Синод: починається праця над четвертою частиною Робочого документа
  • Чтв, 19/10/2023 - 11:53

Під час 12-го загального зібрання першої сесії XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів кардинал Жан-Клод Оллеріш представив чергову частину робочого документа, поділившись деякими думками про очікування від синоду та про завдання, які стоять перед його учасниками в період між двома сесіями.

«Ми втомлені» та «наближаємося до завершення», але це «не повинно стати виправданням для зменшення зусиль, які ми вкладаємо в нашу працю». Із заохоченням залишатися витривалими «у прекрасній праці» до учасників першої сесії XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, яка від 4 до 29 жовтня 2023 р. триває у Ватикані, звернувся кардинал Жан-Клод Оллеріш, Головний доповідач. Під час 12-го загального зібрання, що відбулося 18 жовтня вранці, він представив четверту частину Робочого документа, над якою далі працюватимуть малі групи. Її тема звучить «Участь, завдання відповідальної та влади. Процеси, структури й інституції місіонерської синодальної Церкви».

Цей модуль складається із п’яти блоків: оновлення служіння влади, з акцентом на клерикалізмі, який може також стосуватися мирян і заважати Церкві рухатися вперед; спільне розпізнавання, щоб досягати консенсусу, який не поляризує і, в той же час, поважає владу; створення синодальних структур та інституцій; побудова мереж між місцевими Церквами в світлі здорової децентралізації, якої бажає Папа; потенціал самої ж інституції Синоду, оцінюючи експеримент розширення участі в ньому на не єпископів.

Зростання в традиції

За словами кардинала Оллеріша, йдеться про «делікатні теми», оскільки вони «стосуються конкретного життя Церкви, а також динаміки зростання традиції: неправильне розпізнання може її розбити або заморозити. В обох випадках це вб'є її». Отже, йдеться про питання, «які вимагають точності формулювань і категорій». Саме тому кардинал закликає богословів і каноністів, як латинських, так і східних, допомогти в цих роздумах. «Не біймося ставити їм запитання», – заохотив він учасників асамблеї.

Період між двома синодами

У своєму виступі Головний доповідач нагадав, що ця сесія є лише першим кроком у розгляді цих питань, і попереду ще цілий рік для їх поглиблення. А перед учасниками стоїть завдання «передати Церквам, з яких ми походимо, плоди нашої праці». Й у цьому ключі, після повернення додому, на них чекає «подвійне завдання». З одного боку, поширити результати першої сесії, залучивши до цього єпископські конференції, синодальні групи, засоби інформації тощо. З іншого боку, планувати, як «зібрати фідбек від місцевих Церков», щоб на Синод 2024 року приїхати підготовленими, тобто «наповненими яснішим усвідомленням Божого люду того, що означає бути синодальною Церквою».

В очікуванні змін

«Ми добре знаємо, що цей Синод буде оцінюватися на основі відчутних змін, які стануть його результатом», – зазначив кардинал Оллеріш. Це стосується як «великих засобів комунікації, особливо тих, які є найвіддаленішими від Церкви», що цікавляться «можливими змінами щодо дуже обмеженої кількості тем», так і «наших співпрацівників, членів душпастирських рад, людей, які задіяні в парафіях». Всі ці люди запитують, що зміниться для них і як це здійснити в Церкві, «яка все ще не дуже синодальна, в якій вони відчувають, що з їхньою думкою не рахуються і що все вирішують одиниці або тільки один».