США: відкликано законопроект про скасування таємниці сповіді
  • Птн, 19/07/2019 - 09:57

Знадобилось 140 тисяч листів, 17 тисяч е-мейлів та сотні телефонних дзвінків, щоб переконати Комітет з питань громадської безпеки при Національній Асамблеї Каліфорнії, США, відкликати законопроект, поданий сенатором Джеррі Гіллом, про скасування таємниці сповіді, зокрема, в правах надужиття над неповнолітніми.

Законопроект, прийнятий Сенатом Каліфорнії, мав на меті змінити суть сакраментального діалогу між священиком та каянником, дозволяючи на те, аби під час сповіді сповідник автоматично інформував компетентні органи про злочин надужиття над неповнолітніми, зокрема тоді, коли з нього сповідається інших священнослужитель чи особа, яка працює у церковній сфері.

Загроза цього законопроекту

Цей законопроект, на переконання Монс. Петера Ґомеца, Архієпископа Лос-Анджелесу, становив загрозу для сумління кожного американця. Саме тому й він викликав такий ажіотаж у суспільстві. «Якщо будь-який законодавець може змусити віруючих викривати їхні найпотаємніші думки і почуття, якими вони діляться із Богом у Святому Таїнстві Сповіді, то, насправді, не існує жодної ділянки людського життя, яка була б вільною або захищеною від втручання уряду», – додав він.

Солідарність інших конфесій та віровизнань

Пропозиції, висловленій у цьому законопроекті, вчинили опір також і лідери різних католицьких Церков свого права, історичних афро-американських церковних спільнот, інших конфесій та релігій, особливо таких, як православні, лютерани, англікани, баптисти, мусульмани та інші. Спільними зусиллями вони уклали звернення, в якому, зокрема, зазначалось: «Усі ми єднаємось з американськими католиками в засудженні нападу на релігійну свободу, який представляє актуальна версія законопроекту SB 360».

Релігійна свобода – фундамент демократії

На переконання Архієпископа Лос-Анджелесу релігійна свобода є одним із фундаментів американської демократії. «В жодному випадку не може бути прийнятним, що уряд втручається в те, як люди моляться чи живуть своєю вірою в суспільстві. І загроза свободі віри завжди буде загрозою для свободи кожного», підкреслив Пастир католицької спільноти Лос-Анджелесу, закликавши, при цьому, усіх віруючих продовжували «трудитись разом, аби захистити наші свободи і сприяти нашим цінностям, намагаючись будувати справедливе суспільство, яке буде на служінні гідності людської особи».

Сповідь є священною

Численні зустрічі, про які американські католики просили у політичних представників, аби пояснити свою позицію в питанні священності Святої Сповіді, спричинились до того, що Комітет зупинив процес, що вів до остаточного затвердження законопроекту.

Слід пригадати, що 1 липня 2019 р. у Ватикані оприлюднено документ «Заувага Апостольської Пенітенціарії про важливість внутрішньої сфери та непорушність таємниці сповіді», в якому наголошується на абсолютній секретності таємниці сповіді з огляду на добро вірних. У ньому наголошується на тому, що таємниця сповіді ґрунтується не на людському, а Божому праві, і, як така, не передбачає жодних винятків.

Захист таємниця сповіді не є співжиттям із злом

Пояснюючи значення вищезгаданого документу, кардинал Мауро П’яченца, Верховний Пенітенціарій, зазначив, що захист таємниці сповіді, жодним чином, не означає усправедливлення чи толерування надужиття над неповнолітніми з боку духовенства. «В сприянні захистові неповнолітніх і слабких людей, а також у запобіганні та боротьбі з усіма формами надуживання жоден компроміс не є допустимим, – додав кардинал П’яченца, зазначаючи, що – захист таємниці сповіді та священність цього Святого Таїнства ніколи не буде однією з форм співжиття із злом».