Траекторіі радикального ісламу
  • Суб, 01/08/2015 - 12:22

Витяги з есе «Les trajectoires des jeunes jihadistes français» («Траєкторії молодих французьких джихадистів») Фархада Хосрокхавара, опублікованого в червневому номері французького журналу "Études" (Дослідження). Автор, іранський соціолог і вчений, з 1998 року є директором Вищої школи соціальних наук (Ehess) в Парижі. Серед його робіт можна згадати «L'islam des jeunes» («Молодіжний іслам») (1997), «Les nouveaux martyrs d'Allah» («Нові мученики Аллаха») (2002), «L'islam dans les prisons» ( «Іслам у в'язницях») (2004).

Джихадизм як явище зародився в останній чверті ХХ століття. Поступово і всюди погляди окремих індивідуумів радикалізуються, і вони намагаються здійснювати замахи з метою боротьби з єрессю і нечестивістю (куфр), щоб засудити акти осквернення ісламу. Багато з них виросли в Європі. Часто вони мусульманського походження, але серед них все більше і більше новонавернених. З початку громадянської війни в Сирії (2013 г.) поширюється нова форма джихаду, і його нові дійові особи мають інші характеристики в порівнянні з минулим.

У Франції та в цілому в Європі тероризм в ім'я Аллаха є фактом ультраміноритарним серед мусульман. Його масштаби не мають ніякого відношення до фактичної кількості загиблих, потрясаючи суспільство і породжуючи глибоку кризу на рівні символічного суду присяжних соціального порядку.

Терористичні акти ставлять питання про джихад і про його екстремістську ідеологію, а й, зокрема, про виконавця джихаду, який переходить до дії і холоднокровно здійснює свій злочин. З чого народжується його рішення? Як зрозуміти його несамовиту пристрасть до кривавої бійні, яка часто завершується його власною смертю, - до бійні, яка для нього представляється актом звершення своєї долі в мучеництві?

Хто ж ці виконавці? Можна виділити кілька типів радикальних ісламістів в Європі, у яких є одна загальна властивість: всі вони є «доморощеними терористами», тобто молодими людьми, навченими й освіченими в європейських країнах. Це в першу чергу молодь з передмість, з емігрантських та робітничих околиць. До них додаються, особливо з 2013 року, молоді люди з середнього класу. Третя категорія складається з дівчат чи молодих жінок.

Суб'єктивність молоді з емігрантських околиць, приймаючої радикальний іслам, характеризує одна головна риса: ненависть до суспільства, яке вони сприймають як глибоко несправедливе по відношенню до них. Вони переживають своє виняткове положення, свою покинутість як неминучий факт, як тавро на своєму обличчі, у своєму акценті, в своїй мові, і навіть у самій їх поставі і жестах, які інші громадяни сприймають як загрозу. Вони не в ладах із суспільством і уникають будь-якої людини, одягненої у форму (навіть пожежного), як втілення репресивного порядку. Їх ідентичність скочується в антагонізм по відношенню до тих, хто почувається своїм у суспільстві, до французів, інших європейців, або навіть до людей північноафриканського походження, які зуміли піднятися до рівня середнього класу. Затавровані в очах інших, вони переживають глибоке почуття власної негідності. Це призводить до агресії, яка легко спалахує з найменшого приводу, не тільки по відношенню до чужих, але і, найчастіше, до членів сім'ї, особливо до молодшого брата або сестри, яка насмілилася вийти на побачення.

Так гетто передмість перетворюється у внутрішню в'язницю. Ці молоді люди перетворюють презирство до себе в ненависть до інших, а негативне ставлення інших в зневажливий погляд на них. Їх метою стає, насамперед, висловлення власного протесту негативними актами, замість того, щоб добиватися засудження расизму, діючи в соціальному житті. Замкнуті у своєму районі або навіть у межах декількох кварталів, ці викинуті з життя суспільства молоді люди знаходять вихід у злочинах і в пошуках легких грошей, щоб жити життям середнього класу, до якого вони пристрасно прагнуть. Іноді їм це вдається, заволодіваючи більш-менш великими сумами, які вони розтрачують зі своїми однолітками, ціною повторення злочину, поступово перетворюючись на закоренілих злочинців. Найбільше зло, від якого вони страждають, це зарахування себе до жертв і впевненість у тому, що єдиним шляхом до досягнення рівня середнього класу є злочин, оскільки суспільство, на їхню думку, закрило всі інші можливості.

Ненависть знаходить вихід у злочині, і ненадовго вщухає з доступом до матеріального достатку, отриманому за допомогою засобів, придбаних незаконним шляхом.

Однак деяким з них цього недостатньо; вони потребують самоствердження, що поєднувало б в собі кілька функцій: набуття втраченої гідності і бажання затвердити свою перевагу над іншими, поклавши край презирству до своєї особистості.

Трансформація ненависті в джихад робить гнів священним і допомагає їм подолати власну незадоволеність шляхом приєднання до переконань, які роблять одних «лицарями віри», а інших «злими» і негідними життя. Екзистенціальна зміна, таким чином, завершена, вони самі стають чистими, а інші нечистими. Радикальний ісламізм здійснює магічний розворот, який перетворює презирство до себе в презирство іншого, а почуття власної негідності в освячення себе за рахунок іншого.

У процесі формування джихадистів з молоді з околиць в'язниця грає головну роль, і не стільки тому, що там їх погляди знаходять радикальність, скільки через те, що вона дає можливість «зміцнити» ненависть один до одного в повсякденних стосунках, витканих з напруги і протесту по відношенню до тюремної системи. Всякий раз, коли порушуються правила внутрішнього розпорядку в'язниці, санкції нагадують про існування системи, законність якої вони оскаржують через це величезне почуття несправедливості, яке ховається в глибині серця. Деяких молодих людей в'язниця виправляє, але більшість з них знаходять у ній ще одну причину, щоб ненавидіти суспільство.

Ще один, останній факт, що переконує майбутнього джихадиста в законності справи, яку він захищає, - це подорож в одну з країн на Близькому Сході, в яких триває «священна війна», з метою пройти обряд посвячення.

Один з таких молодих чоловіків, Мерах, був в Пакистані, в Афганістані та в інших регіонах, де бушує радикальний ісламізм. Під час цих поїздок Мерах навчився поводитися зі зброєю.

У більшості випадків така подорож ініціації стверджує молодого джихадиста в його новій ідентичності, даючи йому ілюзію відновлення відносин з мусульманськими спільнотами, на мовах яких він, однак, не говорить і звичаї яких не поділяє. У той же час вони дозволяють йому стати чужим у своєму суспільстві. Він вчиться насамперед бути жорстоким, щоб вбивати професійно і без емоцій заручників і засуджених ним же самим осіб (поліцейських і військових, євреїв, «поганих» мусульман), - іншими словами, стати істинним воїном джихаду, який не зупиняється ні перед якою моральною перешкодою , і вбиваючи «винних».

Спільнота адептів «нео-умми» є такою ж небезпечною утопією, як і утопія про безкласове суспільство, або як про рай на землі і, як всі ці утопії, її небезпека полягає в тому, що її прихильники творять насильство в реальності.

У середовищі нео-уммів заперечується еволюція мусульманських громад, а чисте і просте повернення до салафітів (сподвижників Пророка) вихваляється в такій формі, яка призводить до практик, від яких самі мусульмани давно відмовилися.

Молодий джихадист відчуває нестримну потребу виступити єдиним фронтом нео-умми проти суспільства, яке він глибоко зневажає. Для того, щоб новопосвячений джихадист міг піднятися в своїх очах, іслам пропонує йому статус абсолютного героя, наділеного престижем мучеництва, яке він втілює в якості моджахеда (бійця віри, слово, що походить від одного і того ж кореня, що й джихад). Він вбиває, вселяє страх, змушує ненавидіти себе і пишається своїм новим завойованим становищем, зайнявши перші сторінки ЗМІ. Він долає свою безвість і малозначимість за допомогою нездорової цікавості, яку викликає у ЗМІ, готових розповсюджувати зображення негативного героя, якого вони цінують тим вище, чим більше страху він вселяє в інших. Він готовий вбивати і навіть померти, в той час як інші побоюються за свої життя. Отже, він вищий від них, вважає моджахед.

До початку громадянської війни в Сирії в 2013 році молоді джихадисти походили виключно з середніх класів. З тих пір вони, поряд із міською молоддю, складають важливу частину початківців джихадистів, які кинулися в Сирію, щоб бути на службі Ісламської держави (Daech) або інших груп джихадистів, таких як Фронт перемоги (Jihat al Nusra), підрозділи Аль-Каїди.

За наявними статистичними даними, вважається, що від двох до чотирьох тисяч молодих європейців вирушили до Сирії та численні спроби виїхати в цю країну (особливо через Туреччину) вдалося припинити після набрання чинності законів, спрямованих на те, щоб перешкодити їм. Ці молоді люди, часто незрілі підлітки, збільшують резервну армію джихаду, навертаючись в радикальний іслам потроху з усіх релігій. Тут і розчаровані християни, яким інституційне католицтво не може дати бажаних гострих відчуттів; це зісвідченні у своєму юдаїзмі та позбавлені релігійних основ євреї; це і недавно навернені в буддизм і розчаровані  в ньому вихідці з французьких сімей, які шукають свою ідентичність в служінні священній війні в контрасті з пацифістської версією буддизму в Європі. На відміну від джихадистів з міських околиць ці молоді люди із середніх класів не відчувають ненависті до суспільства і не відчувають на собі остракізму, яким суспільство тисне перших. Їм не доводиться переживати драму переслідування, яка забарвлює життя в чорний колір.

Їх проблема полягає в проблемі влади і правил. У сім'ях на Заході батько втратив свою беззаперечну владу, розділивши її з матір'ю, а підкреслені права дитини зробили їх чадо рано подорослішавшим абсолютно незрілим підлітком.

Комбінація логіки прав, «розпилення» влади між батьками і суспільством, в якому правила - у тому числі республіканські - втратили свою силу, привело до того, що виникла потреба в чітко позначених правилах. Дехто з цих молодих людей страждає через те, що мають різних опікунів, але жоден з них не є незаперечним авторитетом. Вони хотіли б чітко позначити межі між тим, що дозволено і що заборонено. Правила ісламу пропонують їм це чорним по білому, і згідно з цими правилами те, що заборонено, відкидається з граничною ясністю. Радикальний ісламізм дозволяє цим молодим людям з'єднати в єдину цілу ігрову розвагу з несучою смерть серйозністю віри джихадистів. Це дає їм відчуття підпорядкування обов'язковим моральним нормам, а також те, що саме вони встановлюють ці правила для світу, міняючи місцями ролі підлітка і дорослого. Іншими словами, вони відчувають себе тими, хто встановлює священні правила і нав'язує їх іншим під страхом «священної війни».

Ця молодь, закохана в джихад, уособлює ідеали, протилежні ідеалам, які надихали молодь у травні 1968-го року. Тодішні молоді люди відстоювали своє право на вільне кохання та сексуальні задоволення. Сьогоднішні початківці моджахеди намагаються укласти свої бажання в рамки суворого ісламізму, дотримуючись обмежень, які облагороджують їх у власних очах. Тоді молодь намагалася позбутися обмежень та єрархій; тепер вона потребує єрархії і в авторитеті, а також у священних нормах, які виходять за рамки вільної волі людини і звеличують божественну трансцендентність.

Колись молоді були анархістами і ненавиділи патріархальну владу. В даний час в суспільстві, позбавленому сенсу, радикальний ісламізм, відводячи окреме місце жінці і окреме чоловікові, реабілітує спотворене уявлення про освячений патріархат, з посиланням на непохитного і безкомпромісного Бога. Він позиціонує себе протилежністю до пом'якшеного республіканізму або занадто гуманізованого християнства.

Травень 1968 був безперервним святом, яке продовжувалося  екзотичною поїздкою в Катманду або до Афганістану. В даний час подорож посвяти є пошуком чистоти перед смертю в ім'я мучеництва.

Поряд з цією потребою в сакралізованих правилах є також пошук справедливості для певної країни, Сирії, де кривавий режим вже вбив двісті тисяч чоловік і змусив мільйони людей тікати в сусідні країни. Там, де Захід показує своє безсилля перед обличчям диктатури, ці молоді люди, озброєні наївною вірою, мають намір боротися проти зла в ім'я джихаду, жахливість і нелюдяність якого не помічають. Перехід може відбуватися поступово, як це було з деякими членами банди Рубе, які, наслідуючи приклад Крістофа Казе, трудилися в гуманітарній сфері, перш ніж стати радикальними ісламістами.

Все відбувається так, ніби частина молоді середнього класу поєднує пошук пригод, революційного романтизму, прагнення пережити досвід інакшості священного і бажання випробувати себе, спонтанно підкоряючись репресивній формі управління глуздом.

У європейських суспільствах, де гіпер-секуляризм є синонімом заперечення будь якої трансцендентності, священне повертається в гнітючу конфігурацію. Причина цього – в бажанні піддати себе випробуванню в контакті один з одним, переживаючи досвід тотальної інакшості, так само як і в прагненні відчути щастя в розриві з сірістю суспільства, в якому частина молоді страждає від «зла зрівнювання».

З початком громадянської війни в Сирії, в Європі - і особливо у Франції - спостерігається поява нового типу жіночого джихаду. Багато хто з цих бійців є підлітками або зовсім юними дівчатами, поряд з іншими молодими жінками двадцяти-тридцяти років. Вони в основному належать до середніх класів. Це переважно новонавернені: з християнства, з юдаїзму (у деяких випадках) або з буддизму, або вони походять із сімей агностиків і атеїстів.

На відміну від нових джихадистів-чоловіків із середнього класу, їх головною мотивацією не є соціальна ненависть. Є різні причини, які підштовхують їх до джихаду і, перш за все, причина гуманітарна: брати по релігії (суніти) потребують допомоги перед лицем єретичної влади.

Існує також ідеалізований образ чоловіка серед жіночої молоді, звільненої від чар фемінізму їхніх матерів і бабусь. Вони ідеалізують безстрашність, з яким чоловік йде на смерть, і цінують в ньому мужність, серйозність і щирість, вважаючи їх кращими якостями ідеального чоловіка. Цей образ здатний відновити образ мужності, сильно спрощений через еволюції суспільства.

По-друге, чоловік, що йде на джихад, здається їм серйозним, тому що, борючись проти ворога, він показує свою рішучість і зобов'язання.

Це радикально відрізняє його від тих молодих людей, які проявляють риси незрілості і мінливості в очах молодих жінок, які не бачать в таких юнаках хороших батьків для своїх майбутніх дітей.

Нарешті, щирість є третьою фундаментальною рисою цих молодих людей: погоджуючись піти на смерть за свої ідеали, вони будуть чесними зі своїми жінками, поєднуючи ступінь своєї надійності зі здатністю продемонструвати свою справжність на полі битви.

Цей вид молодої людини, яка втілює в собі головні чесноти правдивості, є ідеальним типом чоловіка, за якого можна вийти заміж, щоб уникнути труднощів нестабільності, яка характеризує сучасні пари.

Часто родом з великих сімей у Франції, переживши досвід нестабільності шлюбних зв'язків своїх батьків, юні джихадистки зрештою відмовляються від образів як чоловіка так і жінки, поширених в сучасному суспільстві. Вони відправляються на пошуки антропологічної утопії, де почуття впевненості й абсолютної щирості поєднується з «правильною нерівністю».

Джихадизм демонструє справжнє переплетення соціальних проблем і антропологічних питань. Він показує все більш глобальний масштаб уяви та суб'єктивності, особливо у підростаючого покоління. Пошуки нової утопії і почуття глибокої несправедливості поєднуються в прагненні до особистого щастя і до пригод.

У цій ситуації тим, що об'єднує всі три категорії джихадистів - молодих людей з міських нетрів, із середніх класів і молодих жінок - як би це не здавалося парадоксальним, є смерть, яка стає керуючою категорією їх порушеної психіки.

З цієї точки зору, смерть стає єдиним місцем, де зв'язується і розв'язується вузол долі, заснованої на відкиданні джихадиста іншими. Це призводить до того, що у відповідь джихадист відкидає інших, перетворюючи цю подвійну діалектику в бажання померти, яке перевертає вектор життя, пов'язуючи бажання померти з бажанням примусити померти іншого, ворога, світ, який оточує молодого заколотника, що живе відтепер лише для того, щоб прийняти долю негативного героя.


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць