Православна церква України переходить на новоюліанський календар
  • Срд, 24/05/2023 - 16:15

24 травня 2023 року Архиєрейський Собор Православної церкви України, засідання якого під головуванням Предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Епіфанія відбулося в в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври, затвердив Постанову про календарне питання, в якій визначено перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року. Водночас Постанова зберігає за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий календар. Про це Православна церква України повідомила на своїй фейсбук-сторінці. 

 

На новий календар Православна церква України перейде із початком нового літургійного року, 1 вересня, і стосуватиметься він нерухомих свят. Зміна, водночас, зберігатиме теперішню Пасхалію. 

 

Коментуючи історичне рішення Собору, Митрополит Епіфаній зазначив: «Це рішення, на яке чекає від нас і більшість вірних нашої Церкви, і більшість українського суспільства. Це рішення не просте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком, і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя Церкви замість багатосотлітньої підлеглості. Не всі сприйняли ці рішення, не всі їх підтримали – але вони були вірними та життєво необхідними. Так само вірним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії».

 

Як зазначають в ПЦУ, загальне вживання новоюліанського календаря буде запроваджене з 1 вересня цього року, коли розпочинається новий церковний рік. Це відбудеться після затвердження цього рішення Помісним Собором, який скликають на 27 липня 2023 року. Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено.

 

Питання календарної реформи, підкреслюють у повідомленні, давно дискутується у суспільстві і в Церкві. Число прихильників переходу на оновлений, сучасний календар, яким вже давно користуються більшість Помісних Православних Церков, з року в рік зростає, а внаслідок російської агресії це питання ще більше загострилось. «Нині юліанський календар сприймається як пов’язаний з російською церковною культурою. Адже сучасним (новоюліанським) календарем користуються ті Церкви, які підтримують нашу Помісну Церкву, натомість опоненти і, в першу чергу, РПЦ – дотримуються старого календаря (юліанського). Тож прагнення збереження і утвердження своєї, української, духовної ідентичності, захист від агресії “русского міра”, вимагають від нас назрілого рішення – долучитися до більшості Помісних Православних Церков і запровадити у вжиток новоюліанський календар», – наголошують у Православній церкві України.


Паломництво Святими місцями