Сьогодні римо-католики відзначають урочистість Пресвятої Діви Марії Милостивої, головної покровительки Львівської Архідієцезії
  • Суб, 01/04/2017 - 17:25

Мати Божа Милостива – Прекрасна Зірка Львова – чудотворний образ Матері Божої, на якому зображена Богородиця у червоній сукні і зеленому плащі, котра сидить на троні серед хмар і на правому коліні тримає малого Ісуса.

Мати Божа Милостива, яку називають Прекрасною Зіркою Міста Львова є головною покровителькою Львівської Архідієцезії. Її свято відзначається на спомин шлюбів короля Яна Казимира.

Образ Матері Божої Милостивої походить з 1598 р. Його намалював львівський міщанин Юзеф Шольц Вольфович, а графічний малюнок зробив Филип Галлюс. Це невелике зображення (61,2 x 44,5 см) представляє Матір Божу в червоній сукні і зеленому плащі, яка сидить на хмарах, а на її правому коліні стоїть Дитятко Ісус. Довкола Марії розходиться променисте райдужне сяйво. В нижній частині образу видніє панорама Львова та двоє дітей на колінах – померла внучка автора та її молодший брат.

Історія подає, що цей образ мав бути епітафією і батьки померлої дівчинки розмістили його над могилою на зовнішній стіні львівської Катедри. Спочатку біля могили і перед образом Матері Божої молилася найближча родина, згодом біля нього почали затримуватися львівські міщани, щоб просити материнської допомоги Марії у своїх справах. Почали діятися перші чудеса. Через кільканадцять років слава про цей образ розійшлася у Львові і за його межами.

Чудотворний образ Матері Божої Милостивої був свідком величі і трагедії Львова. Під час шведської навали місто не піддалося нападникам і саме тоді Ян Казимир, король Польщі, 1 квітня 1656 р. склав урочисті обітниці, вперше називаючи Її Матір’ю Божою Царицею Польщі. У той пам’ятний день король особисто переніс образ до Кафедрального храму і розмістив у головному вівтарі, а папський нунцій Петро Відоні відслужив святу Месу, у якій взяв участь весь королівський двір, шляхта, сенатори і духовенство. З 1755 р. образ вже постійно знаходиться в головному вівтарі, у 1756 р. архієпископ Вацлав Ієронім Сєраковський офіційно підтвердив чудотворність образу і встановив архідієцезіальне свято в день Матері Божої Милостивої, а 12 травня 1776 р. коронував його папськими коронами, які надіслав з Риму Папа Пій VI і від того часу образ носить назву Матері Божої Милостивої.

Трагедією став момент, коли в 1946 р. цей образ архієпископ Євгеній Базяк вимушений був вивезти зі Львова без можливості повернення. Образ знаходився насамперед у Вавельському Кафедральному храмі, а потім багато років його переховували в єпископських каплицях в Тарнові. Лише в 1974 р. образ розмістили в головному вівтарі Любачівського Санктуарію. Одночасно під кінець сімдесятих років єпископ Мар’ян Рехович з успіхом старається в Римській Курії про дозвіл наново коронувати чудотворний образ.

Св. Йоан Павло ІІ в Ченстохові, під час свого ІІ паломництва до Польщі, 19.06.1983 р. коронував образ Матері Божої Милостивої, а звертаючи увагу на історію цього образу сказав: „…Я повинен накласти папські корони на скроні Ісуса і Марії любачівського образу? З великим зворушенням оздоблюю папськими коронами це зображення, яке було свідком обітниць Яна Казимира у львівській Катедрі в 1656 році, зображення, перед яким Богородиця вперше була названа Царицею Польської Корони, а наш народ зобов’язався наново ревно присвятити себе служінню своїй Наймилосерднішій Цариці”.

Оригінал чудотворного образу зберігається тепер у скарбниці Вавельського храму у Кракові, а Матір Божа з дитятком у львівській копії цього образу була коронована св. Йоаном Павлом ІІ у 2001 р. під час його візиту на Україні та отримала від Папи Римського золоту троянду.


Потребують допомоги!!!

Першокласник Сашко Гук
потребує термінової операції

Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць