Папа про цінності спорту: щоб ніхто не залишився у самотності позаду
  • Птн, 14/06/2024 - 13:47
Святіший Отець написав передмову до книги «Ігри миру», яка презентує розповіді багатьох спортсменів, висвітлюючи, зокрема, цінності Олімпійських та Паралімпійських ігор.

У п’ятницю, 14 червня 2024 р., побачила світ книга «Ігри миру. Душа Олімпійських та Параолімпійських ігор» за редакцією Вінченцо Паррінелло, італійського спортивного діяча й генерала податкової поліції у відставці, передмову до якої написав Папа Франциск.

Дбати про гідність людини

На початку Святіший Отець згадує про ініціативу олімпійського перемир'я, яку Організація Об'єднаних Націй запропоновала також і для цьогорічних Олімпійських та Паралімпійських ігор, висловлюючи надію, що спорт може «будувати мости, руйнувати бар'єри та сприяти мирним відносинам». «Автентичний олімпійський та параолімпійський дух – це протиотрута від трагедії війни та можливість спокути, припинивши насильство», – пише він.

За словами Папи, в основі спортивної діяльності лежить єднання, а п’ять переплетених кілець, символ Олімпійських ігор, представляють саме той дух братерства, яким повинна характеризуватися олімпійська подія та спортивні змагання загалом. «Олімпійська хартія проголошує принцип центральної ролі людини на основі її гідності та зобов'язується сприяти побудові кращого світу без війни шляхом виховання молоді за допомогою спорту, що практикується без дискримінації, в дусі дружби та солідарності», – наголошує він.

Важливість близькості в об’єднанні талантів 

«Я особливо ціную той факт, що Міжнародний олімпійський комітет у 2021 році вирішив додати девіз “Разом” як четверте слово до відомого олімпійського девізу “Швидше, вище, сильніше”, який придумав французький домініканський проповідник о. Анрі Дідон», – пише Наступник апостола Петра. З цієї точки зору, на його думку, ключовим словом у спорті сьогодні є близькість. «Об'єднання різних талантів також будує краще, справедливіше суспільство. Коли разом займаємося спортом, не має значення походження людини, її мова, культура чи релігія. Це також є уроком для нашого життя і нагадує нам про братерство між людьми, незалежно від їхніх фізичних, економічних чи соціальних можливостей», – зазначає Святіший Отець.

Змінювати сприйняття інвалідності

Папа відзначає внесок спортсменів і спортсменок з інвалідністю, які вражають своїми виступами. «Мета параолімпійського руху – не просто відзначити велику подію, а показати, чого можуть досягти люди, що отримали в житті серйозні травми, коли їм дають можливість це зробити», – пише він. За його словами, здібності провідних параолімпійців можуть змінювати сприйняття інвалідності в повсякденному житті на рівні сім'ї, школи чи місця праці.

«Справжній спорт – зітканий з безкорисливості, любительський – це велика “естафета” в “марафоні життя”, де естафетну паличку передають з рук в руки, дбаючи про те, щоб ніхто не залишився позаду самотній. Підлаштовуючи свій темп під темп останнього», – зазначає Святіший Отець.