З нагоди Дня довкілля Папа нагадав, що кліматичні зміни вимагають відповідальності від усіх
  • Пон, 05/06/2023 - 19:24

В понеділок, 5 червня 2023 р., Папа Франциск прийняв у Ватикані організаторів «Green and Blue Festival», серії зустрічей, присвячених сталому розвиткові та захистові довкілля й океанів, організованих італійською видавничою групою «GEDI». Вони відбуватимуться 5 червня в Римі та 6-8 червня в Мілані та приурочені до Всесвітнього дня охорони довкілля (5 червня) та Всесвітнього дня океанів (8 червня).

Шлях, що триває вже півстоліття

Святіший Отець у своєму слові згадав про те, що минуло вже півстоліття відтоді, як 5 червня 1972 року в Стокгольмі відбулася перша велика конференція ООН, присвячена довкіллю. За цей час «змінилося багато речей», зросла чутливість до проблем, пов’язаних з довкіллям і піклуванням про природу, збільшилися наші знання про «вплив наших учинків на наш спільний дім і на тих, хто в ньому живе та житиме». «Це причинилося також до зростання нашого почуття відповідальності перед Богом, Який доручив нам піклуватися про створіння, перед ближнім і перед прийдешніми поколіннями», – сказав Папа, підкреслюючи, що явище кліматичних змін «призиває нас до відповідальності», оскільки найперше завдає шкоди вбогим і найслабшим, які найменше причиняються до його розвитку.

«Це спочатку питання справедливості, а потім солідарності. Зміна клімату також повертає нас до того, щоби основувати нашу діяльність на відповідальній співпраці всіх: наш світ є надто взаємозалежним і вже не може дозволити собі бути розділеним на блоки країн, що просувають свої інтереси в ізольований і несталий спосіб», – наголосив Святіший Отець.

 

Великий, невідкладний і прекрасний виклик

Наслідки кліматичних змін Папа порівняв до наслідків глобального конфлікту, ворогом у якому є «безвідповідальна поведінка, яка має наслідки для всіх складових нашого людства сьогодні та завтра». Така ситуація вимагає спільних зусиль міжнародної спільноти, вона є «великим, нагальним і прекрасним викликом», який вимагає «згуртованої та проактивної динаміки».

За словами Святішого Отця, цей виклик є великим через те, що вимагає рішучих змін «актуальної моделі споживання та виробництва, надто часто пронизаної культурою байдужості та продукування відходів». Він навів приклади зусиль, спрямованих на зменшення використання пластику, замінюючи його на перероблюваний матеріал. Ці зміни також є «невідкладними», якщо не хочемо залишити нащадкам світ, непридатний для життя. Врешті, виклик є «прекрасним, стимулюючим і здійсненним» і полягає в тому, щоби «перейти від культури відходів до стилів життя, пронизаних культурою пошани й піклування». «Необхідно пришвидшити цю зміну маршруту на користь культури піклування, яка поставить у центрі людську гідність і спільне благо», – підкреслив Папа.


Паломництво Святими місцями