Казахстан запросив Папу. Казахстан тікає з "Русскаго міра"?
  • Чтв, 11/12/2014 - 19:52

Офіційно це було запрошення на виставку ЕКСПО-2017. Але попри явно "державний" контекст цього запрошення, воно може викликати черговий скандал у шляхетному сімействі Євразійського союзу.

Наприклад, тому, що Казахстан є канонічною територією Російської православної церкви, і запрошення навряд чи було узгоджене з Московською патріархією. А ігнорування інтересів Московської патріархії, в свою чергу, - це "дзвіночок" для Кремля. Нурсултан Назарбаєв демонструє намір вести абсолютно самостійну зовнішню політику. Але окрім того, він, здається, не визнає, що Казахстан є частиною "Русского мира".

Можливо, він просто образився на президента Росії, коли той з властивою йому щирістю назвав Казахстан "штучним утворенням" і пригадав, скільки "російських земель" входить до його складу. А може, йому не сподобався хор пропутінських "експертів", що "творчо розвинули" тези свого кумира аж до пропозицій переглянути кордони. Президент Назарбаєв, звісно, засуджує Україну за "зраду" євразійської орієнтації - але, здається, головним чином тому, що за відсутності України у рамках Євразійського союзу протистояти диктату Росії Казахстану доведеться самотужки.

Взагалі, з боку Москви було би розумним зробити вигляд, що нічого не відбувається. Ну, приїде Папа до Астани (або й не приїде - до 2017-го чого ще не трапиться), зустрінеться з президентом, відвідає виставку, може навіть помолиться з католиками Казахстану - приватним, зрозуміло, чином. Головне, аби це виглядало не як пастирський візит, а саме як візит глави держави Ватикан. Втім, з Папою це буде складно. Згадайте хоча б візит папи Івана Павла ІІ в Україну - це ж теж вважалося за "державний візит", а вилилося все у паломництва на папські літургії та меси, а державні мужі виглядали на цих богослужіннях як п'яте колесо у возі.

До того ж візит до Казахстану виявить ще одну неприємну для Росії (і особливо її нинішнього керівництва "родом з КДБ") історичну подробицю: католики Казахстану - це головно депортовані та репресовані за часів СРСР німці, поляки та українці. Додайте до того, що серед українців Казахстану - чимало греко-католиків, які викликають особливо сильні почуття в керівництва РПЦ. Тема "гнаних церков гнаних народів" обов'язково так чи інакше прозвучить, і в черговий раз імперська політика Росії стане темою для недоброзичливого обговорення.

Окрім всього решту, це просто погана прикмета: варто лише Папі відвідати якусь з пострадянських країн, і вона невдовзі виходить з-під влади Москви. Спочатку Прибалтика. Потім Грузія. Далі Україна. На черзі - Казахстан? Звісно, це лише забобони - але кремлівська влада направду дуже забобонна, і цілком може побачити у візиті папи "погану прикмету".

Ні, в Москві навряд чи зможуть поставитися до можливого візиту Папи Римського до Казахстану філософськи. І президент Назарбаєв, швидше за все, до цього готовий. Цікаво лише, чи поступиться він тиску, чи збирається щось отримати від Кремля в якості "відступного", чи навпаки до кінця витримає власну лінію - і в такий спосіб продемонструє на весь світ, хто є справжнім господарем Казахстану.

КАТЕРИНА ЩОТКІНА

Джерело: Еспресо TV


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць