Тижневий огляд: Папа і Апостольський Престіл (07.11 – 13.11)
  • Пон, 14/11/2016 - 22:21

Торгівля людьми є «справжнім злочином проти людяності». На цьому рішуче наголосив Папа Франциск, приймаючи у понеділок, 7 листопада, 130 учасників другої асамблеї Європейської чернечої мережі боротьби з торгівлею людьми та експлуатацією. Ця мережа складається з черниць, які анґажують в боротьбу зі згаданими ганебними явищами. Вони походять з різних Згромаджень та Місійних товариств, їм також допомагають миряни.

7 листопада Його Святість Папа Франциск прийняв  на аудієнції Його Високопреосвященство архиєпископа Клаудіо Ґуджеротті, Апостольського Нунція в Україні. За повідомленням Апостольської Нунціатури в Україні, Папа хотів ознайомитися з розвитком ситуації у нашій державі та був детально поінформований про вже виконавчу фазу проекту «Папа для України». У той час, коли мало говориться про драматичну ситуацію в Україні, Понтифік ствердив, що його жест конкретної підтримки жертв війни, що на сьогодні зібрав понад 10 мільйонів євро, бажає бути насамперед знаком християнської любові.

Під час святкування Ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата можна отримати повний відпуст, взявши участь у молитві разом з ченцями-василіянами. На основі повноважень, отриманих від Папи Франциска, Апостольська Пенітенціарія 20 жовтня 2016 р. видала декрет про оголошення Ювілейного року 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата.

Якщо хочемо служити Господеві добре, то слід остерігатися віроломності та шукання влади. На це вказав Папа Франциск, коментуючи під час ранкової Літургії в каплиці «Дому святої Марти» у вівторок, 8 листопада 2016 р., Христове повчання про те, що учні, виконавши доручене, повинні лише сказати: «Ми – слуги непотрібні».

«Нехай ніхто не показує на когось пальцем. Всі, натомість, ставаймо засобами милосердя», – це один із закликів, що прозвучав з уст Святішого Отця Франциска під час загальної аудієнції у середу. Продовжуючи цикл повчань про діла милосердя, цього разу він говорив про відвідування хворих і в’язнів. Насамперед, Папа пригадав, що життя Ісуса, особливо, в період прилюдного служіння, «було неперервними зустрічами з людьми», між якими «особливе місце» займали хворі. Оскільки Ісус наближався до них і «Своєю присутністю та могутністю Своєї оздоровчої сили» їх зцілював, то «серед діл милосердя не могло забракнути відвідування й допомоги хворим». «Разом зі згаданим ділом милосердя можемо додати це те, яке полягає у близькості з людьми, що перебувають у в’язницях. У дійсності, як хворі, так і в’язні живуть в умовах обмеження свободи. А саме тоді, коли її бракує, ми усвідомлюємо, наскільки цінною вона є!» – наголосив Понтифік.

Слід перемагати спокусу мати «релігію видовищ», яка завжди, немов феєрверків, шукає нових об’явлень. Про це перестеріг Папа Франциск під час ранкової Святої Літургії в каплиці Дому святої Марти у четвер, вказуючи на те, що Боже царство зростає тоді, коли ми зберігаємо надію.

10 листопада, приймаючи членів та радників ватиканського відомства, відповідального за діалог з іншими християнськими конфесіями, між якими був і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, Папа пригадав, що єдність - це вимога нашої віри, але вона не є плодом людських зусиль, ні одноманітністю, ні поглинанням. Думками про це, «демаскуючи деякі фальшиві моделі сопричастя».

У четвер, 10 листопада, Папа Франциск прийняв на приватній аудієнції Блаженішого Святослава Шевчука, Верховного Архиєпископа Києво-Галицького, Главу УГКЦ. Як Блаженніший Святослав після цієї зустрічі розповів в інтерв’ю для Радіо Ватикану, він, насамперед, представив Святішому Отцеві напрацювання Синоду Єпископів УГКЦ, що відбувся на початку вересня, зокрема, ті рішення і пропозиції, які стосуються компетенції Єпископа Риму. Було звернено увагу на те, що головна тема цього синоду – дияконія, тобто, соціальне служіння, була співзвучною з Ювілейним Роком Божого Милосердя,

Християнська любов – це конкретна любов, а не «любов з мильної опери». Про це, перестерігаючи від «ідеологій та інтелектуалізму», говорив Папа Франциск, коментуючи під час ранкової проповіді у п’ятницю, уривок з другого Послання святого Івана, в якому він пригадує, що нам залишено заповідь любити одні одних.

Прошу у вас прощення за всіх людей Церкви, які не зауважують вас, які відвертають свій погляд. Такими словами Папа Франциск звернувся до кількох тисяч людей, які живуть або жили на вулиці, а цими днями прибули до Риму на свою прощу з нагоди Ювілею Милосердя. Організатором заходів, в рамках яких 11 листопада, відбулася зустріч зі Святішим Отцем, є французьке товариство «Брат», до якого приєдналися різні асоціації, що надають допомогу людям, які живуть у нестабільних економічних обставинах або на вулиці.

Тема включення, як «важливого аспекту милосердя», стала темою останньої суботньої ювілейної загальної аудієнції, що відбулася на площі Святого Петра у Ватикані 12 листопада. Як пояснив Святіший Отець, Бог «нікого не бажає виключати зі Свого задуму любові, але всіх до нього включити». Наприклад, через Хрищення Він «робить нас Своїми дітьми у Христі, членами Свого тіла». Тому й ми, християни, заохочувані користуватися тим же критерієм: включати до свого життя ближніх та остерігатися замкненості в егоїзмі.

У неділю, 13 листопада, Святіший Отець Франциск відслужив Божественну Літургію для соціально незахищених людей. «Для вас же, […] зійде сонце правди, і в його промінні буде спасіння» (Мал. 3, 20) – ці слова, записані на останній сторінці останнього пророка Старого Завіту і звернені до тих, хто покладав надію на Господа, проявляється уповання людини на допомогу Бога, Який є для неї найціннішим добром. Проповідник зазначив, що пророк Малахія протиставляє бідняків гордим людям, які покладають усю свою надію на самодостатність та земні добра.

Тим, що дійсно вартує, є перебувати у Господі, ходити в надії, трудитися над будуванням кращого світу. На цьому наголосив Папа Франциск перед проказуванням молитви «Ангел Господній» у неділю, коментуючи уривок з Євангелії від Луки, в якому звучать слова Ісуса про останні часи. Спаситель сказав їх, перебуваючи перед Єрусалимським храмом і почувши слова захоплення красою святині та її оздоблення.

Радимо ознайомитись:

Важкі питання: Чи може Папа бути єретиком?

Важкі питання. Чи може помилятися Вселенський Собор?

Кардинал Торан: слова Папи Бенедикта XVI стосовно ісламу були пророчими

Кардинал Мюллер про бл. Степінца: комунізм, аборт, причастя для розлучених

Кардинал Паролін про Д. Трампа: Молимось, щоб Господь підтримав його на служінні миру в світі