Папа Франциск дав інтерв’ю для Reuters
  • Чтв, 21/06/2018 - 10:41

У неділю, 17 червня 2018 р., Папа Франциск дав довге інтерв’ю для прес-агентства Reuters, яке вийшло у світ цієї середи. Перше запитання, яке поставив журналіст Філіп Пулелла, стосувалося шляху зближення з Китаєм. Святіший Отець виявився оптимізмом, ствердивши, що китайцям, мудрому й багатому культурою народі, притаманна чеснота терпеливості.

Діалог з Китаєм

«Ми на добрій дорозі, але стосунки з Китаєм розвиваються трьома шляхами», – сказав Папа, підкреслюючи, що першим є офіційний, тобто, почергові взаємні відвідини відповідними делегаціями, між якими відбуваються спільні засідання. Крім того, існує діалог «всіх з усіма», що здійснюється через відкриті канали та міжлюдські стосунки.

«Третій і найважливіший для мене – це культурний. Існують священики, які працюють в китайських університетах. Відбувається культурний обмін, як от виставки, що були організовані у Ватикані та в Китаї», – зазначив Святіший Отець, вказуючи на те, що діалог завжди несе з собою певний ризик, але він «віддає перевагу ризикові, ніж гарантовану поразку, якою є відсутність діалогу».

Роль жінок у Церкві

Інше запитання стосувалося ролі жінок в Церкви та можливості для них займати відповідальні посади в Курії. «Я згідний, що їх повинно бути більше», – наголосив Папа, розповівши, що призначення жінки на посаду віце-директора Ватиканського прес-центру коштувало йому чималих зусиль. «Серед кандидатів, яких я обговорюю на посаду Префекта Секретаріату з питань комунікації такою була жінка, яка відмовилася задля інших занять», – сказав він, визнаючи, що Святий Престол дещо позаду в цих питаннях і наполягаючи на тому, що рішення повинні керуватися критерієм якості.

Незалежно від того, чи йде мова про мирянок чи про богопосвячених, внесок жінок є фундаментальним, починаючи від їхнього способу сприйняття речей, бачення життя та способу вирішувати проблеми. «Жінки, – зауважив Папа, – краще вміють вирішувати конфлікти. В цих речах вони вправніші. Думаю, що так було би і в Курії, хоча дехто стверджує, що тоді буде більше балачок. Я не погоджуюся, бо й чоловіки також є пліткарями».

Церква є жінкою, Христовою нареченою, наполягає Святіший Отець, повторюючи в світлі Богородиці, що Церква без жінки не існує, однак, відповідаючи на запитання, рішуче виключає можливість жіночого священства. «Іван Павло ІІ був чітким в цьому питанні та зачинив двері, а як не маю наміру повертатися до цього. Це була серйозна справа, а не каприз. Ми не повинні применшувати присутність жінки в Церкві до функціональності», – наголосив він, перестерігаючи перед «феміністичним наставленням», яке в цьому випадку перетворилося б лише в «маскулізм в спідниці».

Зловживання в Церкві та ситуація в Чилі

Папа не приховує свого болю, відповідаючи на запитання, що стосувалося випадків сексуальних злочинів в Церкві та, зокрема, ситуації в Чилі, що призвела до відставки всього єпископату. «Мені не подобається говорити про це тепер, але мушу сказати. Візьміть статистику. Величезна більшість зловживань трапляється в родинному середовищі, в кварталах, школах, спортзалах… І в Церкві хтось може сказати, що таких священиків небагато, але навіть якщо би був лише один, це трагедія, бо обов’язком того священика є привезти людину до Бога, а він знищив дорогу, що веде до Бога».

За словами Святішого Отця, «Церква пробудилася». Раніше, не усвідомлюючи серйозності проблеми, відбувалися переміщення осіб, тощо. Відповідні уроки отримали й Іван Павло ІІ щодо ситуації в Бостонській архидієцезії в США, так і Венедикт XVI – щодо ситуації в Ірландії. Йому ж випала ситуація в Чилі: «Я вивчив справу, заяви, обвинувачення та отриману інформацію, що мені дуже допомогла в прийнятті рішень». Мова йде, зокрема, про 2300-сторінковий рапорт, приготований архиєпископом Шіклуною, його посланцем в цій справі.

Політика США

Глава Католицької Церкви також не приховує свого розчарування з приводу рішення Президента США вийти з Паризької угоди про кліматичні зміни та про кроки назад у стосунках з Кубою, зазначаючи, що він підтримує заяви єпископату з цього приводу.

Папа сподівається, що президент змінить свою позицію щодо клімату й довкілля, бо «на карті стоїть майбутнє людства». Такі ж сподівання щодо міграційного питання та ситуації, яку переживають 2 тисячі неповнолітніх, розлучених з родинами і батьками на кордоні з Мексикою.

Прийняття мігрантів

Співрозмовники не оминули увагою ситуації із судном «Aquarius», яке перевозило 629 мігрантів, врятованих в Середземному морі, що було змушене відплисти до Іспанії після того, як італійські порти відмовилися його прийняти. «Це не є легко, але популізм не є вирішенням проблеми», – сказав Святіший Отець, заохочуючи заглянути в історію:

«Європа була побудована на міграції. Гляньмо на теперішність. В Європі триває велика демографічна зима. Вона спорожніє. Але актуальна історія є такою, що існують люди, які прибувають з проханням про допомогу. Думаю, що не слід відкидати цих людей, їх потрібно прийняти, допомогти їм і влаштувати, супроводити й дивитися, куди спрямувати. Але по всій Європі. Італія та Ґреція проявили неабияку мужність, приймаючи цих людей».

Глава Католицької Церкви наголошує на необхідності робити інвестиції в бідні країни, насамперед, створюючи робочі місця, чим запобігатиметься масовій міграції. Але «створення психозів ніколи не буде засобом» для подолання міграційної кризи. «Популізм нічого не вирішує, вирішує гостинність, вивчення, впорядкування та розсудливість», – сказав він, стверджуючи, що кожен уряд повинен робити те, що може, відповідно до власних можливостей, адже «неможливо знайти єдине вирішення».

Реформи та Церква, що виходить назовні

Папа зізнається, що задоволений перебігом процесу реформування Римської Курії, яка постійно перебуває під загрозами з боку деяких «хвороб», від яких потрібно навчитися захищатися. Водночас, він аплодує численним «куріяльним святим» за їхню працю.

Врешті, підсумкове запитання стосувалося того, яким Святіший Отець бачить майбутнє Церкви. «Майбутнє Церкви – на вулиці, в тому, щоб верстати свій шлях. Це правда, воно також і в адорації, в молитвах, у святинях… Але необхідно виходити назовні. Бо ми часто маємо замкненого Христа. Звісно, Церква, яка виходить назовні, може потрапити в інциденти, але та, яка замикається, хворіє. Виходити, виходити, щоб нести послання – у цьому майбутнє», – стверджує Папа.


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць