На Рівненщині відбулось виїзне засідання правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі»
  • Срд, 25/05/2016 - 23:43

24-25 травня 2016 року на базі управління Державної пенітенціарної служби України у рівненській області відбувалося виїзне засідання правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», на якому розглядаються плани співробітництва Церков у процесі імплементації закону про капеланство та реформування кримінально-виконавчої служби. В центрі уваги зустрічі був персонал служби і потреба публічного обговорення пенітенціарної реформи, яка має проводитися у дусі соціального партнерства між теоретиками і практиками пенітенціарної справи, громадськими та релігійними організаціями, залученими у процес повернення громадян, що переступили закон, до суспільного життя.

У засіданні взяли участь члени правління Місії, начальник управління соціально-психологічної роботи із засудженими апарату ДПтС України Ігор Андрушко, начальник управління ДПтС України в Рівненській області Олександр Адамець, заступник начальника управління Юрій Омельчук та представники релігійних організацій.  У Рівному у храмі Святих Апостолів Петра і Павла, душпастирі привітати о. Григорія Драуса, головного капелана Римо-Католицької Церкви в Україні з 20-літтям священичиого рукоположення. Яскраве служіння о. Григорія в Україні триває вже понад 15 років і суттєво вплинуло на процеси відродження в'язничного капеланства в Україні.

В рамках візиту до Рівненської області, представники церков відвідали Городищенську виправну колонію (№96), де ознайомились з умовами для задоволення релігійних потреб засуджених, створеними адміністрацією у співпраці з християнськими церквами. Гості відвідали та оглянули міжконфесійні молитовні кімнати, як для засуджених загальних житлових приміщень, так і для засуджених до довічного позбавлення волі та поспілкувалися із засудженими. Під час візиту до Городищенської ВК представники релігійних організацій поспілкувалися з засудженими та персоналом установи.

На завершення виїзного засідання було підбито підсумки, на порядку денному якого були обговорені подальші кроки співпраці та удосконалення душпастирської опіки засуджених після підпорядкування пенітенціарної системи Міністерству Юстиції, формування списку на навчання капеланів на 2-ий заїзд, відвідування виправної колонії для інвалідів Леною-Марією Клінгвалл, формування списку викладачів від духовних навчальних закладів та конфесій для включення до складу опорної кафедри пенітенціарної душпастирської практики та пенітенціарної етики при ІКВС та визначення дати наступного засідання душпастирської роботи при ДПтС.
В умовах формування громадянського суспільства пенітенціарна система повинна бути органом, який не тільки виконує судові вироки, а й виконує роль соціальної клініки для суспільства та громадян, які в силу різних життєвих несприятливих обставин стали на злочинний шлях.

Це можливо в результаті взаємодії виправних установ та релігійних організацій, діяльність яких спрямована на формування позитивних внутрішніх установок особистості правопорушника за допомогою психолого-педагогічних, виховних методів впливу на всіх етапах ресоціалізації, починаючи з моменту скоєння правопорушення до моменту закріплення стабільної правослухняної поведінки. Внесок релігійних організацій у цьому питанні важко переоцінити. Адже саме душпастирська робота здатна сформувати морально - етичний комплекс особистості засудженого за допомогою проведення групових занять та індивідуальних бесід, проведення богослужінь, обрядових культових заходів, надання матеріальної і духовної підтримки, допомоги у відновленні соціально-корисних зв'язків.

За інформацією Рівненського обласного управління ДПтС України на даний час установи області плідно співпрацюють із 27-ма релігійними організаціями. У всіх шести установах області створені та функціонують молитовні кімнати та каплиці. Всього в наявності 1 будинок молитви, 2 каплиці, 6 молитовних кімнат й 1 базиліка. Забезпечено закріплення на постійній основі представників релігійних організацій за кожною з установ області. Установи систематично відвідують до 30 священнослужителів та представників релігійних організацій. Участь у релігійно-просвітницьких заходах беруть більше 700 засуджених та ув’язнених. До урочистих богослужінь великих релігійних свят долучаються практично всі засуджені. На даний час завершується будівництво православної каплиці у Рівненському СІЗО, а також розпочато будівництво храму у Полицькій ВК-76. релігійно-просвітницькі заходи проводяться щотижня на регулярній основі по вихідних та святкових днях. За сприяння релігійних організацій протягом 2015 року установами області отримано благодійної допомоги (одяг, взуття, засоби особистої гігієни) на загальну суму 34 тис. 100 грн.