Луї та Марі-Зелі Мартен, батьки святої Терези від Дитятка Ісуса, будуть проголошені святими у неділю 18 жовтня 2015
  • Нед, 18/10/2015 - 11:36

Під час Синоду Єпископів, що триває у Ватикані на тему покликання і місії сім’ї в Церкві та в сучасному світі, Луї та Марі-Зелі Мартен – батьки святої Терези від Дитятка Ісуса, а разом з ними італійський священик о. Вінченцо Ґроссі та іспанська черниця с. Марія від Непорочного Зачаття, будуть проголошені святими неділю 18 жовтня.

Пригадаємо, що Луї та Марі-Зелі Мартен були проголошені блаженними 2008 року, коли припадала 150-та річниця їхнього шлюбу. Вони мали дев’ятеро дітей, але четверо з них померли в дитинстві, а всі п’ять дочок стали монахинями. Серед них – свята Тереза від Дитятка Ісуса, проголошена святою 1925 року, та с. Леоні, беатифікаційний процес якої розпочався у Франції у січні цього року.

Процес їх беатифікації Луї і Марі-Зелі Мартен був відкритий 1957 року. Зареєстровано декілька чудесних оздоровлень за посередництвом молитов до батьків святої Терези від Дитятка Ісуса, що дозволило на їхню беатифікацію. Вони є першим подружжям у католицькій Церкві, признаним блаженними після своєї рідної доньки, яка є святою.

Варто згадати чудо, завдяки якому був проведений процес беатифікації. У молодого італійського подружжя 2002 року народився син П’єтро, що мав деформовані легені. Лікарі вважали, що дитина незабаром помре. Парох місцевого храму порадив звернутися до Господа за посередництвом Марі-Зелі та Луї Мартенів. Після другої новени батьки побачили, що хлопчик, відключений від апарату штучної вентиляції легень, дихав і жив. Медики заохотили батьків звернутися до церковної влади. І саме цей, уже 6-річний хлопчик, під час беатифікації разом з батьками відкривав реліквії блаженних Марі-Зелі та Луї Мартен.

Обоє батьків святої Терези походили з побожних родин, обоє в юні роки прагнули присвятити себе Богові, навіть робили спроби вступити до монастиря, але Господь мав для них інші плани.

Луї Мартен, що народився в сім’ї офіцера у Франції 1823 року, а помер 1894-го, був юнаком глибокої віри й молитви. Спочатку він намагався вступити в монастир святого Вернарда у Швейцарії, але отримав пораду повернутися додому й завершити навчання. В Парижі Луї старався поєднати навчання  з роботою, а коли це не вдалось зробити, він став успішним годинникарем, відкривши майстерню та ювелірну крамничку.

Марі-Зелі Ґерін народилась 1831 року  також у побожній сім’ї  військовослужбовця.  Її старша сестра вступила в монастир і Марі-Зелі вирушила слідом за нею, а що була слабкого здоров’я, то отримала відповідь, що не таким є Господнє рішення щодо неї. Із смутком прийнявши ці слова, Марі-Зелі гаряче молилася: «Господи, якщо я недостойна вступити в монастир, тоді я вийду заміж, щоб виконати Твою святу волю. Але я молю Тебе: дай мені багато дітей, щоб я могла всіх присвятити Тобі». Дівчина вивчає ремесло плетіння славного «алансонського мережива», яке користувалось великим попитом, а виготовляючи справжні шедеври, відкриває власну крамничку.

Майбутні батьки святої Терези повінчались 13 липня 1858 р., опівночі,  як це, за звичаєм, робили наречені, які бажали, щоб урочистість була якомога скромнішою. Подружжя Мартен вирішило жити в чистоті як Пречиста Діва Марія та святий Йосиф і присвятити своє життя благодійності в Третьому Чині святого Франциска. В їхню сімейну «ідилію» втрутився духівник, закликаючи їх «повністю здійснити своє сімейне покликання».

Як було згадано, у родині народилось дев’ятеро дітей. Тереза не мала ще й п’яти років, коли 1877 року після довгої хвороби померла її мати і вихованням дітей займався батько.

«Все моє життя Господь оточував мене любов’ю, – писала сама свята Тереза. – Перше, що закарбувалося у моїх спогадах, це усмішки і найніжніші ласки… Навіть не можна уявити собі, як ніжно я люблю тата і маму».
Мати вчила Терезу роздавати милостиню убогим, а батько розповідав про її небесну покровительку святу Терезу з Авілі.  Ввечері родина збиралась на молитву, і тут також батьки були прикладом для своїх дітей. «Вистачало подивитися на нього (батька), щоб зрозуміти, як моляться святі», – писала Тереза. – «Господь дав мені батька і матір, більше гідних неба, ніж землі. Я мала щастя належати до незрівнянних батьків та народитись на святій землі».

Життя батьків святої Терези було зразком святості щоденного життя, справжнім прикладом «домашньої Церкви». Вони були ревними християнами, відзначаючись дійовим милосердям, а їхній шлях до святості вів не через уникнення подружжя, а саме через його освячення. Вони прожили життя у повній співзвучності з Євангелієм, у щоденній готовності виконувати Божу волю.

Центром їхнього життя було передавання віри своїм дітям. Вони дали зразкове свідчення християнської подружньої любові, що була віддзеркаленням любові, яка з’єднує Церкву з Христом. Цей зв’язок виявляє також і спільне піднесення до лику святих цієї подружньої пари, в якій взаємна любов осягнула висот героїчних чеснот. Одночасно, родина є прикладом нормального подружнього життя. Перед ними відкрився зміст Святої тайни подружжя. Вони знайшли покликання в ньому і залишили у спадок іншим цей зразок досконалості, що ґрунтується на біблійних традиціях.

Луї та Марі-Зелі Мартен повинні стати зразком також і для сучасного покоління, зокрема в тому, що стосується подружньої моралі та відкритості на життя. Християнська досконалість також включає усіх у справу євангелізації Церкви, про що свідчить духовна історія доньки подружжя Мартен – святої Терені від Дитятка Ісуса, небесної покровительки місій.

До канонізації батьків святої Терезивід Дитятка Ісуса послужило визнання чуда видужання маленької Кармен Люрдес Перес Понс,  що сталось в короткому часі після беатифікації подружжя Мартен. Дівчинка прийшла на світ у жовтні 2008 року в Валенсії, Іспанія. Вона народилась передчасно з багатьма ускладненнями, які загрожували її життю, серед яких крововилив у мозок. Її батьки молились, благаючи чуда за посередництвом блаженних Луї та Марі-Зелі Мартен і Господь вислухав їхні молитви.

Папа Франциск є великим почитателем святої Терези від Дитятка Ісуса, що є небесною покровителькою місій, а саме 18 жовтня, коли її батьки будуть проголошені святими, цього року відзначається Всесвітній день місій.