Річниця битви при Монте-Кассіно. Папа: ніколи більше безумства агресії
  • Пон, 20/05/2024 - 11:06
Папа Франциск написав послання учасникам вшанування полеглих під час битви при Монте-Кассіно, в якій 80 років тому загинуло також багато українців. «Молячись за полеглих, молюся за мир», – читаємо в листі.

«Нехай же запанує мир! Погляньте на напис над входом до абатства Монте-Кассіно: Pax! Нехай це буде головним наміром вашої сьогоднішньої молитви, до якої я теж хочу приєднатися. Молячись за полеглих, я ще палкіше молюся за мир», – йдеться в листі Папи Франциска, зачитаному в суботу, 18 травня 2024 року, під час урочистостей з нагоди 80-ї річниці битви при Монте-Кассіно, що відбулися за участі Президентів Італії та Польщі Серджо Маттарелли та Анджея Дуди. У посланні Папа підкреслює, що ця 80-а річниця є нагодою ще раз повторити заклик до миру. «Не треба більше війни! Ніколи більше безумства війни, агресії, ненависті та презирства до іншого!» – закликає Святіший Отець, побажавши: «Нехай Боже Провидіння дарує Польщі, Європі та всьому світові мир!».

Належна ієрархія цінностей

Битва за бенедиктинське абатство Монте-Кассіно, яке німецькі війська зробили опорним пунктом, обороняючись під наступу союзницьких військ з півдня Італії, була однією з ключових на цьому плацдармі бойових дій. Вона досягла кульмінації 18 травня 1944 року. Монте-Кассіно здобув 2-й Польський корпус під командуванням генерала Владислава Андерса. У цьому корпусі служили до п’яти тисяч українців, вихідців із тих земель, які у міжвоєнний період входили до Польської Республіки. Чимало з них загинули, про що свідчать імена та прізвища на плитах меморіального комплексу.

У своєму листі Папа Франциск згадує про велику ціну, яку заплатили солдати, покликаючись також на девіз: «Бог. Честь. Вітчизна». Це слова, які, за побажанням Папи Франциска, повинні залишаться «викарбуваними у ваших серцях». «Нагадуйте їх усім, – закликав він учасників пропам’ятних заходів, – особливо молодим поколінням, і свідчіть про те, як зберігати віру, пам'ять історії та традиції, християнську та національну ідентичність, зберігаючи справедливу ієрархію цінностей: Бог завжди на першому місці!».