Владика Богдан (Дзюрах) у ВР: Патріарх Йосиф вчить основоположних для християнина і патріота цінностей – віри і вірності
  • Втр, 11/04/2017 - 17:33

У приміщенні Верховної Ради України (у кулуарах третього поверху) 11 квітня 2017 року з нагоди 125-ліття Дня народження Патріарха Йосифа Сліпого відкрилася банерна фотовиставка Інституту історії Церкви «Патріарх Йосиф Сліпий: «Бути собою!».

Експозиція приурочена до в 72-річниці арешту Патріарха Йосифа Сліпого та греко-католицьких єпископів.

Під час відкриття експозиції владика Богдан (Дзюрах), Секретар Синоду Єпископів УГКЦ насамперед передав вітання від Отця і Глави Церкви Блаженнішого Святослава і привітав усіх з цією подією. «Те, що ця виставка відбувається у стінах найвищого законодавчого органу Української держави має глибоке і символічне значення. Патріарх Йосиф повертається до свого народу, якому служив і з яким страждав, та до української держави, про яку не тільки мріяв, він у неї вірив, за неї молився і над її становленням працював усе своє життя як «добровільний і недобровільний в’язень Христа ради», – сказав владика Богдан.

Секретар Синоду подякував усім, хто долучився до відкриття фотовиставки «Патріарх Йосиф Сліпий: «Бути собою!», адже, як сказав владика Богдан, за життя Патріарха Йосифа окупаційна більшовицька влада відкривала перед ним інші двері – лише двері казематів. «Спершу це були двері тюрми на Лонцького у Львові, куди його привезли, похапцем заарештувавши рівно 72 роки тому 11 квітня 1945 року в святоюрських палатах, а відтак, побоюючись реакції населення відразу етапували до Києва, де перед ним відкрили двері камери допитів у будівлі тодішнього НКВД на вулиці Короленка 33 (нинішня вулиця Володимирська), а відтак відкривали перед ним знову й знову наступні двері камер, бараків і тюрем і таборів, яких за 18 років ув’язнень було кілька десятків», – пригадав єпископ.

Зокрема Секретар Синоду подякував за відкриття виставки Голові Верховної Ради і тим депутатам, завдяки яким Верховна Рада прийняла рішення відзначати цьогорічний ювілей Патріарха Йосифа на державному рівні. На його думку, завдяки цьому мільйони наших співгромадян, а в першу чергу дітей і молоді, матимуть нагоду відкрити незнану, але таку знакову для історії Церкви і української держави постать.

«Сьогодні, коли відкриваємо цю виставку, хочу побажати усім нам відкритості серця на те послання, що його несе ця виставка, а радше – сама особа і подвижницький чин Патріарха Йосифа. Він може нас навчити так багато! Вчить передовсім двох основоположних для християнина і справжнього патріота рідної землі цінностей – віри і вірності», – наголосив владики Богдан (Дзюрах).

«Напередодні Великодня процитую побажання самого патріарха, висловлене десятки років тому, але яке для нас нині є дуже актуальним: «Чого ж вичікує увесь наш український народ від цьогорічного Великодня? Здається, що з нами кожному тиснеться на уста та сама відповідь і те саме молитовне бажання: Мир і єдність». Тож бажаю усім нам напередодні світлого свята Христового Воскресіння щедрого Божого благословення, єдності і миру!», – побажав Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

Департамент інформації УГКЦ

Додаток:

Виставка «Патріарх Йосиф Сліпий: «Бути собою!» розкриває основні етапи життя і діяльності Йосифа Сліпого: дитинство в с. Заздрість на Тернопільщині і здобуття освіти, покликання до священства і наукової діяльності, багатолітнє ректорство у Львівській духовній семінарії, вибір на наступника митрополита Андрея Шептицького, переслідування радянською владою, два арешти та 18-річне перебування в таборах ГУЛАГу, обставини звільнення з ув’язнення та переїзд до Рима.

Завдяки опублікованим архівним фото відображено його участь у засіданнях Другого Ватиканського Собору. Також експозиція висвітлює працю Блаженнішого Йосифа над розвитком духовного та культурно-освітнього життя українців у Римі: створення Українського католицького університету в Римі, будівництво собору Святої Софії, його численні подорожі для згуртування та підтримки «в розсіянні сущих» українців. Тексти на банерах підібрані тематично, це слова патріарха Йосифа із «Заповіту», що найкраще відображають його життєву позицію та його пророчу візію щодо майбутнього українського народу та української Церкви.