Синод: спільне розпізнання у малих групах в дусі сопричастя
  • Птн, 06/10/2023 - 12:55

Під час першого брифінгу, присвяченого праці XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, голова Комісії з питань інформації Паоло Руфіні розповів про перебіг засідань у малих групах і підкреслив, що цього разу неможливо передбачити результат цієї першої сесії, кінцевий звіт якої стане робочим документом для асамблеї 2024 року.

У Ватикані триває перша сесія XVI Звичайної Загальної Асамблеї Синоду Єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія». Після першого загального зібрання, під час якого були виголошені вступні промови та представлено першу частину Робочого документа, в четвер, 5 жовтня 2023 р., відбулися дві сесії праць в малих групах. Пополудні того ж дня Префект Дикастерії в справах комунікації, який на синодальній асамблеї очолює Комісію з питань інформації, провів перший брифінг, присвячений праці синоду.

Момент тиші

У своєму слові під час відкриття праці асамблеї Папа говорив про «інформаційний піст», пов’язаний з тим, що Церква стає на своєрідну «паузу», зосередившись на слуханні, попросивши журналістів шанувати конфіденційність. «Спосіб, в який настільки велика інституція як Церква виділяє час на період тиші у вірі, спільності та молитві сам у собі є новиною», – сказав Руфіні, підкресливши, що цей виклик заслуговує на те, щоб про нього належно розповісти. «Ваша праця, – мовив він, звертаючись до журналістів, – дуже важлива, щоб зрозуміти й допомогти людям зрозуміти, що пріоритетом є слухання. А ми тут для того, щоб допомогти вам у цій вашій праці».

Не йдеться про прийняття рішень

Відповідаючи на запитання одного із журналістів про те, яка інформація буде надана по завершенні цього «посту», голова інформаційної комісії зауважив, що тепер годі говорити про те, яким буде завершення, оскільки, як завжди повторював Папа, «Синод – це процес». «Спробуймо йти крок за кроком», – закликав Руфіні, вказуючи на методологію процесу: «Це не Синод, що приймає рішення, ми перебуваємо посередині, тому ми не можемо вимагати від цієї асамблеї, щоб вона визначила кінець наступної асамблеї». І навіть остаточний звіт, який буде сформульований наприкінці жовтня, представлятиме не точку прибуття, а «шлях, яким ми прямуємо», бувши більше схожим на новий Instrumentum Laboris, аніж на підсумковий документ минулих Синодів.

Праця в групах

Разом з Шейлою Пірес, секретаркою Комісії з питань інформації, її очільник пояснив, у чому полягає праця в групах, яких є 35, і які розподілені за мовною ознакою. Першим етапом був розгляд розділу «А» Робочого документа, присвяченого характерним рисам синодальної Церкви. Кожен учасник спочатку мав 4 хвилини, щоб представитися і розповісти про перший етап синодального процесу в своїй Церкві. Вибрана більшістю голосів особа збирає ці свідчення, щоби представити їх, попередньо обговоривши з членами групи, під час наступних загальних зібрань.

Окрім доповідей про працю малих груп, будь-хто може взяти слово під час загальних зібрань. За словами Паоло Руфіні, панує атмосфера свободи та спокійного взаєомообміну. «Важливо не так, що каже та чи інша особа, а те, що вирішить Церква в дусі сопричастя. Це складний процес, але він гарантує всім можливість представити свою точку зору», – сказав він. За словами префекта, малі групи здійснюють «спільне розпізнання завдяки активній участі кожного учасника, щоб запропонувати асамблеї всі точки дотику і розбіжності, напруженість, яка виникла, та питання, які залишаються відкритими, а також ідеї та пропозиції щодо конкретних кроків, які слід вжити у зв'язку з розглянутими питанням».