Судан: загроза диктатури, спрямованої проти християн
  • Втр, 04/07/2023 - 11:49

Міжнародна організація з питань захисту переслідуваних християн «Open Doors» прогнозує невтішне майбутнє для християнської меншини в Судані, охопленому безперервними кризами. Поновлення бойових дій між армією і воєнізованими формуваннями навесні особливо негативно вплинуло на невелику групу християн, які і без того ослаблені постійними релігійними переслідуваннями, повідомляє Фікіру Мехарі, фахівець «Open Doors» у Східній Африці, в недавньому комюніке, опублікованому цією організацією.

Християнська меншина становить два мільйони (4,3% населення). Вона найбільше занепокоєна тим, що нестабільність, спричинена нинішніми конфліктами, на руку екстремістським ісламістам і дозволяє їм знову нав’язати народу ісламські закони. «Для ісламістських екстремістів ця війна – можливість повернутися до влади і сказати: дивіться, демократія не працює, давайте повернемося до шаріату», – сказав Мехарі.

Умови для християн покращилися після падіння Омара аль-Башира у 2019 році. Однак вони знову погіршилися після військового перевороту наприкінці 2021 року та протестів. В останньому Всесвітньому індексі переслідувань «Open Doors» 2023 року, в якому вказані 50 країн, де християни зазнають найбільших переслідувань, Судан знову посів дев’яте місце. На думку Мехарі, це сталося через поступове захоплення влади колишніми союзниками аль-Башира, які дотримуються суворого тлумачення законів шаріату і все більше втручаються в діяльність християнських церков.

«Ніхто не знає, які наслідки конфлікт матиме для людей в майбутньому, але вже зараз є зловісні ознаки для християнської меншини», – зазначив експерт «Open Doors» і додав: «Люди протестували чотири роки тому, тому що у них не було хліба. Сьогодні вони продовжують протестувати, але вони ще більше стурбовані». За його словами, є побоювання, що країна рухається до нової диктатури, спрямованої проти християн. «Тоді їхнє життя буде ще гіршим, ніж при Омарі аль-Баширі. Майбутнє для них виглядає дуже невтішним», – розповів Мехарі.

За даними французького інформаційного агентства AFP, конфлікт між армією генерала Абдель Фаттаха аль-Бурхана і воєнізованими силами Швидкої підтримки генерала Мохамеда Хамдана Дагло, протягом трьох місяців, забрав понад 1 800 життів і змусив два мільйони людей покинути свої домівки. Досі бойові дії в основному точилися в столиці, Хартумі, з п’ятимільйонним населенням, та у великому регіоні Дарфур на заході країни.