Послання Папи з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю (підсумок)
  • Чтв, 25/11/2021 - 21:39

Люди з інвалідністю – Христові друзі та заступники за людство у молитві перед Богом. Про це Папа Франциск нагадує у своєму посланні з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю, що відзначається під егідою ООН 3 грудня.

«З нагоди вашого Міжнародного дня я хотів би звернутися безпосередньо до вас, що живете в ситуації інвалідності, щоб сказати вам, що Церква вас любить і потребує кожного з вас для здійснення своєї місії на служінні Євангелію», – цими словами Папа Франциск розпочинає своє послання з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю, що відзначатиметься 3 грудня 2021 року.

Дружба з Христом допомагає прийняти обмеження

Темою цього послання, представленого у Ватикані 25 листопада 2021 р., стали Христові слова «Ви – мої друзі» (Ів 15, 14), з якими Він звернувся до учнів на Тайній Вечері. «Христос – наш друг!», – підкреслює Святіший Отець. Цитуючи Апостольське напоумлення Christus vivit, він додає:

“Дружба з Ісусом нерозривна. Він ніколи не покидає нас, навіть якщо часом здається, що Він мовчить. Коли ми Його потребуємо, Він дозволяє нам знайти Себе і перебуває поруч з нами, куди б ми не йшли.”

Мати Ісуса за друга, як зазначає Папа, – це найбільша розрада. «Довірлива й особиста дружба з Христом, – читаємо в посланні, – може бути духовним ключем для того, щоб прийняти обмеження, які ми всі досвідчуємо, та жити в примиренні з власним людським становищем».

Церква є домом для всіх

Наступник святого Петра зазначає, що Таїнство Хрищення вчиняє кожну людину повноправним членом Церкви і дає кожному, без виключення або дискримінації, можливість ствердити: «Я – Церква!». «Церква є справді вашим домом! – підкреслює він. – Ми, всі разом, є Церквою, тому що Христос вирішив бути нашим другом». Єпископ Риму зауважує, що синодальний процес, який нещодавно розпочався на дієцезальному рівні, повинен сприяти усвідомленню того, що Церква – це «не спільнота досконалих, а спільнота учнів, які перебувають у дорозі, йдуть за Господом і потребують Його прощення». Папа закликав також і людей з інвалідністю зробити свій внесок у синодальний шлях.

Долати дискримінацію й упередження, також і в Церкві

В посланні з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю Папа Франциск засуджує дискримінацію стосовно них, що «досі існує на різних рівнях суспільного життя і живиться упередженнями, байдужістю та культурою, якій важко зрозуміти надзвичайну цінність кожної людини». Становище людей з інвалідністю, як підкреслюється в посланні, погіршується сприйняттям інвалідності як хвороби.

Що стосується життя Церкви, то найгіршою дискримінацією, за словами Папи, є відсутність духовної підтримки, що іноді проявляється у відмові в доступі до Святих Таїнств. Він зауважив, що в новому Катехитичному довіднику, опублікованому 2020 року, чітко зазначається, що «ніхто не може відмовити в Таїнствах людині з інвалідністю» (п. 272).

Щоб протистояти дискримінації, як зазначається у посланні, потрібно усвідомити, що «дружба з Христом, яку ми отримуємо як незаслужений дар, визволяє нас і дозволяє нам сприймати свої відмінності як багатство».

Випробування в час пандемії

Наступник святого Петра вказує на труднощі і страждання, які переживають люди з інвалідністю в період пандемії Covid-19: багато з них змушені тривалий час перебувати в приміщенні; учні з обмеженими можливостями часто мають проблеми з дистанційним навчанням; в багатьох країнах припинено деякі соціальні послуги для людей з інвалідністю; особи, які перебувають в спеціалізованих структурах, протягом тривалого періоду не могли бачити своїх рідних. «Будьте певні, що Папа та Церква в особливий спосіб, з любов’ю та ніжністю, перебуває поруч з вами!» – читаємо в посланні.

Святіший Отець додає, що Церква підтримує тих, хто бореться з коронавірусом, вказуючи на необхідність піклуватися про всіх, а інвалідність в жодному разі не повинна бути перешкодою для доступу до найкращих наявних методів лікування.

Євангеліє – слово для всіх

«Від дружби з Господом походить також наше покликання», – підкреслює Єпископ Риму, пояснюючи, що Христос хоче, щоб ми були святими, й очікує від нас чогось більшого, аніж посереднє, швидкоплинне існування.

“Євангеліє призначене також і для вас! – наголошує він. – Це слово, звернене до кожного, втішає, і водночас, закликає до покаяння.”

В Євангеліях розповідається про те, що коли люди з інвалідністю зустрічали Христа, їхнє життя глибоко змінювалося і вони починали свідчити про Нього. Так сталося, наприклад, із сліпонародженим, який після зцілення, звершеного Ісусом, мужньо стверджує перед усіма, що Він є пророком (пор. Ів. 9, 17).

Покликання до молитви

«Я знаю, що деякі з вас живуть у стані надзвичайної уразливості, – пише Папа. – Але я хотів би звернутися особисто до вас, і попросити, – там, де необхідно – членів вашої родини чи близьких прочитати вам ці мої слова або передати моє прохання: я прошу вас молитися. Господь уважно слухає молитви тих, хто Йому довіряє. Ніхто не повинен казати: “Я не вмію молитися”, бо, як каже Апостол, “Дух допомагає нам у немічності нашій; про що бо нам молитися як слід, ми не знаємо, але сам Дух заступається за нас стогонами невимовними” (Рим 8, 26)».

Святіший Отець додає, що в Євангелії Ісус вислуховує тих, хто звертається до Нього у незвичний спосіб, іноді лише через жест (пор. Лк 8, 44) чи волання (пор. Мк 10, 46).

“Молитва – це місія, яка доступна всім, – підкреслює Папа, – і я хочу довірити її вам, особливим чином. Немає такої слабкої людини, яка б не могла молитися, поклонятися Господу, прославляти Його святе ім’я і молитися за спасіння світу. Перед Всевишнім ми усвідомлюємо, що ми всі – рівні.”

На завершення Папа Франциск зазначає, що молитва людей з інвалідністю сьогодні потрібна більше, ніж будь-коли. Свята Тереза Авільська писала, що «у важкі часи потрібні сильні друзі Бога, щоб підтримати слабких». Час пандемії, за словами Папи, дав нам зрозуміти, що всіх нас об’єднує стан уразливості. В умовах, коли ми всі перебуваємо в тому самому човні, потрібно веслувати разом, і найкращим способом це робити є молитва.