Міжнародна конференція «Церква і суспільство за збереження довкілля у Східній Європі»: охорона створіння»
  • Пон, 10/10/2016 - 14:00

Прийняттям спільної Декларації духовенства, вчених і громадських діячів в Ужгороді завершилася Міжнародна конференція «Церква і суспільство за збереження довкілля у Східній Європі»: охорона створіння». Від 7 до 9 жовтня проходила в Катехитичному духовному центрі Мукачівської дієцезії та в інших місцях на Закарпатті. Ініціаторами зустрічі стали Інститут еколого-релігійних студій в Ужгороді та NABU (Спілка охорони природи Німеччини).

З вітанням до присутніх звернулися Голова Комісії у справах екології та туризму Конференції Римо-Католицьких Єпископів України єпископ Мукачівський Антал Майнек, Єпископ-помічник Мукачівської греко-католицької єпархії Ніл Лущак, Директор програм Спілки охорони природи Німеччини Борис Тіхоміров, Секретар ECEN (Європейської Християнської Екологічної Мережі) Петер Павлович. Свої вітання надіслали Єпископ Мукачівський УПЦ МП Владика Феодор, Ординарій Кишинської дієцезії Єпископ Антон Коша. В роботі конференції взяли також участь Заступник Муфтія Головного управління мусульман України Шейх Рустам Гафурі, референт Бюро УГКЦ з питань екології Київської архієпархії о. Роман Романович. Найбільші закордонні делегації прибули з Німеччини і Грузії.

З уст духовенства різних Церков і віровизнань звучали молитви і медитації за збереження Божого створіння. Крім доповідей і «круглих столів» відбулося спілкування з представниками влади, працівниками лісового господарства. Учасники конференції взяли участь в богослужіннях у храмах Ужгорода, відвідали Карпатський біосферний заповідник.

Підсумком конференції духовенства і екологів з України, Німеччини, Словаччини, Грузії, Молдови стала Ужгородська Декларація про створення природоохоронного форуму Східної Європи, Секретаріат якого запропоновано розмістити в Інституті еколого-релігійних досліджень в місті Ужгороді. Цей Інститут упродовж років успішно здійснює екологічні програми Конференції Римсько-Католицьких Єпископів України і Мукачівської греко-католицької єпархії та розвиває співпрацю з природоохоронними структурами інших Церков і релігійних організації в Україні та за рубежем.

«Ця конференція була для нас надзвичайно важливою, оскільки війна на Сході України вплинула на наше транскордонне співробітництво – сказав директор Інститут доцент Олександр Бокотей. – Християнські екологічні організації Східної Європи нарешті об’єдналися у форум, що засвідчила підготовка учасниками конференції Ужгородської Декларації. Це надзвичайно важливий документ для всієї Європи. Часто те, що вирішується на захист природи в Західній Європі, до східної частини нашого континенту не доходить, або реалізується в нас в іншому виконанні. Голос Східної Європи часто не чують на Заході, однак він повинен бути почутий, оскільки ми маємо багато-що запропонувати світу. Східна Європа знаходиться в складних трансформаційних процесах, проте це дає нам можливість підготувати нестандартні рішення, мобілізуватися, об’єднатися навколо порятунку створеного Богом світу».

Автор : Костянтин Чавага