Синод про Синодальність: миряни з правом голосу
  • Чтв, 27/04/2023 - 11:42

Призначені Святішим Отцем за поданням регіональних об’єднань єпископатів  миряни та мирянки, які братимуть участь у асамблеї Синоду Єпископів у Ватикані, матимуть право голосу. Ці та інші зміни, що стосуються участі в асамблеї, були представлені під час брифінгу у Ватиканському прес-центрі.

 

Не змінюється ні природа, ні ім’я, що залишаться «Синод Єпископів», але змінюється склад учасників асамблеї, яка в жовтні цього року відкриє третій етап синодального процесу, присвяченого темі синодальності. Зокрема, передбачено участь спеціальних 70-ти осіб, які не є єпископами, що матимуть право голосу під час першої сесії XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів у Ватикані. Ці зміни були представлені журналістам у середу, 26 квітня 2023 р., під час брифінгу у Ватиканському прес-центрі, в якому взяли участь кардинали Маріо Ґрек і Жан-Клод Оллеріш, відповідно, Генеральний Секретар Синоду та Головний доповідач XVI Асамблеї.

Не йдеться про «революцію»

«Це не революція, але важливі зміни», – наголосили доповідачі під час зустрічі з представниками медіа. Нові розпорядження, надіслані відповідальним за проведення континентальних асамблей, не скасовують чинні норми, якими залишається Апостольська конституція «Episcopalis Communio» від 2018 року, що вже передбачала участь не єпископів у асамблеї. Представлені ж нововведення пояснюються контекстом синодального процесу, що триває.

Асамблея залишається «єпископською»

Отож, в Асамблеї братимуть участь ієрархи призначені Папою як очільники-делегати та головний доповідач, єпископи-делегати, обрані єпископськими конференціями та синодами і радами Східних Католицьких Церков, представники дієцезій, що не входять до єпископських конференцій, очільники дикастерій, які мають єпископські свячення, представники Спілки Вищих Настоятелів і Міжнародної Спілки Вищих Настоятельок, а також 70 представників Божого люду – пресвітерів, дияконів, богопосвячених осіб і мирян, яких Святіший Отець призначить за поданням регіональних об’єднань єпископатів. Ці останні замінять тих, хто раніше брав участь в синодах як «слухачі» без права голосу. Регіональні об’єднання єпископатів та Рада Патріархів Близького Сходу повинні запропонувати 140 кандидатів (по 20 від кожного) з яких Папа обере 70. Висловлено побажання, щоби половину з них становили жінки, і щоб було значуще представництво молоді. Без права голосу участь в асамблеї братимуть експерти та братні делегати.

Це рішення, як пояснює Генеральний Секретаріат Синоду, вливає в асамблею досвід підготовного етапу через деяких його учасників, що «не порушує, а утверджує» єпископську особливість заходу. Адже кандидатів пропонуватимуть органи, які в регіонах є виразниками колегіальності єпископів. Особи без єпископських свячень становитимуть лише 21% учасників асамблеї, яка «у пленарному сенсі залишається асамблеєю єпископів, хоч і з деякою участю не єпископів», – пояснив кардинал Оллеріш, додаючи: «Їхня участь забезпечує діалог між пророцтвом Божого люду та розпізнанням пастирів».