Синод: взаємозбагачення, розбіжності та пошук діалогу
  • Чтв, 26/10/2023 - 15:23
Під час чергового брифінгу, присвяченого праці XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, було проінформовано про важливі аспекти у синодальній праці щодо сприяння сопричастю у Церкві та ролі відмінностей між учасниками синодальної асамблеї.

У Ватикані завершується перша сесія XVI Звичайної Загальної Асамблеї Синоду Єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія». У середу, 25 жовтня 2023 р. Префект Дикастерії в справах комунікації Паоло Руфіні, який на синодальній асамблеї очолює Комісію з питань інформації, та секретар цієї Комісії Шейла Пірес провели черговий брифінг, присвячений Синоду. Серед присутніх доповідачів – префект Дикастерії у справах єпископів, ієрархи зі США та Центральноафриканської республіки та богослов з Ґани.

Слухання, яке допомагає відповісти на потреби Церкви

Паоло Руфіні представив працю над заключним звітом, проект якого був представлений учасникам асамблей, які в подальшому працюватимуть над ним у робочих групах і під час загальних зібрань у суботу. За його словами, його презентація також стала нагодою наголосити на природі та авторитеті участі тих членів асамблеї, які не є єпископами. За його словами, така участь, передбачена Апостольською конституцією «Episcopalis communio», не змінює єпископської природи Асамблеї, а нагадує, що вона не є ізольованою подією, а необхідним кроком синодального процесу, «продовжуючи і поглиблюючи на рівні всієї Церкви слухання і церковне розпізнавання, розпочате Святішим Отцем 10 жовтня 2021 року».

Інший аспект – єдність у Церкві, виокремив кардинал Роберт Френсіс Превост, OSA, префект Дикастерії у справах єпископів. Він пригадав свій чернечий досвід в Ордені святого Августина, який своїм навчанням про єдність серця та розуму в процесі пошуку Бога залишив нам вагомий внесок у сфері спільнотного життя і сприяння сопричастя Церкви. Щодо цьогорічного Синоду, кардинал Превост пригадав про важливість навчитися слухати кожного, вести діалог у довірі, завжди прагнути зрозуміти, чого Господь просить від Церкви. Синод «вчить нас все більше довіряти Богові, працювати разом і намагатися знайти рішення, щоб відповісти на реальність і потреби сьогоднішнього світу», – підсумував очільник Дикастерії у справах єпископів.

Діалог та досвід різноманіття

У своєму виступі кардинал Дьєдонне Нзапалаінґа, Архиєпископ Банґі, столиці Центральноафриканської Республіки, вказав на сьогодення, позначене збройними конфліктами у різних частинах світу, додаючи, що члени Синоду розділяють біль багатьох осіб, що страждають. У контексті праці Синоду він виокремив два важливі елементи: момент тиші, в якій промовляє Святий Дух, та смиренне слухання тих, які перебувають поряд. Лише таким чином можемо «відкрити красу іншого», а з цього взаємного збагачення може сформуватися «мрія про те, якою має бути Церква завтрашнього дня». У контексті слухання іншого своїм досвідом поділилася Нора Кофогнотера Нонтера, богослов та викладачка з Ґани. «На моє переконання, синодальність – це найкращий спосіб жити як Церква, і що вона може справді свідчити Євангеліє», – сказала вона, наголосивши на внеску африканських жінок, які відкривають материнське універсальне обличчя Церкви та можуть спричинитися до оцінки важливої ролі жінок в управлінні та в церковних структурах різного рівня.

У свою чергу архиєпископ Тімоті Брольйо, військовий ординарій і голова Конференції католицьких єпископів США, вказав на різноманіття членів Церкви. Зокрема, він поділився своїм досвідом служіння на дипломатичній службі Святого Престолу, який дозволив багато почерпнути з традицій різних країн. «Синод – це також досвід слухання і діалогу між людьми з різних реалій. І якби ми більше прислухалися, – сказав він, – ми могли б мати світ, який був би більш відкритий до наших ближніх і більше поважав людську гідність». Посилаючись на своє п'ятнадцятирічне душпастирське служіння серед військових США, архиєпископ Брольйо додав, що воїни мають найбільше бажання миру, адже знають, що таке війна і якою є її ціна.

Зловживання, розбіжності та врахування різних точок зору

Після виступу учасників брифінгу, кардинал Превост відповів на запитання щодо сексуальних зловживань у Церкві. За його словами, ця тематика обговорювалося у працях малих груп учасників Синоду, де йшлося також про створення відповідних структур на рівні єпископських конференцій. На запитання про те, чи були на Синоді якісь розбіжності, префект Дикастерії у справах єпископів сказав, що були певні незгоди в думках та шанобливе вислуховування. «І це важливо, враховуючи різноманітність присутніх. Завжди був пошук єдності, яка не є одноманітністю», – зазначив він. Зі свого боку, кардинал Нзапалаінґа додав, що відмінність – це не перешкода, а джерело багатства, і що різні точки зору не є синонімом ворожнечі, але тим, що слід враховувати.