Папа до Червоного Хреста: Ви – пророки, здатні розбудити байдужий світ
  • Суб, 27/01/2018 - 18:42

Наслідком панівної «культури відкинення немов непотребу» є невизначена кількість непомітних людей, огорнутих «тінню байдужості», тож ви, наслідуючи Милосердного Самарянина, зроджуєте надію на майбутнє людства. Такими словами Папа Франциск звернувся до семи тисяч членів Італійського Червоного Хреста, приймаючи їх у суботу, 27 січня 2018 р., в залі Павла VI у Ватикані, назвавши їх «справжніми пророками, здатними розбудити байдужий світ».

За словами Святішого Отця, Червоний Хрест здійснює в усьому світі «цінне й незамінне служіння» як з огляду на діла, які звершує, так і задля «духу, з яким це робить», причиняючись до поширення ментальності солідарності. Вказуючи на різні сфери діяльності, як от допомога постраждалим від землетрусів та інших стихійних лих, чи рятунок мігрантів у морі, він зауважив, що цей останній аспект є «пророчим знаком», дуже потрібним у наш час. А пророк – це той, хто своїми словами, способом життя та свідчення «бентежить суспільний егоїзм» та «пробуджує все найкраще, що є в серці».

«Місія волонтерства, покликаного схилитися над кожним потребуючим і надати йому свою допомогу з любов’ю та безкорисливо, пригадує євангельську постать Милосердного Самарянина. Мова йде про Ісусову притчу, невичерпне багатство якої проливає цінне світло на вашу діяльність та цінності, затверджені вашим Статутом», – сказав Папа, зауважуючи, що першим серед цих фундаментальних принципів є людяність, що спонукає «повсюди запобігати та полегшувати людське страждання».

За словами Святішого Отця, саме людяність спонукала самарянина схилитися над пораненим чоловіком, що лежав на дорозі. Він «відчув співчуття та став для нього ближнім», бо без співчуття він тримався б здалеку, а чоловік, що потрапив у руки розбійникам, залишився би «безликим».

«Як же багато, також і в нашому світі, дітей, похилих віком, жінок і чоловіків, обличчя яких не визнане єдиним і неповторним, а тому вони залишаються невидимими, заховані під ковпаком тіні байдужості! Вона заважає побачити іншу людину, почути її заклики та відчути страждання! Панівна сьогодні культура відкинення, немов непотребу, є анонімною, позбавленою зв’язків та облич. Вона дбає лише про деяких, виключаючи численних інших. Утверджувати принцип людяності, отже, означає ставати промоутерами ментальності, вкоріненої в цінності кожної людської особи, та дій, що ставитимуть у центрі суспільного життя не економічні інтереси, але дбання про людей. Не гроші в центрі, а люди!» – наголосив Святіший Отець, переходячи до другого основоположного принципу Червоного Хреста, яким є «безсторонність».

Цей аспект заохочує не зважати у своїй діяльності на національні, расові, конфесійні, класові чи політичні відмінності. Його наслідком є ще один принцип: «нейтральність», який спонукає не займати певну сторону під час конфліктів та протистоянь. Ці критерії суперечать тенденції, «сьогодні, на жаль, дуже поширеній», розрізняти між тими, які, мовляв, заслуговують підтримку або ж не є гідними допомоги.

«Самарянин з Євангелії діє безсторонньо: він не допитує лежачого чоловіка перед тим, як надати йому допомогу, аби довідатися, яким є його походження чи віра, зрозуміти, чи він постраждав справедливо чи ні», – зауважив Папа, підкреслюючи, що в його постаті проглядається Ісус, «Який схилився над людством та над кожним з тих, кого захотів назвати братами й сестрами, без жодного розрізнення, але даруючи Своє спасіння кожній людині».

В контексті того, що Італійський Червоний Хрест поділяє принципи людяності, безсторонності та нейтральності з Міжнародним Рухом Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, творячи мережу, необхідну для того, щоб «координувати й глобалізувати допомогу» та підтримувати «взаєморозуміння, дружбу, співпрацю й тривалий мир між народами», Святіший Отець підкреслив, що «той, хто дивиться на інших через окуляри дружби, а не лінзи суперницива й конфлікту, стає будівничим більш придатного до життя та людянішого світу».

Врешті, Глава Католицької Церкви скерував свою думку до тих, які втратили життя, виконуючи волонтерську місію, підкреслюючи, що вони «не втратили життя, але подарували його». «Вони – ваші мученики. Бо Ісус каже, що не існує більшої любові, ніж віддати своє життя за інших. Ви маєте таких серед вас. Нехай же вони вас надихають, допомагають вам і з неба вас захищають», – побажав Святіший Отець.


Паломництво Святими місцями