Вселенські Архиєреї і 11 вересня: любов перемагає ненависть
  • Втр, 11/09/2018 - 20:12

Перед обличчям варварства тероризму Іван Павло ІІ, Венедикт XVI та Папа Франциск закликали людство прямувати шляхом любові, що перемагає ненависть і насильство.

У середу зранку 12 вересня 2001 р. площа св. Петра була, як завжди, переповнена людьми, що прибули на Загальну аудієнцію. Але того ранку там не було тієї радісної атмосфери, яка зазвичай огортає площу, коли до вірних виходить Папа. Люди були ще під враженнями від картин жахіття, які вони побачили по телебаченні попереднього дня: обвал 110-поверхових веж-близнюків, літак, що розбився над Пентагоном, люди у відчаї, що намагаються втекти, порох, кров, загиблі на вулицях. За цими картинами, зі страхом і тривогою, спостерігав також Папа Іван Павло ІІ у своїй літній резиденції в Кастель Ґандольфо поблизу Рима. За словами тодішнього речника Святого Престолу Хоакіна Наварро-Вальса, Кароль Войтила хотів відразу зв’язатися по телефону з президентом Сполучених Штатів, щоб висловити своє співчуття і близькість з американським народом, але до Джоржа Буша було неможливо додзвонитися задля міркувань безпеки. Тоді Святіший Отець надіслав телеграму, в якій висловлював співчуття з приводу «жахіть» і «нелюдських нападів» і запевнював свої молитви «в години терпіння й випробувань».  

Темний день в історії людства, але ненависть не повинна переважати

Промовляючи до вірних на площі Св. Петра, Папа назвав 11 вересня «темним днем людства і жахливим зазіханням на людську гідність». «Людське серце, – додав він, – це безодня, з якої, іноді, випливає нечувана жорстокість». З уст Його Святості прозвучало запитання, яке непокоїло багатьох: «Як можуть ставатися події такої дикої жорстокості?». Незважаючи на це, майбутній святий не залишає місця для відчаю, нагадуючи, що в найважчі хвилини «віруюча людина знає, що останнє слово не належить злу й смерті», навіть тоді, коли здається, «що сила темряви перевершує». Він закликав молитися до Господа за те, щоб «не переважала спіраль ненависті й насильства», і просити Пречисту Діву Марію, аби Вона спонукала всіх до «думок мудрості та мирних намірів».

Ніколи не використовувати релігію як причину конфлікту

На кінець вересня 2001 року була запланована Апостольська подорож Папи Івана Павла ІІ до Казахстану, де більшість населення є мусульманами. Папі радили не їхати, оскільки це було небезпечним. Тим часом, Білий Дім уже планував військові дії в Афганістані, які розпочалися 7 жовтня з метою знищити тероризм і віднайти лідера ісламської терористичної організації «Аль-Каїда». Намагаючись запобігти безпрецедентному конфліктові, Його Святість намагався зробити все можливе для того, аби не розпочалося те, що називають «конфліктом цивілізацій». Він усе ж таки вирішив здійснити візит до Казахстану, де закликав усіх – християн та віруючих інших релігій – «співпрацювати для того, аби будувати світ без насильства, світ, який любить життя і розвивається в справедливості й солідарності». «Релігія, – вів далі Папа, – ніколи не повинна використовуватися як причина конфлікту». Він закликав «як християн, так і мусульман гаряче молити Єдиного Всемогутнього Бога, Який сотворив нас усіх, аби у світі запанував мир як фундаментальне добро». Для справи миру старенький і хворий Папа не щадив своїх сил і в січні 2002 року започаткував Зустріч релігій за мир в Асізі, подібно до тієї, що проводилася 1986 року.  

Трудімося для світу, в якому панує мир і любов

Сім років після жахливої трагедії, 20 квітня 2008 р., Папа Венедикт XVI відвідав “Ground Zero» – місце, де раніше стояли вежі-близнюки Всесвітнього Торгового Центру. Папа вирішив не виступати з промовою, а зустрівся з родичами загиблих і рятувальниками та запалив свічку на пам'ять про всі жертви в Нью-Йорку, Вашингтоні і рейсу «United 93». Опісля Святіший Отець проказав молитву, в якій просив Бога зіслати Свій мир «у наш жорстокий світ», «мир у серця всіх людей і мир між народами землі». «Підтримай і утіш нас, зміцни нас у надії, – додав на завершення Його Святість, – і даруй нам мудрість і мужність невтомно трудитись задля світу, в якому серед народів і в серцях усіх панують справжній мир і любов».

Релігії повинні сприяти мирові, справедливості й примиренню

З часом, на місці трагедії спорудили Національний меморіальний комплекс 11 вересня, сформований з двох глибоких басейнів з водою, розмірами фундаментів колишніх хмарочосів. На парапетах басейнів закріплені бронзові пластини з іменами всіх 2974 жертв теракту 90 різних національностей. Папа Франциск відвідав меморіальний комплекс 25 вересня 2015 р., де, як і його попередник, зустрівся з родичами жертв і рятувальниками, поклав білу троянду та зосередився на молитві.  Під час своєї промови Святіший Отець закликав усі релігії співпрацювати в справі миру.

Разом з імамом і рабином, Його Святість помолився проти тероризму і війни. Опісля різними мовами прозвучали роздуми про мир. «Надіюся, – зазначив Папа в своїй промові, – що наша присутність є могутнім знаком нашого прагнення поділяти й утверджувати бажання бути рушіями примирення, рушіями миру й справедливості в цій громаді та в кожній частині землі». Його Святість закликав також уникати почуттів «ненависті, бажання помсти й озлоблення. Тільки таким чином, за його словами, зможемо «просити в Бога дару докладати зусиль у справу миру».


Паломництво Святими місцями