Роздуми LECTIO DIVINA (метод молитовного читання Святого Письма)
  • Втр, 17/01/2017 - 09:19

Метод молитовного читання Святого Письма (приватно)

  1. Statio – зупинка

Зосередься і стань свідомим того, що відбуватиметься з тобою. Деякий час побудь у тиші, щоб відкласти будь-які проблеми сьогодення і могти сприйняти Слово Боже.

  1. Lectio – читання

Прочитай уважно і з вірою святий текст, так, ніби Святий Дух його диктував особисто для тебе. Записане Слово Боже є словом, яке повинно бути слухане тобою і прийняте всім твоїм єством.
– Читай вибраний текст Слова Божого поволі і впівголосу. Таке читання допомагає брати участь у читанні всім тілом і полегшує запам’ятовування. Прагни читати текст усім собою: усім розумом, усім серцем і волею. Поцілуй Святе Письмо з любов’ю і поклонінням.

  1. Meditatio – роздуми

Прагни глибоко зрозуміти текст. Запитай себе: «Що Бог говорить мені?» Роздуми – поступове введення в таємницю Слова, уважне зосередження твого розуму і пошук прихованої правди. Зосередься на слові, а не на собі. Багатство слова допомагатиме тобі пізнати і усвідомити себе. Затримайся над уривком, що привернув твою увагу. Пригорнися до нового слова, що дивує або спонукає тебе. Повторюй його і роздумуй над ним. Як Марія, зберігай слово в серці і очікуй просвітлення і розуміння.
– Почни читання тихим голосом. Повторюй слово або фразу, що привернула твою увагу. Насолоджуйся ним. Шукай пояснення Письма Святим Письмом, тобто знайди слово або фразу і поєднай їх з якимось іншим словом Письма, що приходить тобі на думку. Випиши слова, які якнайчастіше промовляли сьогодні до тебе. Помісти їх на видному місці як «гасло дня».

  1. Oratio – молитва

Тепер ти говори до Бога. Відкрий Богу серце, щоб говорити Йому про відлуння, викликане в тобі словом. Молися просто і спонтанно – плодами щойно завершених «lectio» і «meditatio». Дозволь Богу увійти до твого серця і говори Йому в своєму серці. Прислухайся до поривів свого серця. Щиро вирази їх перед Богом: прославляй, дякуй і проси. – Прославляй Бога і дякуй Йому за те, Хто Він є у твоєму житті. Пригадай, що Бог зробив для твого життя. Проси в Нього, вимолюй, взивай, виражай своє страждання. Можеш так молитися кожної хвилини і у будь-який час.

  1. Contemplatio – споглядання

Будь перед Богом самим собою. Молися самою своєю присутністю. Перебувай з Богом. Споглядання – це час беззвучного зітхання Духові, заспокоєння в Бозі. Бесіда серця з серцем. Це час відвідин Слова.
– Прагни мовчати і залишатися в нерухомості, у зосередженні. Відкрийся благодаті у спогляданні – будь із Богом там, де Він перебуває. Перебувай у любові й очікуванні. Головне – перебувати в глибокому зв’язку з Ним самим. Прагни дивитися Його очима на себе, на інших, на події, і дозволь, щоб у все проникла Його благодать. Коли почнеш дивитися очима Бога, тоді знайдеш мир.

  1. Actio – дія

Те, що ти почувши пізнав впровадь у своє життя.

 

Методи молитовного читання Святого Письма в групі

Метод Блюдеш: П’ять запитань

  • Молитва
  • Читання вибраного уривку зі Святого Письма (читати текст потрібно виразно, достатньо голосно і повільно, всі інші слухають)
  • Особисте письмове опрацювання уривку на основі наступних п’яти запитань (в тиші, 20 хв.):
  1. Яка основна тема уривку? (одним реченням)
  2. Що я не розумію?
  3. Які є зв’язки? (з попереднім/наступним уривком - контекст. Паралельні місця, подібні теми)
  4. Що мені подобається, або з чим я не погоджуюсь?
  5. Що я можу (можемо) конкретно зробити?
  • Ділення (по черзі кожне запитання)
  • Розважання (кілька хвилин тиші в присутності Бога, ікона)
  • Молитва або пісня

 

 

Метод Люмко: Сім кроків

  • Ми запрошуємо Господа (коротка молитва)
  • Ми читаємо уривок (усі відкривають уривок зі Святого Письма, хтось читає вголос)
  • Ми розважаємо над текстом. Які слова/вислови є для мене важливими (після короткої тиші 2-3 хв., щоб ще раз прочитати уривок для себе, кожен говорить вголос слова/вислови, які його торкнули. Між діленнями мусять бути короткі паузи)
  • В кінці ділення знову читається вибраний уривок зі Святого Письма
  • Ми мовчимо (4-5 хвилин тиші)
  • Ми ділимось з іншими чому саме ті слова/вислови мене торкнули
  • Ми обговорюємо, що Господь хоче від нас (ділення тим які наслідки почуте матиме для нашого життя)
  • Ми молимось (кожна особа висловлює коротку подяку, прохання, молитву за когось. При кінці спільна молитва/пісня)

Два прохання:

Уважне слухання уривку і інших важливіше ніж дискутувати чи когось повчати!

Власні висловлювання формулювати чітко і лаконічно!