Польща: допомога братам і сестрам у вірі та народу в Україні, що страждає
  • Чтв, 07/12/2023 - 19:02
Очільник Групи допомоги Церкві на сході, що діє при Польській Єпископській Конференції, розповів у інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News про підтримку духовного служіння та ініціатив солідарності Церкви в Україні.

«Належу до спільноти Церкви», – під час таким гаслом у неділю, 10 грудня 2023 р., у Польщі відзначатиметься черговий День молитви і матеріальної допомоги Церкви на сході. Про цю ініціативу, яка проводиться у другу неділю Адвенту, під час загальної аудієнції в середу, 6 грудня 2023 р., згадав Папа Франциск, подякувавши всім, хто допомагає, зокрема, і Церкві в «багатостраждальній Україні».

Провидінне діло

Допомогу Церкві тут потрібно розуміти в широкому значенні цього слова, адже це також підтримка, яка надається парафіям і чернечим спільнотам, щоб вони, у свою чергу, могли допомагати всім потребуючим, яких торкнулося лихо війни, незалежно від конфесійної приналежності. Про це в інтерв’ю для польської редакції Радіо Ватикану – Vatican News розповів о. Лєшек Крижа, який очолює Групу допомоги Церкві на сході. «За майже 35 років діяльності ми надали допомогу на десятки мільйонів злотих, але найважливішим є те, що наша діяльність є знаком церковного зв'язку і солідарності», – розповідає священник, називаючи створення Групи допомоги Церкві на Сході при Польській Єпископській Конференції дуже провидінною відповіддю на знаки часу.

Обмін дарами

«Таким знаком часу став розпад Радянського Союзу і, відповідно, можливість відновлення Католицької Церкви по той бік східного кордону. Зіткнувшись з таким важливим фактом, Церква в Польщі не могла залишатися байдужою, і саме тому була сформована наша команда. Як тільки з'явилася можливість, величезна шерега духовенства вирушила з Польщі, щоб підтримати і відновити місцеву спільноту вірних. Хочу нагадати, що на початку було понад 1000 осіб, – священиків і богопосвячених осіб, – які поїхали туди, щоб відбудовувати Церкву не тільки матеріально, але й духовно. Це був і є, як підкреслюють місцеві єпископи, найбільший дар, найбільший внесок Польської Церкви в життя Церкви за східним кордоном», – зазначає о. Крижа. Як приклад матеріальної підтримки, він наводить тисячі відреставрованих храмів, побудованих монастирів, парафіяльних будинків. Водночас зазначає, що очолювана ним команда не лише багато дає, але й багато отримує. «Ми отримуємо дар молитви, дар вдячності тієї Церкви. В цьому й полягає цей чудовий взаємний обмін дарами між тими, хто творить Католицьку Церкву», – підкреслює священник.

Всебічна допомога українцям

Після анексії Криму в 2014 році та захоплення частини Донбасу росіянами, і в подальшому після початку повномасштабної війни, допомога Україні стала головним викликом для очолюваної ним команди. Для самого о. Крижі це означає щомісячні поїздки в Україну, в тому числі в райони на лінії фронту. «Люди дякують нам за гуманітарну допомогу, але передусім за те, що польські священики і черниці залишилися з ними», – каже священик.

«У розпал повномасштабної війни ми намагаємося доставити допомогу туди, де її найбільше потребують, наприклад, до Херсона, Харкова чи Миколаєва, які постійно обстрілюють. Ми також не забуваємо про Запоріжжя чи інші місця, куди прибули внутрішні переселенці, які зараз гостро потребують допомоги. Ми також підтримуємо ініціативи, які служать конкретним людям – роботу центрів денного догляду за дітьми, які найбільше травмовані війною, або проекти, присвячені найстаршим, оскільки вони найчастіше залишені напризволяще. Ми допомагаємо руками сестер і священиків, які там служать», – підкреслює отець Лєшек Крижа.