Тижневий огляд: Папа і Апостольський Престіл (14.03 – 20.03)
  • Втр, 22/03/2016 - 01:32

У понеділок, проповідуючи під час ранкової Літургії, Папа Римський Франциск пригадавши про різні трагічні події останнього часу, наголосив, що єдиною відповіддю перед обличчям цих сучасних «темних долин» є ввіритися Богові. Як зауважив Святіший Отець, Господь завжди перебуває поруч з нами, любить нас і ніколи не покидає. На своїй життєвій дорозі бачимо «чимало долин темряви, багато нещастя, людей, які помирають з голоду чи з причини війни, дітей-інвалідів». Тоді в нас зроджується запитання: «А де ж Господь? Де Ти, Господи? Чи ти поруч?». Але Ісус нас навчає, що тим, довіряється Господеві, що є пастирем, нічого не забракне, «навіть якщо й блукає долиною темряви», бо він знає, що «зло є тимчасовим, воно не може бути остаточним, бо Господь зі мною». І ми повинні просити цю благодать, молитися: «Господи, навчи мене ввірятися у Твої руки, довіритися Твоєму проводові, також і у важкі хвилини, хвилини темряви та смерті».

Папа Франциск «глибоко засмучений» з приводу «невиправданої та трагічної» загибелі людей внаслідок вибуху бомби в Анкарі та «запевняє увесь турецький народ у своїй духовній близькості та солідарності». Про це читаємо у телеграмі співчуття, яку Державний Секретар Апостольської Столиці кардинал П’єтро Паролін надіслав від імені Святішого Отця на ім’я Президента Туреччини Реджипа Таїпа Ердогана, запевняючи, що «Папа молиться за вічний упокій загиблих та за тих, які оплакують втрату, а також за зцілення всіх, які постраждали від цього жахливого акту насильства».

У проповіді на Божественній Літургії у вівторок, 15 березня, Понтифік пояснив біблійний символ змія. Папа пригадав історію зі Старого Завіту, коли Бог наказав Мойсеєві піднести змія. Поняття піднесення з'являється і у бесіді Ісуса з фарисеями. "Якщо піднімати Сина, тоді зрозумієте, що це Я і що нічого не роблю від себе, але як навчив Мене Отець", - говорить він. "Змій - символ гріха. Змій, який вбиває. Але є і змій, який рятує. І це таємниця Христа", - зауважив Папа і додав:" Це пророче послання сьогоднішніх читань. Син Людський, як змій, "ставши гріхом, був піднятий, щоб врятувати нас”.

«Бог любить безмежною любов’ю, яку не може загальмувати навіть гріх, і завдяки Йому людина наповняється радістю й утішенням», – ствердив Папа Франциск під час загальної аудієнції й середу, 16 березня 2016 р., яка була присвячена темі «Милосердя й утішення». «Сьогодні ми прагнемо почути послання утішення», – зазначив Святіший Отець, розповівши, як пророк Єремія звертався до ізраїльтян, депортованих на чужину, передвіщаючи їм повернення на батьківщину. «Це повернення, – додав він, – є знаком безмежної любові Бога Отця, Який не покидає Своїх дітей напризволяще, але опікується ними і спасає їх». «Я полюбив тебе відвічною любов'ю, тим і зберіг для тебе мою ласку. Я знову тебе відбудую, і будеш відновлена, ізраїльська дівице. Знову хизуватимешся бубнами своїми й виступатимеш у веселім хороводі» (Єр 31, 3-4), – говорить Господь до Свого народу через пророка, який звертаючись до тих, які повернуться до Єрусалиму, каже: «І прийдуть і веселитимуться на височині сіонській, збігатимуться на Господні блага - пшеницю, вино й олію, - та до ягнят і до худоби; душа їхня буде, немов сад, напоєний водою, вони не клопотатимуться більше».

Християнська надія – покірна і сильна чеснота, що підтримує нас та не дозволяє “потонути” у  різних життєвих труднощах. На цьому наголосив Папа Франциск у проповіді під час ранкової Святої Меси у ватиканській резиденції «Дім Святої Марти» у четвер. Проповідник підкреслив, що надія на Господа ніколи не розчаровує, є джерелом радості та дає мир нашому серцю.

17 березня, Папа Франциск прийняв на аудієнції Президента Португалії Марсело Ребелу де-Соузу.

Також цього дня Святіший Отець зустрівся з учасниками Римської зустрічі, організованої Гарвардською всесвітньою моделлю ООН. Папа звернув увагу присутніх на те, що різні міжнародні структури є особливо ефективними тоді, коли звернені на служіння найслабшим та відкиненим за борт суспільного життя.

Зустрічаючись у п’ятницю, 18 березня, з членами Неокатехуменальної дороги, Папа Франциск вручив місіонерський мандат 56 новим місіямad gentes, які складаються із 270 сімей, в яких нараховується понад 1500 дітей. Кожна така місія складається приблизно із 40 осіб, 14 таких місій вирушать до Азії, 30 – до Європи, 6 – до Африки, 4 – до Океанії, 2 – до Америки. Промовляючи до присутніх, Святіший Отець наголосив та розтлумачив значення трьох слів із євангельського уривку про прощання Ісуса з учнями перед страстями: єдність, прослава, світ.

19 березня Папа Франциск відкрив свій аккаунт в Instagram, розмістивши своє фото і надпис «Моліться за мене!». За перші хвилини свого існування папська сторінка «@Franciscus» привернула тисячі користувачів Інтернету, число яких досягло за одну добу 1,2 мільйонів осіб. Про важливість такого рішення, зокрема, після успіху аккаунту Святішого Отця в соціальній мережі Twitter, в інтерв’ю для Радіо Ватикану розповів монсеньйор Даріо Віґано, Префект Секретаріату з питань комунікації.

Папа Франциск висловив співчуття і солідарність з приводу теракту в Стамбулі в Туреччині та з приводу аварії пасажирського літака в Ростові-на-Дону в Росії.

Ісус спас нас не тріумфальним в’їздом до Єрусалиму чи могутніми чудесами. Шляхом спасіння було пониження та впокорення Ісуса, Який зрікся слави Божого Сина, ставши Сином Людським, щоб в усьому уподібнитися до нас. На це звернув увагу Папа Франциск у проповіді, виголошеній під час Євхаристійного Богослуження з нагоди Пальмової неділі, яке він очолив на площі Святого Петра у Ватикані у неділю, 20 березня. На початку Богослуження відбулося посвячення пальмових і оливкових галузок та пройшла урочиста процесія.

Радимо ознайомитись:

Бенедикт XVI про головні богословські й екзистенціальні проблеми Церкви

Річниця урочистого початку служіння Папи Франциска та іменини його попередника

Речник Апостольської Столиці про можливу подорож Папи до Вірменії