Кардинал Паролін: мир має бути справедливим, на основі міжнародного права
  • Чтв, 20/06/2024 - 15:35

На полях заходу, що відбувався в італійському сенаті, Державний Секретар Святого Престолу серед іншого поділився з журналістами думками про саміт миру в Швейцарії та про причини слабкості міжнародних організацій.

 

Кардинал П'єтро Паролін, Державний Секретар Святого Престолу, повернувся задоволеним з конференції, що відбулася минулого тижня в Бюргенштоці, Швейцарія, присвяченої пошукам шляхів до миру для України. Він представляв Святий Престол, запрошений у статусі спостерігача. Пополудні, 19 червня 2024 р., кардинал відвідав осідок італійського сенату, де взяв участь у заході «Бесіди на підтримку миру», разом з групою парламентарів. Спілкуючись із журналістами на полях зустрічі, він зазначив, що конференція в Швейцарії була «корисною справою», але з «певним обмеженням, яке відзначили багато доповідачів, що на ній не була присутня Росія». «Мир завжди твориться разом», – підкреслив він.

Справедливий мир і принцип братерства

«Я чув це, і мені це сподобалося, від багатьох людей: ми не воюємо з Росією, але ми тут для того, щоб шукати шлях до миру між Росією і Україною», – зазначив кардинал Паролін, підкреслюючи важливість прикметника «справедливий» у поєднанні зі словом «мир»: «Справедливий мир... тобто такий, який ґрунтується на принципах міжнародного права і суворого дотримання Статуту ООН». Поряд з цим, на думку очільника ватиканської дипломатії, повинен існувати «принцип братерства, метаправовий принцип, який, однак, знаходить конкретне застосування в правових системах». «Якщо ми не докладемо зусиль, щоб почуватися братами в цьому світі, ми ніколи не зможемо подолати конфлікти», – підкреслив він.

Загальна криза довіри

«Великою проблемою сьогодення», через яку, за словами Державного Секретаря Святого Престолу, «міжнародні органи функціонують слабко або взагалі не функціонують», насправді є «абсолютна відсутність взаємної довіри». «Ми більше не довіряємо один одному, і саме тому збільшуються арсенали конвенційних озброєнь, але також і атомної зброї. Кожен хоче бути впевненим у захисті перед іншим, до якого більше немає жодної довіри і за яким не признається здатність будувати стосунки, засновані на мирі та повазі», – зазначив кардинал Паролін, додаючи також, що, крім того, за зброєю «стоять великі економічні інтереси», про що також постійно нагадує Папа Франциск. Тож коли керують саме критерії ринку, «логічно, що Папа може справедливо закликати до припинення розповсюдження зброї, але, безумовно, цей заклик не буде почутий». «Однак Папа є мужнім, бо продовжує наполягати. Це тема, по якій він постійно вдаряє, і ми сподіваємося, що потроху йому вдасться пробити щілину», – додав Державний Секретар Святого Престолу, а відповідаючи на запитання про дебати між політичними силами в Італії щодо постачання зброї в Україну, підкреслив, що «єдиний спосіб вирішити цю проблему – це зібратися разом і розпочати розмовляти один з одним без жодних умов, тоді ми також зможемо припинити постачання зброї», але спочатку необхідно зробити крок у тому, «щоб спромогтися започаткувати переговори між двома, навіть у дуже стриманій і конфіденційній формі, щоб обидві сторони почали говорити одна з одною».