Важкі питання: кого можна називати християнами
  • Чтв, 11/04/2019 - 09:43

Чи є християнами баптисти, Свідки Єгови, мормони? Чи ми називаємо християнами тільки тих, у кого Католицька Церква визнає хрещення дійсним? Кого можна називати Церквою?

Згідно з декретом Другого Ватиканського собору «Про екуменізм» «ті, хто вірує в Христа і належним чином прийняв хрещення, перебувають у відомому спілкуванні з Католицькою Церквою, нехай навіть неповному .... Оправдавшись вірою в хрещенні, вони поєднуються Христу і, отже, по праву носять ім'я християн, а чада Католицької Церкви з повною підставою визнають їх братами»(6).

В останні десятиліття зростає число різноманітних угруповань, які називають себе християнами, тому існують «мінімальні реквізити», визначені консенсусом між різними християнськими конфесіями і дозволяють те чи інше угруповання називати християнським. Перші і головні умови, без яких громада не може називатися християнською, - такі: це віра в єдиного Бога в Трійці - Отця, Сина і Святого Духа; віра в Ісуса Христа, другу особу Пресвятої Трійці, істинного Бога і істинного чоловіка, Який помер і воскрес заради нашого спасіння, Який є посередником між Богом і людьми; віра в Святого Духа, єдиносущного Отцю і Сину, в те, що Він діє в християнській громаді; прийняття Біблії як Божественного одкровення: і ніяка інша книга, чи то одкровення чи пророцтво, не повинна шануватися як рівноцінна Біблії; здійснення християнського хрещення як таїнства приєднання до Церкви; спогад Тайної вечері або Євхаристії; віра у воскресіння мертвих і проголошення цієї віри; свідоцтво життя за Євангелієм Ісуса Христа.

Таким чином, ні Свідків Єгови, ні мормонів не можна назвати християнами, і хрещення, яке ними практикується недійсне, - на відміну від баптистів, які є християнами і здійснюють хрещення, дійсне для Католицької Церкви (за винятком випадків, перелічених у 869 каноні Кодексу канонічного права, який відноситься до будь-якої некатолицької громади).

Зауважимо, що в декреті «Про екуменізм», у другому розділі, присвяченому відокремленим від Католицької Церкви християнам на Заході, проводиться відмінність між Церквами і церковними громадами. Однак після Собору виникали певні труднощі в термінології. В одному з постсоборних документів Секретаріату з християнської єдності - «Феномен сект і нових релігійних рухів: пастирський виклик» (1986) - наведено критерії, за якими слід відрізняти секту, натхнену християнством і яка називає себе християнською, від Церкви або церковної громади. У документі стверджується, що таким критерієм може бути джерело віровчення для таких груп. Якщо ці групи додають до Біблії інші «одкровення» або пророчі послання, вилучають з Біблії протоканонічні книги або ж радикально модифікують їх зміст, вони не можуть називатися Церквою або церковною громадою. У документі йдеться також, що іноді непросто усвідомлювати різницю між Церквою, церковною громадою або християнським рухом з одного боку і сектою - з іншого, оскільки сектантський дух можна зустріти і серед вірних, які належать до Церквам і церковних громад. Крім того, християнські угруповання сектантського типу можуть «еволюціонувати» в напрямку церковної громади. Однак цей документ ще не вносить ясність в питання розрізнення між Церквою і церковною громадою, про які йде мова в декреті Другого Ватиканського собору «Про екуменізм».

Таку ясність вносить Веровчительська декларація Dominus Iesus, оприлюднена Конгрегацією віровчення в 2000 році. У ній уточнюється: «Церковні громади, які не зберегли справжнього єпископату, а також істинної і досконалої суті Таїнства Євхаристії, не є Церквами в істинному значенні цього слова; проте люди, хрещені в таких громадах, об'єднані з Христом через хрещення і у певному, хоча і недосконалому, спілкуванні з Церквою».

Підіб'ємо підсумок і відповімо на задані Вами питання: Церквами ми можемо називати тільки громади, які зберегли справжній єпископат і справжню сутність Таїнства Євхаристії; християнами ми називаємо тих, хто розділяє основні істини віри, які ми перерахували вище; таким чином, баптисти є християнами. Свідки ж Єгови і мормони не можуть називатися християнами і відносяться до категорії сект.