Важкі питання: подолання похоті
  • Птн, 25/06/2021 - 17:54

Чи припустимо для подолання похоті приймати ліки, які на гормональному рівні блокують статевий потяг?

Нанесення собі каліцтв не може бути морально допустимо, як і  не дозволено наносити каліцтво репродуктивній здатності, якою Бог наділив людину і яка, як і будь-який інший орган, робить благотворний вплив на людину. «Єдина тілом і душею, - говорить соборна конституція «Радість і надія», - людина в своєму тілесному складі збирає в собі елементи світу матеріального, а через нього вони досягають своєї вищої точки і підносять голос до вільної хвали Творця. Отже, людина не повинна зневажати тілесне життя: навпаки, вона зобов'язана цінувати своє тіло, створене Богом і призначене воскреснути в останній день, вважати його благим і гідним честі». Подолання ж похоті та чеснота цнотливості полягає не в «відрізанні» своїх почуттів, а в тому, щоб перемагати свої гріховні нахили за допомогою актів волі. Для нас, християн, ці вольові акти натхненні любов'ю до Бога і до ближнього, супроводжуються молитвою і благодаттю. Саме таким чином людина може досягти зрілості і самовладання в тій сфері, яка зачіпає найпотаємніший аспект людської особистості, як говорив святий Папа Іван Павло II, - аспект, який робить благотворний вплив на всі інші сфери життя людини.

Доброчесність цнотливості - це не просто заспокоєння чуттєвості, а й здатність щодня приносити себе в жертву, тобто здатність до самовіддачі. Святитель Іван Золотоустий говорив, що ампутація дітородних органів (і це можна віднести також до хімічної кастрації), - ампутація дітородних органів не пригнічує спокус і не веде до умиротворення, не гальмує думки.

Цнотливість - це не стільки умиротворення почуттів, скільки духовна сила. В апостольському напоумленні Familiaris consortio учительство Католицької Церкви нагадує, що цнотливість - це «чеснота, яка веде людину до справжньої зрілості, роблячи її здатною поважати і просувати подружній - тобто призначений для подружньої любові - аспект тіла». Цнотливість не слід розуміти як репресію: навпаки, цнотливість зберігає отриманий від Бога дорогоцінний дар любові, з причини тієї самовіддачі, до якої покликана кожна людина в своєму специфічному стані, чи то шлюб, чи безшлюбність - богопосвячена або ж вимушена.

При цьому не можна заперечувати, що в деяких випадках необхідно вдаватися до лікарських препаратів, які допомагають побороти компульсивні і небезпечні нахили. Але тут мова йде вже про психічне здоров'я людини, а в цій сфері, як ми знаємо, дискурс про моральність і про відповідальність дещо інший. Воля психічно хворої людини може бути абсолютно паралізована.

При всьому вище сказаному, припущення про хімічну кастрацію як спосіб подолання похоті суперечить гідності людської особистості.


Паломництво Святими місцями