УГКЦ хоче перепоховати митрополита Ісидора в Києві
  • Птн, 09/08/2013 - 15:05

Наступної неділі, 18 серпня, Українська греко-католицька церква планує освятити Патріарший собор Воскресіння в Києві. Його будували одинадцять років на кошти вірян УГКЦ. Церква принципово відмовлялася від інших джерел фінансування.

Про деякі особливості найбільшого греко-католицького храму Києва розповів на прес-сніданку глава УГКЦ Блаженнійший Святослав Шевчук.

"Це історичний момент. Якраз 380 років тому, 1633-го, на празник Петра й Павла, унійного митрополичого намісника вигнали з Софії Київської. Стільки років ми не мали катедрального собору в Києві. І це, напевно, промисел Божий, що ми повертаємось додому. Освячуємо тут наш новий собор", - сказав він.

Над внутрішнім оздобленням собору ще довго працюватимуть, розповів глава УГКЦ. Невдовзі оголосять конкурс на проект іконостасу та фресок або мозаїк усередині храму. Триватиме він близько півроку. Тоді виноситимуть рішення й підбиратимуть найкращий проект для втілення. У соборі також міститиметься крипта, де ховатимуть очільників УГКЦ та деяких їхніх попередників.

"Зараз вона ще порожня зі зрозумілих причин. Ми дуже хотіли знайти мощі Київського митрополита Ісидора, який від імені Русі 1439 року підписував Флорентійську унію, задовго до Берестя. Це видатний наш унійний митрополит з дуже складною та цікавою долею. Завжди обстоював єдність нашої Церкви з Римом. І був присутній при падінні Константинополя. Турки безуспішно намагалися його розшукати, а він утік до Італії. Так от ми планували перенести з Рима його мощі, коли будемо освячувати Патріарший собор. На жаль, досі їх не знайшли. Але досі сподіваємося, що він повернеться на українську землю. Очевидно, також перенесемо мощі Патріарха Йосифа (Сліпого). Він заповідав поховати себе в Софії Київській, то ми, принаймні, в частині Києва хочемо виконати його волю", - зазначив архієпископ Святослав Шевчук.

Зараз у соборі встановили мармурову підлогу та престіл. Над входом до храму мозаїкою виклали ікону Воскресіння Христового. Її виконав отець Євген Андрухів, учень відомого мозаїста, словенця о. Івана Рупника, твори якого прикрашають чимало соборів у західному світі.

Освячення мають відвідати глави більшості греко-католицьких церков, кардинали Римсько-Католицької церкви з США та Канади, спеціальний леґат Папи Франциска, литовський кардинал Аудріс Бачкіс. Запрошення надіслали і всім главам українських православних церков.
 

ДОВІДКА:

Ісидор (1385 - 1463) — митрополит Київський і всієї Руси у 1433-1458 роках. Останній латинський патріарх Константинополя (1458-62). Ставши митрополитом у Києві, видав перший унормований слов'янський служебник Руси, який дістав його ім'я. 1439 року підписав возз'єднання Київської митрополії з Католицькою церквою. Радо прийнятий в Україні, Ісидор 1441 року дістав опір у Москві, де тамтешній князь Василій ув'язнив його у Чудовому монастирі та відмовився приймати унію. Ісидору вдалося втекти з Московії, - він приїхав до Рима, де дістав місце у раді кардиналів за Папи Євгенія І.

Був учасником оборони Константинополя 1453 року. Після падіння Візантії повернувся до Рима. Там помер або 1463 року, або 1472 року. Похований у Ватиканській базиліці.

Ісидор - останній київський митрополит, обраний і поставлений для всієї Руси в Константинополі.

Ігор ЛУБ'ЯНОВ
Джерело: http://gazeta.ua