Важкі питання. Як пояснити чудеса, що відбуваються за межами християнства?
  • Пон, 22/02/2016 - 20:33

ПИТАННЯ: Як пояснити чудеса, що відбуваються за межами християнства, наприклад, екзорцизм над людьми? Чи є якась характеристика, яка відрізняє християнські чуда від всіх інших?

ВІДПОВІДЬ: По суті, це ж питання задавали і юдеї, що стали свідками чудес Ісуса Христа. Аби не допустити визнання Його Божественності, вони стверджували, що Він творив чуда силою найгіршого з демонів - Вельзевула. Сам же Ісус говорив, що «бо встануть лжехристи та ложні пророки, які чинитимуть великі знаки й чуда, щоб, коли можна, звести навіть і вибраних» (Мт. 24,24).

Святий апостол Павло теж згадує про подібні чудеса, що здійснюються за допомогою диявола, особливо ті, що відбудуться при наближенні кінця світу: «І тоді й з'явиться беззаконний, якого Господь Ісус умертвить духом уст своїх і знищить сяйвом приходу свого. Поява бо того буде під діянням сатани з усякого роду силою, із знаками і з неправдивими чудами» (2 Сол. 2, 8-9).

Читаємо також в Одкровенні: «І побачив я: з рота дракона і з рота звіра, і з рота лжепророка виходили три духи нечисті, немов жаби; то ж і є духи демонські, що творять знамення» (Об'явл. 16,13-14). Таким чином, згідно зі Святим Письмом, і демони можуть творити чудеса.

Крім цього, потрібно мати на увазі, що іноді якесь явище здається чудесним, але насправді є плодом вміння людини. Це, наприклад, ілюзіоністи. Тут можна привести в приклад і дона Боско: він показував фокуси, за які дехто звинувачував його в магії.

Ось як святий Тома Аквінський коментував наведені нами на початку слова Ісуса про те, що «повстануть лжехристи та ложні пророки, які чинитимуть великі знаки й чуда, щоб, коли можна, звести навіть і вибраних» (Мт. 24,24). «Питання в тому, чи можуть демони творити чуда, - пише святий Тома. - Потрібно відповісти «ні», якщо слово «чудо» розуміти в буквальному значенні: адже не є чудом те, що зроблено всупереч порядку якогось окремого процесу, але ним є те, що скоєно поза порядком всієї природи. А це відбувається тільки силою Божественною. Однак буває, що вище створіння не утримується порядком нижчого; тому те, що не можна зробити силою нижчих елементів, відбувається силою елементів вищих: так серед людей є такі, які володіють спритністю або хитрістю в тому, що іншим здається дивним. Так само відбувається з демонами, оскільки вони володіють більш тонким розумом. І так само, як деякі спритні люди роблять те, що здається дивом, і демони можуть природним чином здійснювати те, що нам здається дивним. Але як це відбувається? Потрібно зауважити, що в природних речах існують певні паростки, здатні породжувати (...). Ці сили краще знайомі демонам, ніж нам (...). Деякими елементами можна майстерно управляти, щоб такі чудеса відбувалися. Але так не можуть відбуватися чуда, які не походять від природної реальності, як, наприклад, воскресіння мертвих».

Не може бути справжніх чудес за межами християнства, максимум можуть мати місце надзвичайні явища. У різних нехристиянських культах можуть відбуватися надзвичайні явища, але нікому поки не вдалося воскресити мертвих. У тому випадку, коли ці явища відбуваються за допомогою злих духів, вони ведуть до смерті душі.

Є і ще одна важлива відмінність: чудеса, вчинені в християнстві, завжди мають духовну мету. Так, чудеса Ісуса мають завжди духовне і символічне значення. Він їх робить з ясною метою, відкриваючи завісу Своєї таємниці і того вирішального чуда, яке він створить Своїм воскресінням з мертвих. Цю владу творити чудеса Господь передав апостолам, відправляючи їх звіщати Царство Боже. Не випадково місіонерському мандату Ісуса передують десять чудес, про які ми читаємо в Євангелії від Матвія (8 і 9 глави). Вони є знаменням істинного посланника і місіонера.

Не можна заперечувати, що Бог, який у Своєму милосерді бажає спасіння всіх людей, наділяє особливими милостями і людей інших релігій, щоб підтримувати в них віру і моральність, а також на знак Своєї близькості. Але і тут не можна говорити про справжні чудеса.

В кінці Євангелія від Марка Господь говорить про знаки, які будуть супроводжувати Церкву: «А ось чуда, що будуть супроводити тих, які увірують: Ім'ям моїм виганятимуть бісів, будуть говорити мовами новими;  гадюк руками братимуть, і хоч би що смертоносне випили, не пошкодить їм; на хворих будуть руки класти, і добре їм стане» (Мр. 16,17-18). І ще, в Євангелії від Івана: «Діла, що чиню їх у Ймення Свого Отця, вони свідчать про Мене» (10,25). Таким чином, справжні чудеса відбуваються для того, щоб свідчити про істинність вчення Христового і про святість Його життя і життя Його учнів.

Ісус обіцяв ту ж владу і Його Церкві. Чудеса, що здійснюються в християнстві, мають ту ж мету: свідоцтво про істинність вчення Христового і святості життя: «Істинно, істинно говорю вам: Хто в мене вірує, той так само діла робитиме, що їх я роблю. А й більші від них робитиме, - бо я вже йду до Отця мого» (Ів. 14,12).