиток». На цьому наголосив кардинал П’єтро Паролін, Державний Секретар Святого Престолу, який ввечері 29 липня 2023 р. відслужив у римському храмі святого Ігнатія Лойоли Святу Месу, приурочену до десятиріччя викрадення в Сирії о. Паоло Даль Ольйо, італійського єзуїта, який провадив активний діалог з мусульманами.

З уст очільника ватиканської дипломатії прозвучав сердечний заклик докласти всіх зусиль, щоб знайти отця Паоло та всіх інших зниклих безвісти протягом цих понад десять років війни в Сирії, яких за даними ООН понад 120 тисяч. Кардинал Паролін також скерував свою думку до архиєпископів Булоса Язиґі, греко-православного митрополита, і Юханни Ібрагіма, сиро-православного митрополита, про яких немає жодної звістки від 22 квітня 2013 року, а також до двох інших священиків: вірмено-католицького о. Міхаеля Каяла і греко-православного о. Іссаба Махфуда, які зникли безвісти 9 лютого 2013 року.

Зустріч з Ісусом, що веде до діалогу

Спонукою для о. Паоло Далль Ольйо вирушити в сирійську пустелю і будувати мости діалогу з мусульманами, як підкреслив кардинал, було те, що його «надихала віра в Христа і любов до ближніх». «Віра, – зазначив він, –походить не від невиразного інтелектуального прийняття історичної постаті Ісуса, а від особистої зустрічі з Ним». «Для того, щоб мати можливість вести щирий діалог з людьми інших віросповідань, такими як наші брати-мусульмани, – додав проповідник, – ми ніколи не повинні приховувати свою християнську ідентичність, але показувати її в її найбільш правдивому вимірі». Це означає «говорити мовою Небесного Царства, яка є мовою поваги, пошани до свого брата». І тільки так «логіку зарозумілості, гордості, зброї, дискримінації та війни витіснить логіка неба, логіка милосердя, співчуття». Але Державний Секретар Святого Престолу визнав, що це нелегка справа, скеровуючи при цьому свою близькість до християн Близького Сходу.

Прохання про благодать утішення

«Не припиняймо просити про благодать утішення», – закликав кардинал Паролін, підносячи молитву за отця Паоло, за всіх зниклих безвісти, за їхні сім'ї, за сирійців на батьківщині і біженців в інших країнах, за «стражденну Сирію», як часто називає її Святіший Отець Франциск, щоб «рани розбитих сердець були перев'язані, полонені звільнені, стражденні втішені, спустошені міста відбудовані, а спустошені місця відроджені».

Перед Святою Месою, відповідаючи на запитання журналістів, Державний Секретар підтвердив невпинні зусилля Святого Престолу, спрямовані на пошуки о. Даль Ольйо: «Його послання миру і діалогу, повинно бути збережене: його монастир був заснований саме для діалогу з ісламом», – сказав він, покликаючись на чернечу спільноту Дейр-Мар-Муса, засновану в 1982 році в сирійській пустелі на місці, де італійський єзуїт виявив руїни стародавнього монастиря святого Мойсея Абіссинського.

Наостанок, відповідаючи на запитання про можливий наступний етап мирної місії для України посланця Папи кардинала Маттео Дзуппі в Пекіні, кардинал Паролін уточнив: «На даний момент нічого не відомо. Ми не можемо про це говорити. Зараз ми чекаємо на Світовий День Молоді, а тоді побачимо».


Паломництво Святими місцями