Папа: Божий люд повинен молитися за правителів, а вони – за народ
  • Втр, 17/09/2019 - 09:11
У першій після літньої перерви проповіді на ранковій Святій Месі в каплиці «Дому святої Марти», Святіший Отець роздумував нас словами з Послання святого Павла до Тимотея, заохочуючи молитися за політиків.

«Насамперед прошу, щоби звершувати молитви, благання, прохання, подяки за всіх людей, за царів і за всіх, хто при владі, щоб нам жити тихим і спокійним життям – в усякій побожності та чистоті», – закликає святий Павло у своєму першому Посланні до Тимотея. Цей уривок, прочитаний під час Святої Меси в понеділок, 16 вересня 2019 р., ліг в основу роздумів Папи Франциска, який відновив після літньої перерви служіння прилюдних Святих Мес із проповідями в каплиці ватиканської резиденції «Дім святої Марти».

Життєвий простір віруючого

«Святий Павло наголошує на просторі віруючої людини: ним є молитва. В цьому випадку йдеться про молитву заступництва», – зауважив проповідник, звертаючи особливу увагу на те, що апостол закликає молитися за всіх людей, але особливо за «за царів і за всіх, хто при владі».

«Йдеться, отже, про молитву за правителів, за політиків, за людей, на яких лежить відповідальність за провід політичної інституції, країни чи провінції», – сказав він.

 

 

Хто з нас молився за правителів?

Святіший Отець підкреслив, що ці люди отримують підлабузництво від своїх фаворитів, або ж є адресатами образ і прокльонів. Можливо, хтось на це й заслуговує, але загалом, склався «такий звичай» постійно нарікати на владу. Водночас, на тому, хто при владі, «лежить відповідальність за провід країни», а ми що, «залишимо його без наших прохань про Боже благословення для них»? Святий Павло нагадує, що слід молитися за кожного з них, аби «вони могли дбати про спокійне й тихе, гідне життя свого народу».

«Хто з нас молився за правителів? Хто з нас молився за депутатів? За те, щоб вони досягли порозуміння та провадили країну вперед? Здається, що дух патріотизму не доходить до молитви. Лише, до зневаги, до ненависті, до сварок, й на цьому зупиняється», – мовив Папа, додаючи, що дискусія має право на життя, але вона ніколи не повинна вести до понижування іншого, але, радше, до молитви, також «і за тих, які мають відмінну від моєї думку».

 

 

«Брудна» політика

В уривкові з Євангелії від Луки прозвучала розповідь про сотника, що молиться за оздоровлення свого слуги. Це дало Святішому Отцеві нагоду застерегти від узагальнень, мовляв, всі політики корумповані, а політика – це «брудна справа». Адже святий Павло VI називав політику «найвищою формою милосердної любові».

«Вона може бути брудною, як і кожна професія, так, кожна… Це ми забруднюємо річ, а не вона є брудною сама в собі. Думаю, що ми повинні навернутися й молитися за політиків з усіх таборів, за всіх. Молитися за правителів», – наголосив проповідник, скерувавши думку до євангельської розповіді про правителя, що молитися за свого слугу.

«Також і правителі повинні молитися за свій народ, і цей молиться за свого слугу, може, домашнього робітника, мовляв, це мій слуга, я відповідаю за нього. На правителях лежить відповідальність за всю країну. Як же гарно уявляти, що коли народ молиться за правителів, також і вони будуть здатні молитися за народ», – підсумував Папа.