Папа: Церква – це Божий люд, керований Святим Духом
  • Птн, 27/05/2022 - 18:21

У відеозверненні до Папської комісії для Латинської Америки, Святіший Отець виокремив тему синодальності у сопричасті на шляху до спільної відповідальності у житті Церкви.

З нагоди пленарного засідання Папської комісії для Латинської Америки Папа Франциск звернувся через відеопослання до її учасників. Він закликав, зокрема, прислухатися до голосу Святого Духа, уникаючи шкідливих постав на шляху до церковного сопричастя.

Важливість відкритості до дії Святого Духа

Святіший Отець визнає, що синодальний шлях ранньої Церкви утвердився меншою мірою в Латинській Церкві, в той час як його зберегли Східні Церкви. Святий Папа Павло VI повернув його в дію наприкінці ІІ Ватиканського Собору, утворивши Секретаріат Синоду Єпископів. На думку Папи Франциска, сьогодні для Церкви настав сприятливий час для повного «особистого та душпастирського навернення». Тому необхідно мати відкритий простір для дії Святого Духа, який приносить креативність у наше мислення.

У цьому сенсі Святіший Отець заявляє, що має «алергію на завершені та закриті думки». Він вказує, що дар Святого Духа завжди приголомшує, є вільним та незаслуженим. Дивлячись на подію П’ятидесятниці, Папа попереджає, що це не подія, яка обмежується минулим, оскільки Дух завжди є сучасним. «Коли задля “закритих знань” або заради амбіцій ми думаємо, що домінуємо над усім, то легко впадаємо в спокусу повного контролю, займання простору, здобуття дріб’язкового значення, притаманного тому, хто хоче бути головною дійовою особою як у телесеріалі. Натомість нам потрібні відкрити процеси», – наголошує Папа Франциск.

Синодальність, яка включає сопричастя

У своєму відеозверненні Святіший Отець також підкреслює євхаристійний вимір Церкви, що лежить в основі справжньої синодальності. Без цього аспекту участь в житті Церкви була б своєрідним «чистим парламентаризмом». Синодальність не є організаційною модою чи проектом людського перетворення Божого люду. Це «динамічний та історичний вимір церковного сопричастя, заснованого на тринітарному сопричасті, яке, цінуючи одночасно sensus fidei усього святого Божого люду, апостольську колегіальність і єдність із Наступником апостола Петра, повинна оживляти навернення та реформу Церкви на кожному рівні», – відзначає Папа Франциск.

Святіший Отець наголосив, що головним протагоністом в Церкві має бути Святий Дух, а не ми. Він засуджує клерикалізм та заохочує до сопричастя, вказуючи, що синодальність без сопричастя може перетворитися в церковний популізм. У своєму відеозверненні він заохочує інтенсивніше жити церковним сопричастям у різноманітності харизм, покликань і служінь, сприяючи процесам, які дозволяють Божому людові брати активнішу участь у житті Церкви через спільну відповідальність. «Всі ми є Божим народом. Ми всі учні, які покликані вчитися і слідувати за Господом. Ми всі несемо відповідальність за спільне благо та святість Церкви», – сказав Папа Франциск.


Паломництво Святими місцями