Папа гумористам: підбадьорюйте тих, кому важко розгледіти надію
  • Птн, 14/06/2024 - 13:43
Зустрічаючись із артистами гумористичного жанру, Святіший Отець виокремив їхній талант, який пробуджує критичне мислення та допомагає дивитися на реальність з її протиріччями.

«У той час як комунікація сьогодні часто породжує протиставлення, ви вмієте об'єднувати різні, а іноді навіть протилежні реальності», – сказав Папа Франциск, зустрічаючись у п’ятницю, 14 червня 2024 р., із артистами гумористичного жанру, які прибули з різних частин світу. Зустріч, яка відбулася у Апостольському палаці у Ватикані, організувала Дикастерії у справах освіти та культури та в справах комунікації. Вона ставить за мету встановити узи між Католицькою Церквою та коміками.

Здатність об’єднувати людей

«Я ставлюся до вас, артистів, з пошаною, до вас, що виражаються мовою комедії, гумору, іронії. Скільки в цьому мудрості … З-поміж усіх професіоналів, які працюють на телебаченні, в кіно, театрі, друкованих медіа, в пісенному жанрі, в соціальних мережах, ви одні з найулюбленіших, найзатребуваніших, одні з тих, кому найбільше аплодують», – сказав на початку Папа, відзначаючи їхній дар викликати в людей усмішку. На його думку, артисти гумористичного жанру є одними з небагатьох, які мають здатність говорити з дуже різними людьми, різних поколінь і культурного походження, а також об’єднувати людей. «Разом сміятися легше, ніж наодинці: радість відкриває можливість ділитися і є найкращою протиотрутою від егоїзму, від індивідуалізму. Сміх також допомагає руйнувати соціальні бар'єри, налагоджувати зв'язки між людьми», – зауважив Святіший Отець.

 

Важливість почуття гумору

Папа зазначив, що талант артистів гумористичного жанру допомагає справлятися зі щоденним стресом, знаходити полегшення в іронії та сприймати життя з гумором. «Я полюбляю щодня молитися – а роблю це вже понад сорок років – словами святого Томаса Мора: “Дай мені, Господи, почуття гумору”», – поділився він, додаючи, що це почуття допомагає йому сприймати речі в належному дусі.

Ба більше, їм вдається викликати усмішку навіть тоді, коли йдеться про проблеми та різноманітні події. «Ви засуджуєте зловживання владою, надаєте голос забутим ситуаціям, висвітлюєте зловживання, вказуєте на неналежну поведінку... Але при цьому ви сієте не тривогу чи жах, неспокій чи страх, як це робить більшість засобів комунікації; ви пробуджуєте критичне мислення, змушуючи людей сміятися й усміхатися, – зазначив Святіший Отець. – Ви робите це, розповідаючи життєві історії, змальовуючи реальність відповідно до вашої оригінальної точки зору; і таким чином ви говорите з людьми про великі й малі проблеми». Він також зауважив, що мова гумору придатна для розуміння і «відчування» людської природи.

 

Сміх, який викликає відкритість та симпатію

Папа розповів історію з книги Буття, коли Бог пообіцяв Аврааму, що протягом року у нього народиться син. Оскільки він та його дружина були вже похилого віку й не мали нащадків, то Сара, його дружина, слухаючи це, посміхалася в душі. Однак у визначений Богом час вона зачала і народила в старості свого сина, кажучи: «Бог дав мені привід для радісного сміху» (Бут. 21,6). Відтак подружжя назвало дитину Ісааком, що означає «він сміється».

«Чи можна сміятися з Бога? – запитав Святіший Отець. – Звісно, і це не богохульство, ми можемо сміятися так само, як граємось і жартуємо з тими, кого любимо. Єврейська мудрісна й літературна традиція є в цьому великим умільцем! Це можна робити, але без ображання релігійних почуттів віруючих, особливо бідних». За його словами, гумористичний сміх ніколи не буває «проти» когось, а завжди є інклюзивним, викликаючи відкритість, симпатію й співпереживання.

«Продовжуйте підбадьорювати людей, особливо тих, кому найважче дивитися на життя з надією. Допомагайте нам з усмішкою дивитися на реальність з її протиріччями і мріяти про кращий світ!» – побажав на завершення Папа.