Офіційний візит Папи Франциска до Глави Італійської Держави
  • Птн, 15/11/2013 - 13:59

У четвер, 14 листопада 2013 р., Папа Франциск здійснив свій перший офіційний візит до Президента Італії. Зустріч відбулася у Квіринальському Палаці – офіційній резиденції Глави Італійської Республіки. Цей уряд сьогодні обіймає 88-річний Джорджо Наполітано, переобраний 20 квітня 2013 року. Святіший Отець Франциск є шостим Римським Архиєреєм, що здійснив офіційний візит до Глави Італійської Держави, п’ятим з часів проголошення республіки.

Квіринальський палац був споруджений у XVI столітті, як літня резиденція Римських Архиєреїв. Після взяття Риму та завершення процесу об’єднання Італії у 1870 році, тут розташувалася королівська резиденція. Після підписання Латеранських угод, якими створено Державу-Місто Ватикан та врегульовано взаємини між Апостольською Столицею та Королівством Італії, Папа Пій ХІІ був першим Римським Архиєреєм, який відвідав Квірінал, здійснивши 28 грудня 1939 року візит до Короля Віктора Еммануїла ІІІ, як відповідь на його візит до Ватикану. Після утворення Італійської Республіки тут розташована офіційна резиденція Президента.

Сьогоднішня зустріч Папи Франциска з Президентом Наполітано стала третьою. Дві попередні відбулися у Ватикані: 19 березня 2013 р. Глава Італійської Республіки брав участь в Святій Месі з нагоди початку понтифікату, а 8 червня 2013 р. здійснив візит до Ватикану.

Святіший Отець прибув до Президентського Палацу перед 11-ю годиною місцевого часу. Відразу розпочалася приватна розмова між Папою та Президентом в його робочому кабінеті, а паралельно відбувалася зустріч італійської та ватиканської делегацій. Далі відбувся обмін подарунками, після чого Святіший Отець зупинився на коротку молитву в каплиці Богородиці Благовіщеня. У Святковому Залі Президент Італії та Папа Франциск виголосили свої промови. У зустрічі взяли участь представники Церкви, світу політики, культури харитативних організацій. Опісля Святіший Отець відвідав Паолінську каплицю, а на завершення візиту мав коротку зустріч з працівниками резиденції та їхніми родинами, серед яких було багато дітей.

«Цей мій візит підтверджує відмінний стан взаємних стосунків, а перш усього має намір стати знаком дружби», – сказав Папа Франциск під час візиту до Глави Італійської Держави, здійсненого 14 листопада 2013 р., дякуючи йому за його візит до Ватикану, та за те, що «вже під час цих перших місяців понтифікату» мав нагоди відчути знаки уваги з боку Президента. «Здійснюючи візит до цього місця, – сказав він, – багатого символами та історією, бажаю символічно застукати до дверей кожного мешканця цієї країни, де перебуває коріння моєї земної родини, та запропонувати всім цілюще та завжди нове слово Євангелія»

За словами Святішого Отця, існує багато питань, щодо яких стурбованість обидвох інституцій є спільною, і на які можна давати узгоджені відповіді. Зокрема, теперішній час «позначений економічною кризою», серед найболючіших наслідків якої є брак праці. «Першочерговим завданням Церкви, – сказав Папа, – є свідчити Боже милосердя та заохочувати великодушні відповіді солідарності, щоб відкривати майбутнє надії; адже там, де зростає надія, помножуються сили та старання, щоб будувати людяніший та справедливіший суспільний і громадський порядок».

Глава Католицької Церкви пригадав про свої душпастирські візити в Італії, а це були Лампедуза, Кальярі та Ассізі, де він міг «руками доторкнутися до ран, які сьогодні бичують багатьох людей». «У центрі суспільних надій та труднощів перебуває сім’я, – наголосив Папа. – З оновленим переконанням Церква й надалі підтримує старання всіх, окремих людей та інституцій, для підтримки сім’ї, яка є першочерговим місцем зростання та формування людської істоти, в якому приймаються цінності та приклади, що роблять їх вірогідними. Родина потребує стабільності та визнавання взаємних зв’язків, щоб могти повністю розгорнути своє незамінне завдання, здійснити свою місію».

«Пане Президенте, – підсумував Святіший Отець, – при цій нагоді з радістю висловлюю побажання, щоб Італія, черпаючи зі своєї багатої спадщини духовних та громадських цінностей, зуміла віднайти винахідливість та згоду, необхідні для її гармонійного розвитку, для поширення спільного добра та сприяння гідності кожної людської особи, а на міжнародному рівні зробила свій вклад для миру та справедливості».

Звертаючись до Святішого Отця, Джорджо Наполітано висловив побажання, щоб «формальна урочистість», притаманна подіям такого характеру, не «притемнила щирі почуття близькості та пошани», які сягають набагато далі поза сферу взаємин між Церквою та державою.

За словами Президента, довгий і непростий шлях примирення між Апостольською Столицею та Італією, який проходив через підписання Латеранських угод та опрацювання Конкордату, відіграв вирішальну роль для національної єдності Італії. Цей процес завершився визнанням двох принципів, про які пригадував Бенедикт XVI з нагоди 150-річчя об’єднання Італії, і якими повинні керуватися взаємини між політичною спільнотою та Церквою. Це – «розрізнення сфер компетенції та співпраця».

Текст із сайту Радіо Ватикану