Кардинал Паролін: війни тягнуть за собою руйнування міжнародних правил і прав
  • Втр, 10/10/2023 - 12:20

У виступі на тему «Європа як горизонт миру» в місті Камальдолі Державний Секретар Святого Престолу засудив зміни кордонів силовим шляхом, закликаючи бути будівничими єдності та миру.

Від 4 до 8 жовтня 2023 р., в італійському містечку Камальдолі відбувався семінар на тему: «Третя проблема. Церква, католики, Італія». Організатори заходу – часопис «Il Regno» та чернеча спільнота, яка проживає в цьому місці – пояснюють ідею назви, відштовхуючись від двох попередніх проблем, пов’язаних з суспільним життям Італії. Зокрема, перша проблема стосувалась теми взаємин між державою і Церквою XIX століття. Вже у XX столітті розпочалася друга «католицька проблема», яка відповідала особливостям присутності католиків-мирян у Церкві і в демократичному укладі. Третя ж проблема сьогодні стосується того, якою є і якою може бути присутність Церкви в секуляризованій, багатоетнічній та міжрелігійній країні. У семінарі взяв участь також кардинал П'єтро Паролін, Державний Секретар Святого Престолу, який виголосив доповідь на тему: «Європа як горизонт миру».

Крихкі надії на мир

«Наші думки в цей момент спрямовані на те, що відбувається на Близькому Сході, в Ізраїлі, в Палестині і в Секторі Гази», – сказав кардинал Паролін, нагадавши, що заклик Папи до миру під час молитви «Ангел Господній» у неділю, 8 жовтня, «був повторений майже всіма урядами світу, щоб зупинити насильство». За словами дипломата, ці події ще більше ставлять під загрозу крихкі надії на мир, попри маленькі дипломатичні успіхи.

Крім того, у виступі йшлося про війну в Україні. «Вторгнення в Україну, війна і спустошення її територій також тягнуть за собою руйнування міжнародних правил і прав, на яких ґрунтується можливість мирного співіснування, аж до загрози застосування ядерної зброї. Європа не може прийняти повернення до системи, яка перекроює кордони силою», – наголосив Державний Секретар Святого Престолу. Говорячи про складність вирішення збройного протистояння у згаданих країнах, він закликав об’єднатися в спільній молитві за мир.

Звіщення Євангелія у Європі

На думку кардинала Пароліна, Європа була створена саме як фундаментальний досвід миру після великих трагедій 20-го століття. «Однак я вважаю, що проблеми всередині Європейського Союзу і труднощі правильного співвідношення з іншими реаліями ускладнюють цю миротворчу роль, яку Європа повинна відігравати у світі. Ми сподіваємося, – зазначає він, – що вона відновить цю роль і цей вимір, але я не бачу цього так ясно і так чітко». Сьогодні, перед обличчям «неоімперіалістичних війн і візій, які нагадують минуле», необхідно повторити заклик засудження націоналізмів, що є «плямою, яка тяжіє над європейською історією та є передвісником нових трагедій». «Фундаменталізми та націоналізми різного роду не можуть бути легітимовані, як також будь-які форми сакралізації та міфологізації ідеї нації», – зазначив дипломат, додаючи, що ці явища не мають нічого спільного з автентичним пошуком загального добра.

Держсекретар закликав донести послання Євангелія до Європи. «Нехай нинішній синодальний шлях допоможе нам наново відкрити сопричастя як спосіб євангелізації, щоб бути більш послідовними і надійними свідками єдності і миру сьогодні для європейського континенту», – підсумував Державний Секретар Святого Престолу.