Папа: потребуємо нового поштовху віри, яка змінює життя
  • Нед, 24/09/2023 - 16:15

Проповідуючи під час Святої Меси у Марселі, Святіший Отець розповів про потребу серця, чутливого до дії Бога та потреб ближнього, яке є протилежністю до замкнутого серця, що породжує цинізм.

У суботу, 23 вересня 2023 р., в рамках Апостольської подорожі до французького міста Марселя для участі в «Середземноморських зустрічах», Папа Франциск очолив Святу Месу на місцевому велодромі. В своїй проповіді, роздумуючи над уривком з Євангелії від Луки про відвідини Дівою Марією Єлизавети, Святіший Отець зазначив, що Богородиця стає знаком відвідин Бога, Який долає будь-яке безпліддя та дарує благодать віри, позначену ентузіазмом та дією в житті людей.

Чудесна дія Бога в житті людини та суспільств

На початку Папа Франциск зауважив, що одним із плодів Божих відвідин людства є Його дія в житті Діви Марі та Єлизавети: «Одна молода, а інша похилого віку, одна незаймана, а інша неплідна, але обидві завагітніли у “неможливий” спосіб. Обидві. Такою є дія Бога у нашому житті: Він робить можливим навіть те, що здається неможливим, Він породжує життя навіть у безплідді», – підкреслив Святіший Отець. У цьому контексті Наступник апостола Петра закликав слухачів запитати себе про те, чи ми віримо, що Господь у прихований і часто непередбачуваний спосіб діє в історії, в нашому житті й навіть у суспільствах, позначених секуляризмом і певною релігійною байдужістю. На думку Папи, способом визначити, чи маємо довіру до Господа, є внутрішній трепет – здригання, яке відчула Єлизавета (пор. Лк. 1,41), зустрівшись з вагітною Дівою Марією. «Той, хто вірить, хто молиться, хто приймає Господа, здригається в Дусі, відчуває, як щось зворушується всередині, “танцює” від радості. І я хотів би зупинитися на цьому: поштовх віри», – наголосив Святіший Отець.

За його словами, цей поштовх є протилежністю холодному, нечутливому серцю, яке пристосоване до спокійного життя, замикаючись у байдужості, стаючи нечутливим до відкидання людського життя мов непотребу, «яке сьогодні відкидається у численних мігрантах, як також у ненароджених дітях чи покинутих похилих віком». «Цим усім у нашому європейському суспільстві можна захворіти: цинізм, розчарування, почуття приреченості, невпевненість, загальне відчуття смутку», – сказав Папа. Натомість трепет, який зроджується від віри у Христа, дозволяє щодня переживати Божий прихід, відчуваючи Його підтримку та супровід серед труднощів і страждань. «Перед обличчям таємниці особистого життя і викликів суспільства, віруючі мають поштовх, пристрасть, мрію, яку потрібно розвивати, інтерес, який спонукає їх залучитися особисто. Кожен з нас може запитати себе: чи відчуваю це все? Бо хто є таким, то знає, що в усьому присутній Господь, Він кличе, запрошує свідчити Євангеліє, щоб з лагідністю, через отримані дари і харизми, будувати новий світ», – зауважив Святіший Отець.

Вчитися від Ісуса ризику любові

Папа зазначив, що досвід віри породжує також поштовх перед обличчям інших, «коли наші серця не залишаються байдужими і нечутливими до ран тих, хто є більш слабким». У цьому контексті Папа Франциск вказав на те, що наші мегаполіси та європейські країни, позначені співіснування різних культур та релігій, є великим викликом проти загострення індивідуалізму, егоїзму та замкненості, «які породжують самотність і страждання». «Вчімося від Ісуса мати трепет перед тими, хто живе поруч з нами, вчімося від Нього, Який перед втомленим і виснаженим натовпом відчуває співчуття і зворушення (пор. Мк. 6,34), здригається від милосердя перед пораненою плоттю тих, кого зустрічає», – закликав Святіший Отець.

Відзначаючи багату на святість історію Франції, а також багатьох французьких митців, які надихали багато поколінь, Папа вказав, що життя Церкви та Європи сьогодні потребує нового «поштову», стрибка віри, любові та надії. «Нам потрібно наново відкрити пристрасність і ентузіазм, наново відкрити смак зусиль задля братерства, знову наважитися на ризик любові в сім'ях і до найслабших, і віднайти в Євангелії благодать, яка перетворює і робить життя прекрасним», – наголосив Папа Франциск.


Паломництво Святими місцями