Папа закликав нас до навернення, щоб відкрити вимір служіння,- Архиєпископ Ігнаціо Санна
  • Птн, 22/02/2013 - 14:43

«Тим, хто після зречення Папи почувається зляканим, позбавленим проводу, слід пригадати, що тривалість життя Церкви забезпечується Ісусом. Церква, у дійсності, є Христовою, вона не є Бенедикта XVI чи Івана Павла ІІ. Безперервність присутності Христа у Церкві забезпечує Святий Дух. Ми повинні завжди довіряти цій присутності Святого Духа, Який ніколи не залишає нас самотніми. Ми повинні бути вдячними Папі за вісім років духовного проводу, розумного та світлого, але також відкритими на діяння Святого Духа, Який дихає, де і коли забажає, Який, за будь-яких умов, завжди присутній у церковних подіях», – на це в інтерв’ю для Радіо Ватикану звернув увагу архиєпископ Ігнаціо Санна, який перед призначенням на архиєпископську катедру Орістано, викладав теологію в Папському Латеранському Університеті в Римі.

Ієрарх зазначив, що Папа своїм зреченням закликав нас до навернення, щоб наново відкрити вимір служіння. Він дав нам зрозуміти, що не слід прив’язуватися до влади, що служити означає турбуватися про спільне благо, тобто, про добро Церкви, а не шукати влади, щоб впивати на інших чи намагатися чинити так, щоб переважало власне бачення справ. Це – жест покори з боку Папи, який залишитися в історії Церкви з огляду на своє вчення, але і як той, хто зумів визнати, що перебуває у світі, схвильованому питаннями великої ваги для життя Церкви, який зазнає швидких змін, і що в нього не вистачає фізичних сил, щоб на це відповідати. Папа дав нам зрозуміти, що Святий Дух, у дійсності, завжди той Самий. І якщо є хтось, хто може краще служити Церкві, слід поступитися. Це – великий урок відваги людини віри, яка все своє життя посвятила добру Церкви.

Петрове служіння є урядом, яким, у дійсності, є також уряд пароха. Канонічне право передбачає, що з уряду можна зректися. Вже Другий Ватиканський Собор в декреті про священство, як також Папа Павло VI, вводячи граничний вік 75 років для служіння та 80 років для участі в Конклаві, говорили про «похилий вік». Тепер цей вираз застосував Бенедикт XVI у своєму зреченні. Це – посилання на той факт, що певний уряд не може виконуватися з компетентністю та професійністю, якої він вимагає. Також і від вибору на Папу можна зректися. Але неможливо зректися від єпископських свячень. Історичною подією є те, що після кількох століть, Бенедикт XVI підкреслив, що таке зречення – це не лише теорія, воно може бути впроваджене в життя, а це вносить серію нечуваних раніше наслідків, які треба взяти до уваги, щоб знайти належні розв’язки для новоствореної ситуації.

Священність церковного уряду походить зі свячень, – пояснив архиєпископ Санна. Святіший Отець не був «висвячений» на Папу, він був «обраний», і навіть у випадку зречення залишиться висвяченим єпископом. Отож, Бенедикт XVI, постановляючи зректися зі свого уряду, у дійсності, не десакралізував постать Римського Архиєрея. Тому, помилковим є думати, що від сьогодні папство буде служінням на визначений термін. Це завжди буде необмежений мандат, з якого, однак, можна свідомо зректися, як це зробив Бенедикт XVI.

В цьому випадку бачимо також підкреслення іншого факту: що у випадку довготривалості життя, яка не призводить до нарощування сил, можна бути корисним Церкві також своєю молитвою. Архиєпископ Санна навів два біблійні образи, які допомагають зрозуміти те, що ми тепер переживаємо. Перший – це похилий віком пророк Симеон, який каже: «Нині можеш відпустити слугу свого, Господи», віддаючи в Божі руки свій мандат. А другий – це той, який застосував кардинал Равазі на початку реколекцій Римської Курії, порівнявши Бенедикта XVI з Мойсеєм, який вийшов на гору, щоб молитися з піднесеними руками за свій народ. «Ці два образи можуть описати нам майбутнє завдання цього Папи, якому бажаємо всякого добра, щоб він і надалі міг якомога краще його здійснював», – зазначив єрарх.

Джерело: Радіо Ватикан