Почалася міжнародна зустріч парохів у рамках синоду про синодальність
  • Втр, 30/04/2024 - 13:54
Представники парафіяльного душпастирства з різних частин світу обміняються досвідом служіння в різних контекстах, щоб зробити свій внесок у приготування до другої сесії XVI Звичайної асамблеї синоду.

У Сакрофано поблизу Риму від 29 квітня до 2 травня 2024 року відбувається міжнародна зустріч парафіяльних священників, яка є плодом першої сесії XVI Звичайної асамблеї Синоду єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія».

«Парохи для Синоду. Міжнародна зустріч» – такою є назва заходу, який має на меті вислухати та належно оцінити досвід, яким живуть парафіяльні священники у відповідних місцевих Церквах, а також запропонувати їм можливість відчути динамізм синодальної праці на вселенському рівні. На зустріч прибуло приблизно 300 душпастирів, які представляють різний досвід служіння. Кількість учасників визначалася згідно з такими самими критеріями, як і участь єпископів у ватиканських асамблеях Синоду Єпископів.

Організаторами зустрічі є Генеральний Секретаріат Синоду та Дикастерія у справах духовенства за погодженням з Дикастерією у справах євангелізації (Відділ першої євангелізації та нових місцевих Церков) і Дикастерією для Східних Церков. Ініціатива є відповіддю на вказівку, висловлену учасниками першої сесії XVI Звичайної загальної асамблеї Синоду, яка відбувалася у Ватикані від 4 до 29 жовтня 2023 року. В її Підсумковому звіті вказувалося на необхідність «розробити шляхи для більш активного залучення дияконів, священиків та єпископів до синодального процесу протягом наступного року».

Кардинал Ґрек: на основі справжнього досвіту, а не фантазій

Під час відкриття зустрічі виступив, зокрема, кардинал Маріо Ґрек, Генеральний Секретар Синоду. Він зауважив, що Ісус постійно присутній в історіях людей, так що вони також є «Божими історіями». Це стосується й парафій, які хоч і не є досконалими, але є історіями Бога, а тому взаємообмін між ними є взаємодопомогою, щоб зрозуміти, що Боже провидіння «пише історію Церкви сьогодення». Ця зустріч, за його словами, є нагодою для того, щоб розповідати такі історії, а не місцем, де «можна отримати повчання чи розповідь про синодальність». Йдеться про місце, в якому разом рухатися вперед і аналізувати реальність, а не «фантазії» про досвід парафіяльних священиків з їхніми громадами.

Кардинал Ю Хун Сік: «талант» Церкви сьогодення

Зі свого боку, кардинал Лазар Ю Хун Сік, Префект Дикастерії у справах духовенства, відзначив аспект слухання як головну складову зустрічі, що відповідає синодальному стилеві. Він розповів, що вони нещодавно експериментували з цією методологією, коли на початку лютого проводили у Ватикані Міжнародний конгрес з питань неперервної формації священиків. «Зосередившись на коротких доповідях, представленні позитивного досвіду, а потім на розмові в Дусі в малих групах, ми отримали дивовижні плоди», – сказав кардинал, назвавши першим з них «братерство, в якому радість бути священиками зростала з кожним днем», допомагаючи кожному зрозуміти, що він може зробити у своєму середовищі, у своїх спільнотах. Синодальний стиль, підсумував очільник дикастерії, що займається питаннями духовенства, «повноправно залучає всіх охрещених», нічого не забираючи «від конкретного служіння, яке ми покликані виконувати як пастирі», а радше «доповнює і покращує». І це, за його словами, «великий талант, який Святий Дух сьогодні поклав у наші руки».