У час війни вчитись жити у Божій присутності,- о. Павло Вишковський
  • Птн, 07/10/2022 - 16:32
«В час війни люди можуть “втікати” в різні речі – в алкоголь, в залежність від інтернету тощо – тому мені допомагає Ісусова молитва, життя в присутності Бога і чиста совість», – зазначив в інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News отець Павло Вишковський, ОМІ, настоятель храму святого Миколая в Києві. Він розповів про допомогу, яку отці-облати надають потребуючим в Україні під час війни, та поділився своїми враженнями від зустрічі з Папою, яка відбулася у контексті Генеральної капітули.

«Для мене і, мабуть, для багатьох людей війна стала викликом у тому сенсі, що вона принесла усвідомлення, що кожен момент в житті може бути останнім, а тому потрібно жити присутністю Бога, кожного дня жити Божим Царством», – цими думками в інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News поділився отець Павло Вишковський зі Згромадження Місіонерів Облатів Марії Непорочної в Україні, який бере участь в Генеральній капітулі цього згромадження, що відбувається поблизу Риму.

Зустріч облатів з Наступником святого Петра

У понеділок, 3 жовтня 2022 р., учасників Генеральної капітули прийняв на аудієнції Папа Франциск. «Через Наступника святого Петра ми почули, що Церква очікує від нас, – зазначив отець Павло, розповідаючи про цю аудієнцію. – Папа сказав не сидіти на місці, а шукати вбогих, яких сьогодні дуже багато, які дуже страждають, особливо, через війну». Священик-облат додав, що коли він, як і кожен учасник зустрічі, привітався з Папою, він використав цю нагоду для того, аби запросити Святішого Отця в Україну, а зокрема, до храму святого Миколая в Києві, настоятелем якого він є і який ще досі не переданий парафії.

Учасники Генеральної капітули Згромадження Місіонерів Облатів Марії Непорочної на аудієнції з Папою Франциском

Учасники Генеральної капітули Згромадження Місіонерів Облатів Марії Непорочної на аудієнції з Папою Франциском

Бути поруч з найбільш потребуючими

Наступник святого Петра закликав облатів бути вірними своїй харизмі –проголошувати Євангеліє найбільш покинутим, вбогим, а в умовах повномасштабної війни, як зауважив отець Павло Вишковський, майже всі є вбогими і покинутими. Він розповів, що одна з багатьох ініціатив отців-облатів для допомоги потребуючим – це надання притулку біженцям в Тиврові на Вінниччині. Священики також роздають гуманітарну допомогу: лише в храмі святого Миколая в Києві вони власноруч роздали 300 тон допомоги потребуючим; відвідують літніх людей, які в умовах бойових дій залишаються без опіки; облати допомагають евакуювати людей, шукають помешкання для тих, хто втратив домівку. «Найважливіше для нас, – наголосив він, – це бути поруч з людьми, з кожним, хто є вбогий».

Зцілювати духовні рани

Вбогі, як зазначив отець Павло, це не тільки ті, хто перебуває в матеріальних злиднях, але й ті, хто переживає духовний чи психологічний біль. Душпастирі покликані зцілювати численні духовні рани, які спричиняє війна, а для цього вони мусять самі відповісти на ті виклики, які ставить перед ними війна. Для отця Павла війна стала часом чіткішого усвідомлення того, що кожен момент у житті може бути останнім, але це не викликає в нього страх, а бажання більше шукати Бога, аби постійно жити в Його присутності. Саме до цього він спонукає також і інших у своєму душпастирському служінні. Священик розповів, що від початку повномасштабної війни двері храму святого Миколая в Києві постійно залишаються відкритими для молитви. «Почало приходити багато людей, – розповідає він. – Деякі просили про Таїнство Подружжя, інші про Таїнство Хрещення, тому що вони усвідомили цю суть: кожен момент може бути останнім… І що з того, що все життя людина старалася, будувала будинок, який в один момент розвалила ракета?».

В храмі святого Миколая в Києві отці-облати мають намір організувати центр допомоги не лише психологічної, а й духовної, тобто тієї, «яку лише віра і Бог можуть дати». Необхідність такої допомоги, за словами отця Павла, існує не лише в їхній парафії, але й в багатьох парафіях, бо «наслідки війни триватимуть ще довго».

О. Павло Вишковський під час інтерв'ю для італійської редакції Радіо Ватикану

О. Павло Вишковський під час інтерв'ю для італійської редакції Радіо Ватикану

Зберігати мир в душі

Війна – це протиставлення мирові, але, як би це не виглядало парадоксально, аби бути здатними до гідного протистояння, слід уникати того, аби війна заполонила власне єство людини. «Коли було чути сирени – ділиться отець Павло, – і в Києві по 36 годин тривали комендантські години, а ми були закриті в квартирі (в якій розміщений наш монастир) у багатоповерховому будинку, і через вікно було чути, як гусениці військової техніки товчуть по асфальті, і були чутні вибухи, тоді ти думаєш, що кожен момент може бути останнім, і для мене в такі моменти є дуже важливою Ісусова молитва: “Господи Ісусе Христе, Сину Бога живого, помилуй мене грішного”. Для мене дуже важливо постійно жити в стані благодаті, тобто, щоби не було важкого гріха, жодної прив’язаності до гріха, бо гріх розбиває. В час війни люди можуть “втікати” в різні речі – в алкоголь, в залежність від інтернету тощо – тому мені допомагає Ісусова молитва, життя в присутності Бога і чиста совість».


Паломництво Святими місцями