Кардинал Паролін: сприяти справедливому і сталому миру в Україні
  • Пон, 17/06/2024 - 19:27

У своїй промові, виголошеній під час Саміту миру у Швейцарії, кардинал Паролін підкреслив готовність Святого Престолу підтримати можливі ініціативи, спрямовані на допомогу тим, хто найбільше постраждав від війни.

 

15-16 червня 2024 р. у Швейцарії відбувався Саміт миру, організований за ініціативою України, на якому Святий Престол представляв кардинал П’єтро Паролін, Державний Секретар Святого Престолу. Відповідно до своєї природи та статусу спостерігача, а також дотримуючись практики непідписання спільних декларацій, делегація Святого Престолу не брала участь у підписанні заключного комюніке, висловивши при цьому підтримку висновкам Саміту, про що йшлося у промові, яку кардинал Паролін виголосив під час заключного пленарного засідання.

Зусилля у сфері посередницьких ініціатив

Кардинал Паролін окреслив дипломатичну лінію Святого Престолу, вказуючи на його роль, насамперед, на гуманітарному рівні. Про це йшлося також 14 червня, під час розмови між Президентом Володимиром Зеленським та Папою Франциском в рамках відкритої сесії саміту «Великої сімки». Як повідомив Президент України у своїх соціальних мережах, він подякував Ватикану за зусилля, зокрема, щодо повернення українських дітей, вимушено вивезених у Росію. Ці дії, як відомо, були скоординовані також кардиналами Пароліном та Дзуппі.

На початку своєї промови на Саміті миру Державний Секретар Святого Престолу зазначив, що цей саміт є «подією світового значення, ретельно підготовленою Україною, яка, докладаючи величезних зусиль для захисту від агресії, постійно працювала також на дипломатичному фронті, прагнучи досягти справедливого і тривалого миру». За його словами, перед обличчям трагічних наслідків війни важливо ніколи не опускати руки, але продовжувати шукати шляхи до завершення збройного протистояння.

«Важливо підкреслити, – зазначив кардинал, – що єдиним засобом, здатним досягти справжнього, стабільного і справедливого миру, є діалог між усіма залученими сторонами. Святий Престол висловлює сподівання, що дипломатичні зусилля, які зараз просуваються Україною і підтримуються багатьма країнами, будуть вдосконалені, щоб досягти результатів, на які заслуговують постраждалі та на які сподівається весь світ».

Підтримка територіальної цілісності України і надання допомоги постраждалим

В одному з пунктів своєї промови кардинал зупинився на необхідності дотримання міжнародного права, підтвердивши чинність фундаментального принципу пошани до суверенітету кожної країни і до цілісності її території». Крім того, він висловив велику стурбованість трагічними гуманітарними наслідками війни, а тому підтвердив намір Святого Престолу сприяти репатріації дітей і звільненню полонених, особливо важко поранених військових і цивільних осіб. «Возз'єднання дітей з їхніми сім'ями або законними опікунами має бути першочерговим завданням для всіх сторін, і будь-яка експлуатація їхнього становища є неприйнятною. Тому необхідно зміцнювати всі наявні канали для сприяння цьому процесу», – підкреслив Державний Секретар Святого Престолу.

Доповідач зазначив, що Святий Престол у якості спостерігача бере участь в роботі Міжнародної коаліції з питань повернення українських дітей з Росії, а також підтримує прямий контакт з представниками української та російської влади для підвищення ефективності спеціального механізму, створеного після візиту кардинала Маттео Дзуппі до Києва й Москви, з метою вирішення конкретних випадків.

Стосовно полонених, як цивільних, так і військових, Державний Секретар вказав на важливість дотримання Женевських конвенцій. Він говорив також про можливість створення «спільно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста Спільної медичної комісії, яка могла б оцінити становище військовополонених, що потребують невідкладної медичної допомоги».

За словами кардинала Пароліна, Святий Престол готовий зробити свій внесок і, водночас, закликає країни та інших членів міжнародної спільноти шукати шляхи надання допомоги та сприяння посередництву, як гуманітарному, так і політичному. «Від імені Папи Франциска я хочу підтвердити його особисту близькість до стражденного українського народу і його безперервні зусилля задля миру», – сказав він.