Папа: Ніхто не залишається поза безумовною любов’ю Христа
  • Суб, 20/08/2022 - 13:10

У Папського посланні на Мітинг дружби між народами в Ріміні знаходимо вказівки, які відкривають красу Євангелія, що проявляється, зокрема, у притчі про милосердного самарянина.

Від 20 по 25 серпня 2022 в італійському місті Ріміні відбуватиметься вже 43-й «Мітинг за дружбу між народами». Цього року організатори обрали тему «Палка любов до людини». Кардинал П’єтро Паролін написав від імені Папи Франциска послання на ім’я єпископа Ріміні, де наголошується на образі Бога, Який піклується про людину та спонукає її виявляти уважну любов до інших.

Образ Бога у притчі про милосердного самарянина

На початку послання знаходимо посилання на слова о. Луїджі Джуссані, засновника міжнародного католицького руху «Спільність і визволення», який організовує ці щорічні зустрічі. «Християнство народилося не для заснування релігії, воно народилося як палка любов до людини [...]. Благоговіння до людини, ніжність до людини, захоплення людиною, абсолютна пошана до людини», – вказував о. Луїджі. Папа Франциск неодноразово наголошував на цих аспектах християнства, що виявляють люблячого та близького Бога, Який піклується про людину. У цьому контексті яскравою біблійною постанню є милосердний самарянин. «Євангеліє вказує на милосердного самарянина як на взірець безумовної палкої любові до кожного брата і сестри, які зустрічаються на шляху», – йдеться у посланні. Саме тому образ Бога у притчі про милосердного самарянина спонукає усвідомити реальність Божої любові, про що пише Папа Франциск у енцикліці Fratelli tutti. «Ті, хто вірить, можуть прийти до розуміння того, що Бог любить кожну людину нескінченною любов’ю і завдяки цьому надає їй безмежну гідність. До цього ми додаємо, що ми віримо, що Христос пролив Свою кров за кожного, і тому ніхто не залишається поза Його універсальною любов’ю», – зауважує Святіший Отець.

Піклування про іншого, яке дозволяє перейти через духовні пустелі

У посланні читаємо, що палка любов Христа, яка відображає безкорисливу та безмірну любов до кожного створіння є викликом для сучасного світу. «У зіткненні всіх проти всіх, де егоїзм і часткові інтереси, здається, диктують порядок денний у житті окремих людей і націй, як можна дивитися на оточуючих як на добро, яке слід поважати, оберігати та піклуватися? Але ми знаємо, що шлях братерства не є ілюзією, яка витає у хмарах, а проходить через численні духовні пустелі», – наголошується у посланні. Саме у пустелі, на думку Папи Бенедикта XVI, ми заново відкриваємо цінність того, що необхідне для життя. У сучасному світі знаходимо незліченну кількість ознак спраги за Богом та пошуку остаточного сенсу життя. А тому «в пустелі існує потреба, насамперед, у віруючих, які своїм життям вказують дорогу до Обітованої Землі і таким чином підтримують надію пробудженою», – відзначає Папа Бенедикт XVI. Його наступник у Апостольській адгортації Evangelii gaudium також не втомлюється вказувати на ту дорогу, яка проходить пустелею, несучи життя. Ця дорога відзначається увагою любові до іншого, бажаючи йому добра та розглядаючи іншого як єдине ціле з собою.

Братерство, яке живиться Євангелієм

У вітанні учасникам мітингу за дружбу зазначається, що шлях самопізнання потребує зустрічі з іншою особою. «У цьому сенсі милосердний самарянин вказує нам на те, що наше існування тісно пов’язане з існуванням інших і що стосунки з іншими є умовою для того, щоб повністю стати собою і принести плід. Даючи нам життя, Бог певним чином дав нам Себе, тому що ми, у свою чергу, даруємо себе іншим», – читаємо у посланні до учасників форуму у Ріміні. Саме від зустрічі з іншою особою народжується соціальна дружба та братерство, яке відкрите на всіх.

Як віруючі, ми плекаємо соціальну дружбу через особисте свідчення, яке творить Євангелізаційну спільноту християн. «Якщо музика Євангелія перестане вібрувати в нашому нутрі, ми втратимо радість, яка випливає зі співчуття, ніжність, яка народжується від довіри, здатність до примирення, яка знаходить своє джерело в усвідомленні того, що ми завжди прощені-послані. Якщо музика Євангелія перестане звучати в наших домівках, на наших площах, на робочому місці, у політиці та в економіці, ми вимкнемо мелодію, яка спонукає нас боротися за гідність кожного чоловіка та жінки», – наголошує Папа Франциск (Промова на Екуменічній зустрічі, Рига, Латвія, 24 вересня 2018 року). Він сподівається, що організатори та учасники форуму «Мітинг за дружбу між народами» радо приймуть цей заклик «з радісним і готовим серцем, продовжуючи співпрацювати з Вселенською Церквою на шляху дружби між народами, поширюючи палку любов до людства в усьому світі».

Від зустрічей до маштабного форуму

Мітинг за дружбу між народами – один із найбільших у світі християнських форумів, який у серпні збирає в італійському Ріміні кількасот тисяч відвідувачів виставок та учасників конференцій, дебатів та семінарів. Програма зосереджена на християнському діалозі в найширшому значенні цього слова: це діалог епох, культур, конфесій, взаємозв’язок світського і релігійного, науки й культури. В рамках форуму проходять дискусії й бесіди, презентації книжок на різноманітні теми, культурна програма.

Ці зустрічі, присвячені діалогові та порозумінню, організовує міжнародний католицький рух «Спільність і визволення» (Comunione e liberazione). Сорок років тому група молодих людей на чолі з отцем Луїджі Джуссані (1922-2005), засновником цього руху, вирішила влаштувати мітинг – невелику зустріч друзів, щоб «розповісти всім про ту красу, яку їм пощастило зустріти в житті». Із скромного початку Мітинг швидко переріс у найбільший міжнародний християнський форум, який проходить у виставковому кварталі міста Ріміні.


Паломництво Святими місцями