Міністр закордонних справ України: цінуємо зусилля Папи зрозуміти ситуацію
  • Суб, 10/12/2022 - 20:36
Група журналістів, акредитованих при ватиканській прес-службі, зустрілася з Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

Це співчуття багато значить для нас і торкається серця українців. Так Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прокоментував зворушення Папи Франциска під час молитви до Пречистої Діви Марії, виголошеної 8 грудня та перерваної сльозами, коли Святіший Отець приніс до стіп Богородиці страждання українського народу. Про це очільник українського зовнішньополітичного відомства говорив із групою журналістів, акредитованих при ватиканському прес-центрі, які з ініціативи Посольств України та Польщі при Святому Престолі відвідують ці країни. Зустріч відбулася в п’ятницю, 9 грудня 2022 р., в осідку МЗС України.

Дмитро Кулеба відповів на різні запитання, зокрема, і щодо можливої подорожі Папи в Україну. За його словами, цей візит буде сприйнятий набагато ширшим колом українського суспільства, а не лише католиками, бо є «символом співчуття та духовної підтримки». Водночас, міністр відверто говорить про те, що деякі вислови Папи щодо триваючої війни є незрозумілими, але схвально відгукнувся про його старання зрозуміти ситуацію, «що є плодом спілкування з багатьма людьми». «Він не дав обумовити себе концепціями, які не працюють і не відповідають дійсності, але постійно докладає зусилля в пошуках правди».

За словами очільника українського зовнішньополітичного відомства, двостороння співпраця зі Святим Престолом є активною та стосується різних аспектів. Він згадав про зустріч на початку грудня із Секретарем Святого Престолу в справах стосунків з державами і міжнародними організаціями архиєпископом Ґаллаґером, що відбулася під час засідання Ради Міністрів ОБСЄ в Польщі. «Ми мали дуже насичену розмову про двосторонні стосунки між Україною та Святим Престолом. Питання, які стосуються війни, мають найбільший пріоритет», – сказав він, наголошуючи на необхідності уникати «помилок», які ведуть до фальшивих наративів. Починаючи від поняття «братські народи». «Потрібно завжди пам’ятати, що Росія – це агресор, а Україна – жертва агресії».

Тому Дмитро Кулеба зазначив, що належно оцінив той факт, що під час молитви «Ангел Господній» 2 жовтня, повністю присвяченої війні в Україні, Папа звернувся із закликом до російського президента припинити війну. Але той факт, що він також одночасно звернувся до українського президента із закликом бути відкритим на серйозні пропозиції миру, може, на думку міністра, породити сумнів, мовляв, Володимир Зеленський не є відкритим на мир. «Ніяка інша країна в світі не прагне миру як Україна», – сказав очільник української дипломатії, наголошуючи на тому, що «серйозні пропозиції миру» ґрунтуються «на територіальній цілісності України».

«Ця війна зруйнувала чимало підвалин глобального політичного порядку», – говорить міністр, звертаючи увагу на те, що пропозиції посередництва, з якими виступили 90% країн світу, з різних причин не здійснилися. «Правда полягає в тому, що ще не прийшов час на широке посередництво», – сказав він, зауваживши, що на це вказують сотні ракет, які щотижня запускаються для знищення інфраструктури, постійне прибуття нових солдатів на Донбас, насильство щодо цивільного населення. «Так не роблять, коли шукають мирне вирішення. Колись настане день для великого посередництва, але, на наш превеликий жаль, до цього ще не дійшло», – зазначив очільник української дипломатії.